Čiurnos raiščių patempimas – dažna kojos trauma, ištinkanti tiek sportuojančius, tiek nesportuojančius žmones.
Pasitempti čiurną nesunku – netinkamai pakrypti čiurna gali vaikštant nelygiu takeliu ar avint aukštakulnius. Nikstelėjus koją, atsiranda skausmas, tinimas. Tokiu atveju gali būti patempti arba plyšti čiurnos raiščiai. Gydymas priklauso nuo traumos rimtumo. Gydymo tikslas – sumažinti skausmą ir tinimą, paskatinti raiščių gijimą, atstatyti čiurnos funkciją. Jei trauma rimtesnė, reikia kreiptis į gydytoją ortopedą-traumatologą.
Ką daryti, jei pasitempėte čiurną?
- Ilsėkitės – pirmąsias paras svarbu sumažinti krūvį, tenkantį čiurnai, taigi kuo mažiau vaikščiokite, ilsėkitės.
- Šaldykite. Kompresai su ledu sumažins patinimą ir skausmą. Šaldykite iškart, patyrę traumą, ir po 15-20 minučių kas 2-3 valandas, kai nemiegate. Ypač svarbu šaldyti pirmąsias dvi paras po traumos.
- Įmobilizuokite sužeistą koją – sutvirtinkite čiurną elastiniu bintu ar įtvaru. Tai sumažins tinimą. Svarbu subintuoti sužeistą vietą ne per stipriai, kad būtų užtikrinta pakankama kraujotaka.
- Pakelkite – laikykite čiurną pakeltą, tai sumažins tinimą. Nakčiai galite pasidėti pagalvę.
- Jei labai skauda, galite vartoti vaistus nuo skausmo.
Esant čiurnos raiščių patempimui, atsigavimas įprastai trunka iki 4 savaičių. Vis dėlto jei patempimas stipresnis ar linkęs dažnai kartotis, gijimas gali trukti ir iki 12 savaičių ar ilgiau. Reabilitacijos po čiurnos raiščių patempimo metu pradžioje rekomenduojamas įtvaras, taikomos priemonės mažinti uždegimą ir skausmą. Vėliau pereinama prie judesio amplitudės atkūrimo, apkrovos, pusiausvyros ir koordinacijos lavinimo. Jei čiurna labai ištinusi, atsirado kraujosruvų, dėl didelio skausmo negalite priminti kojos, pasirodykite gydytojui ortopedui-traumatologui. Jei raiščiai visiškai nutrūko, gali reikėti operacijos.
Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro informacija