Menu Close

Kontroliuokite savo kraujo spaudimą!

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) kasmet balandžio 7-tąją mini Pasaulinę Sveikatos dieną. 2013 m. sveikatos dienos tema – „Hipertenzijos prevencija”, šūkis – ,,Kontroliuokite savo kraujospūdį”!

Šios dienos minėjimas – unikali galimybė atkreipti pasaulio lyderių, visuomenės ir suinteresuotų institucijų dėmesį į sveiką senėjimą, skatinti bendradarbiavimą, ieškoti neatidėliotinų sprendimų, naudingų viso pasaulio žmonių sveikatos stiprinimui.

Lietuvoje širdies ir kraujagyslių ligų situacija blogesnė negu daugumoje Europos Sąjungos valstybių senbuvių, kuriose sergamumas ir mirtingumas nuo šių ligų nuolat mažėja. Dideli širdies ir kraujagyslių ligų rodikliai Lietuvoje – viena skaudžiausių mūsų šalies problemų.

Nauji PSO statistiniai rodikliai skelbia, jog Lietuvos gyventojų mirtingumo struktūroje pirmauja širdies ir kraujagyslių ligos. 2011 m. kraujotakos sistemos ligos lėmė daugiau nei pusę, t.y. 56,3 proc., visų mirčių.

Kas ketvirto – penkto suaugusio žmogaus kraujagyslėse, vadinamose arterijomis, kraujospūdis yra padidėjęs. Tai vadinama arterine hipertenzija. Ji dar vadinama civilizacijos liga. Arterinė hipertenzija lemia didesnį sergamumą ir mirtingumą nuo kitų kraujotakos sistemos ligų.

Negydoma arterinė hipertenzija gali sukelti širdies raumens (miokardo) infarktą, galvos smegenų insultą, inkstų nepakankamumą, širdies nepakankamumą, regos sutrikimus, kraujagyslių pažeidimus ir aterosklerozės progresavimą.

Skiriamos dvi arterinės hipertenzijos rūšys:

·pirminė – serga daugiau kaip 90 proc. sergančiųjų. Jos priežastys nėra žinomos. Pagrindinis simptomas – padidėjęs kraujo spaudimas. Pirminės arterinės hipertenzijos rizikos veiksniai yra nekeičiami (genetika, amžius ir kt.) ir šalinami (koreguojami) – tai rūkymas, antsvoris, nutukimas, gausus riebaus, sūraus maisto, alkoholio vartojimas, pasyvus gyvenimo būdas, nervinė įtampa, naktinis darbas;·antrinė – priežastys dažniausiai nustatomos. Tai įvairios (inkstų, skydliaukės ir kt.) ligos, kurių pasekmė – padidėjęs arterinis kraujo spaudimas. Deja, ligos priežastį nustatyti pasiseka toli gražu ne visada. Pačioje pradžioje hipertenzija labai dažnai nesukelia jokių simptomų – žmogus gali visiškai nieko nejausti. Pavojingiausiai yra tai, kad dauguma žmonių nežino, kad jų kraujospūdis padidėjęs, o jeigu ir žino, tai nesigydo dėl gana geros savijautos. Skundai paprastai atsiranda tik tuomet, kai negrįžtamai pažeidžiama širdis, kraujagyslės ir kiti organai. Dėl šios priežasties ir yra paplitęs neoficialus hipertenzijos pavadinimas – „nebylioji žudikė”.

Pirmiausia turi būti koreguojamas gyvenimo būdas. Tai – nemedikamentinis arterinės hipertenzijos gydymo būdas.

10 rekomendacijų, padedančių reguliuoti kraujospūdį:

1. Laikykitės gydytojo rekomendacijų.

2. Periodiškai matuokite arterinio kraujo spaudimą.

3. Venkite antsvorio. Siekite, kad kūno masės indeksas (KMI) būtų mažesnis negu 25. Ypač tai svarbu žmonėms, kurie serga cukriniu diabetu, bei kurių kraujyje yra padidėjęs cholesterolio kiekis. Sveikai maitinkitės, vartokite magnio ir/ar kalio turinčio maisto.

4. Ribokite druskos vartojimą. Nesūdykite jau pagaminto maisto. Lietuvos gyventojai per dieną suvartoja net 18 g druskos. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja suvartoti ne daugiau kaip 6 g druskos per dieną.

5. Nerūkykite. Rūkymas pasunkina hipertenziją ir yra vienas svarbiausių jaunesnių nei 65 m. amžiaus žmonių širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių.

6. Atsisakykite alkoholio. Jeigu to nepavyksta padaryti, bent jau sumažinti jo vartojimą. Per parą nerekomenduojama išgerti daugiau nei 10-20 ml gryno etanolio, t.y. neviršyti PSO nustatytų 1- moterims, 2 – vyrams standartinių alkoholio vienetų (SAV). Pavyzdžiui, 1-2 stikliukų 40 º stiprumo gėrimo ar 150-300 ml vyno per dieną. Moterims bei mažo svorio vyrams suvartoti ne daugiau negu 15 ml etanolio.

7. Venkite streso. Stresas – tai ne įvykis, palietęs mus, o mūsų pačių reakcija į įvykį. Kiekvienas iš mūsų bet kurią situaciją priimame ir vertiname skirtingai, todėl nereikėtų kasdieninių darbų, nuolat iškylančių ir sprendimų reikalaujančių įvykių vertinti kaip stresą, tai tiesiog – gyvenimas! Stresą gali sukelti nuo mūsų nepriklausantys, sukrečiantys įvykiai – sunki liga, netekus darbo ar artimo, gamtos katastrofos, teroro aktai. Privalome išmokti įvertinti ir teisingai reaguoti į nuolat besikeičiančias aplinkybes.

8. Pakankamai miegokite. Suaugusiam žmogui reikėtų miegoti ne mažiau 8 valandų, gerai išvėdintame, kiek įmanoma ramesniame kambaryje. Jei sunku užmigti, vakare nevalgyti maisto, kuriame yra kofeino (šokoladas, koka kola, kava, kakava), nevalgyti riebaus maisto, taip pat netinka maistas, kuriame yra fermentų (sūris, vynas, alus).

9. Daryti vidutinio intensyvumo dinaminius fizinius pratimus 50-60 min. per dieną, 3 ar 4 kartus per savaitę. Radviliškio visuomenės sveikatos biuras efektyviai propaguoja „Šiaurietišką ėjimą” su specialiomis lazdomis. Šis ėjimo būdas yra veiksmingas kraujotakos ir kvėpavimo sutrikimų, stuburo ligų, osteoporozės bei kitų ligų profilaktikai. Jis taip pat puikiai tinka vyresnio amžiaus bei antsvorio turintiems žmonėms. Daugiau informacijos galite rasti internetiniame puslapyje www.radviliskisvsb.lt.

10. Venkite staigių klimato zonos pakeitimų, prieš keliones lėktuvu pasitarkite su gydytoju.

Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro informacija

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą