Menu Close

Matomas ir … nematomas saulės poveikis

atsisiųsti

Mokslininkai jau senokai yra įrodę, kad odos vėžį sukelia ultravioletiniai saulės spinduliai. Jie yra skirstomi į tris tipus: UVA, UVB ir UVC, iš kurių pavojingi du pirmieji. Ilgą laiką buvo teigiama, kad UVA (ultravioletiniai A spinduliai) nėra tokie pavojingi, kaip UVB, kurie sukelia daugumą odos pažeidimų.Tačiau dabar mokslininkai mano, kad UVA spinduliai gali daug labiau nulemti odos senėjimą ir būti odos vėžio priežastimi, nei manyta iki šiol.


Dauguma kosmetikos priemonių nuo saulės apsaugo tik nuo UVB spindulių. Jei vis dėlto pasiryžote susirasti apsaugos priemonių nuo ultravioletinių A spindulių, tai jų pakuotė turi būti paženklinta specialiu ženkliuku, kuriame yra raidės UVA.
Oda yra žmogaus organas, kuris pirmiausiai pajunta saulės spindulius. Ultravioletiniai spinduliai įvairiai veikia odos ląsteles. Daugiau nei 90% UVB spindulių sulaiko epidermis. UVA spinduliai, pasiekiantys odą, į organizmą patenka giliau: 20% šių spindulių patenka iki dermos. Šie spinduliai daro ir teigiamą poveikį: UVB spinduliai skatina vitamino D, kuris būtinas, kad kalcis susigertų į kaulus, sintezę.
Matomai saulės šviesai antidepresinis poveikis, o infraraudonieji spinduliai šildo ir pakelia odos temperatūrą (šią savybę galima panaudoti kaip spindulių intensyvumo signalą, kad būtų išvengta saulės smūgio). Tačiau saulė gali ir labai stipriai pakenkti, kartais tai gali turėti net dramatiškų pasekmių.

Nematomas saulės poveikis
Nematomas saulės poveikis atsiranda tada, kai pernelyg stiprūs UV spinduliai ilgą laiką veikia odos ląsteles. Tačiau kad ir koks būtų jūsų klientės odos fototipas, prieš odos eritemos (paraudimo) atsiradimą ar prieš nudegimą UV spinduliai sukelia ląstelių pokyčius ir silpnina imunitetą – iš pradžių to nejaučiame. Šis nematomas saulės poveikis gali paliesti visus odos tipus: tiek tamsią ar labai tamsią odą, tiek odą, netoleruojančią saulės.

Matomas saulės poveikis
Trumpalaikis – jei viršijamas tam tikras UVB ir UVA spindulių, kuriuos sugeria oda, kiekis, kraujagyslės, esančios kūno paviršiuje ir veikiamos tiesioginių saulės spindulių, išsiplečia, suformuoja paraudimus ir sukelia didesnį ar mažesnį skausmą. Pažeidžiama daug ląstelių. Oda lupasi. Saulės sukeltos sunkesnės eritemos gali virsti apdegimais, pažeisti gilesnius odos sluoksnius. Tokiais atvejais gali atsirasti opų.
Ilgalaikis – senėjimas dėl saulės šviesos spindulių – egzistuoja dviejų tipų odos senėjimas: su amžiumi susijęs kūno senėjimas ir senėjimas dėl išorinių veiksnių įtakos. Viena iš senėjimo dėl išorinių veiksnių įtakos priežasčių yra buvimas stiprioje saulėje. Jis vadinasi saulės šviesos spindulių sukeltu senėjimu arba heliodermija. Ji prasideda dėl per dažno buvimo saulės šviesoje, ypač veikiant UVA spinduliams;
Odos vėžys – labiausiai paplitęs vėžys; per metus pasaulyje konstatuojama daugiau nei 2 milijonai naujų susirgimo atvejų. Europoje susirgimų odos vėžiu kiekvienais metais padaugėja 5-7%; šie vėžiniai susirgimai kartu su plaučiu vėžiniais susirgimais progresuoja greičiausiai.
Yra du odos vėžio tipai: karcinomos (paliečia keratinocitus) ir melanomos (vystosi iš melanocitų).Daugiau nei 90% diagnozuotų sudaro karcinomos. Jos atsiradimą labiau lemia UVB spinduliai.
Egzistuoja dviejų tipų karcinomos vėžio klinikiniai požymiai:
– bazinė ląstelių karcinoma pasireiškia mažyčiais perliukais arba mažomis, baltomis dėmelėmis, arba nedidelėmis neplyštančiomis opelėmis;
– stuburo ląstelių karcinoma primena šašą, kuris gali pradėti kraujuoti.
Kitas odos vėžio tipas – melanoma – būdinga žmonėms nuo 30-50 metų amžiaus. Melanomos yra daug pavojingesnės nei karcinomos, jos gali išplisti ir į kitus kūno organus per kelis mėnesius ar net per kelias savaites ir tapti nepagydomos. Sukelia UVB ir UVA spinduliai.
Daugeliu atvejų melanomos atrodo kaip simetriškos formos pigmentiniai augliai odos paviršiuje. Jų kraštai yra nelygūs, diametras viršija 6 milimetrus, spalva nelygi: raudona, kaštoninė ir juoda vienu metu. Melanomos kartais gali išsivystyti ir iš apgamų, pakeitusių savo išvaizdą, spalvą ir tapusių nelygiais.
Net per labai stiprų šviesos filtrą, garantuojantį labai gerą apsaugą nuo saulės smūgio, nedidelis kiekis UVB ir UVA spindulių patenka į epidermį ir dermą, ir egzistuoja rizika, kad ląstelių lygmeniu gali atsirasti pažeidimų. Pirmąją akimirką nepastebimas kenksmingas saulės spindulių poveikis vėliau gali pakenkti bet kuriam odos fototipui.
Šviesos filtrai neturėtų apsiriboti vien tuo, kad jie garantuoja stiprią apsaugą nuo UVB spindulių. Jie lygiai taip pat efektyviai turėtų saugoti ir nuo UVA spindulių, bei užkirsti kelią odos ląstelių pokyčiams – greito odos senėjimo ir odos vėžio išsivystymo priežastims.

Patarimai

  • Einant degintis rekomenduojama apsauginiais kremais pasitepti prieš 15-30 min. Prieš tepant, oda turi būti švari ir sausa.
  • Norint geresnės apsaugos, odą galima patepti pakartotinai.
  • Visam kūno paviršiui ištepti reikia apie 30 ml kremo.
  • Teptis kremu rekomenduojama kas dvi valandas.
  • Maudantis kremo veikimo laikas sutrumpėja trečdaliu, todėl būtina pakartotinai teptis kremu po prausimosi, maudynių ar nusišluosčius kūną rankšluosčiu.
  • Teptis apsaugos priemonėmis reikėtų prieš naudojant makiažo priemones, apsaugos priemones nuo vabzdžių.
  • Maudantis kremo veikimo laikas sutrumpėja trečdaliu, todėl būtina pakartotinai teptis kremu po prausimosi, maudynių ar nusišluosčius kūną rankšluosčiu.
  • Teptis apsaugos priemonėmis reikėtų prieš naudojant makiažo priemones, apsaugos priemones nuo vabzdžių.
  • Kūdikiams iki 1 metų amžiaus saulėje būti nerekomenduojama.
  • Būtinos apsaugos priemonės – kepurė ar skrybėlė nuo saulės, akiniai.
Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!
Skip to content