Menu Close

RUGSĖJO 1-OJI – DIENA BE ALKOHOLIO

be alkoholio

Rugsėjo 1-oji – Mokslo ir žinių diena, kuomet moksleiviams ir studentams prasideda mokslo metai. 2006 metais LR Seimas priėmė įstatymą, kuris įtvirtino draudimą prekiauti alkoholiniais gėrimais rugsėjo 1 dieną. Šitaip siekiama parodyti, kad mokslas negali būti siejamas su alkoholio vartojimu. Vėliau draudimas sušvelnintas – alkoholio rugsėjo 1-ąją negalima įsigyti parduotuvėse, bet juo prekiaujama restoranuose, kavinėse, baruose.
Dažnas suaugęs priešinasi tokiam draudimui, kaip, beje, ir visiems kitiems, ribojantiems alkoholio įsigijimą, nė nesusimąstydamas, kad alkoholis ir vaikas – nesuderinami dalykai, kad alkoholio vartojimas neturėtų būti norma, kad dar svarbiau – jis pats netaptų blogu pavyzdžiu!

Rugsėjo 1-oji – tai šventė! Šią dieną nevyksta pamokos, netikrinamos namų darbų užduotys, nerašomi pažymiai, šią dieną daugelis nusiteikę šventiškai. Gražu ir smagu, kai vaikų ir jaunimo šventės švenčiamos blaiviai, nevartojamas alkoholis, ypač namuose.

KAIP ŠVĘSITE ŠIĄ RUGSĖJO 1-ĄJĄ?

Statistika teigia, jog Lietuvoje visiškai nevartoja apie 11 proc. gyventojų: 4,3 proc. vyrų ir 6,6 moterų. Per metus statistiniam vyrui tenka 56 L stiprių gėrimų ir 30 L alaus. 2012 metais vienas šalies gyventojas suvartojo vidutiniškai 13 litrų, o vienas 15 metų ir vyresnis gyventojas – 15,2 litro legalaus absoliutaus (100 proc.) alkoholio.
2012 metais 829 asmenys pirmą kartą (sergamumas) užregistruoti susirgę alkoholine psichoze, 1,7 tūkst. asmenų – lėtiniu alkoholizmu. 2012-ųjų pabaigoje gydymo įstaigų apskaitoje iš viso (ligotumas) buvo 3,6 tūkst. asmenų, sirgusių alkoholine psichoze, 51,7 tūkst. – lėtiniu alkoholizmu. 2012 m. dėl alkoholio vartojimo mirė 930 žmonių. Dažniausios alkoholio vartojimo sukeltos mirties priežastys buvo alkoholinė kepenų liga (47,8 proc.), atsitiktinis apsinuodijimas alkoholiu (28,8 proc.) ir alkoholinė kardiomiopatija (14,7 proc.). 2012-aisiais nuo nelaimingų atsitikimų darbe nukentėjo 43 neblaivūs asmenys, iš kurių aštuoni žuvo. 2012 metais 9,8 tūkst. (22,7 proc.) ištirtų nusikalstamų veikų padarė neblaivūs asmenys. Palyginus su 2011-aisiais, tokių nusikalstamų veikų skaičius išaugo 88,3 procento. 2013 m. užregistruoti 317 kelių eismo įvykiai dėl neblaivių asmenų kaltės, juose žuvo 40, buvo sužeisti 416 žmonės. Radviliškio rajone iš viso įvyko 56 eismo įvykiai, iš jų 10 (18 proc.) įvyko dėl neblaivių vairuotojų kaltės.
2013 m. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos institutas atliko tyrimą, atskleidžiantį ,,Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo ypatumus“.
Studijų laikotarpis – tai socialinė gyvenimo pakopa, susijusi su daugeliu naujų išmėginimų, naujų įspūdžių gausa, naujų įpročių, gyvensenos pokyčių formavimusi. Šis laikotarpis dažnai siejamas ne tik su dideliu protiniu bei fiziniu krūviu, bet ir su galimybe lengvai įgyti netinkamų gyvensenos įpročių.
Tyrime dalyvavo 1824 Lietuvos aukštųjų mokyklų dieninių studijų studentai, iš jų 604 (33,1%) vaikinų ir 1220 (66,9%) merginų, amžiaus vidurkis – 20,8 metai. Duomenys vertinami pagal tokį alkoholio vartojimą: nors kartą gyvenime; per paskutinius 12 mėnesių; per paskutines 30 dienų.
Atlikto tyrimo rezultatai parodė, jog per paskutinius 12 mėnesių 92,4 proc. respondentų vartojo alkoholinius gėrimus, iš jų 91,7 proc. vaikinų ir 92,8 proc. merginų.
Per paskutines 30 dienų vartojimas šiek tiek mažesnis – 84,9 proc., iš jų 86,1 proc. vaikinų ir 84,3 proc. merginų.
Analizuojant alkoholio vartojimą pagal studijų finansavimą, nustatyta, kad alkoholinių gėrimų vartojimo paplitimas per pastaruosius 12 mėnesių tarp studentų, kurie studijuoja valstybės finansuojamuose vietose, buvo 92 proc., tuo tarpu tarp nefinansuojamų valstybės – 94,5 proc. Per paskutines 30 dienų vartojimas labiau paplitęs tarp studentų, kurie nėra valstybės finansuojami, tačiau didelio skirtumo nėra (88,2 ir 84,1 proc.).
Analizuojant alkoholio vartojimą pagal studentų gyvenamąją aplinką nustatyta, kad per pastaruosius 12 mėnesių vartojo 92,9 proc. studentų, gyvenančių bendrabutyje, 91,5 proc. gyvenančių su tėvais, 92,7 proc. gyvenančių nuomojamame būste. Per paskutines 30 dienų alkoholinius gėrimus vartojo 84,8 proc. studentų, gyvenančių bendrabutyje, 83,3 proc. su tėvais ir 87 proc. gyvenančių nuomojamame būste.
Pateiktose tyrimo išvadose matyti, kad alkoholio vartojimas tarp Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų yra labai didelis, paplitimas tarp vaikinų ir merginų beveik toks pat.
Tikėtis pokyčių artimiausioje ateityje, greičiausiai, būtų naivu dėl mūsų visuomenėje teigiamo požiūrio į alkoholio vartojimą, dėl didžiulio pasipriešinimo suaugusiųjų žmonių, įvedant bet kokį alkoholio įsigijimo ribojimą, ypač rugsėjo 1-osios draudimą, nors tai – dėl mūsų ir jūsų vaikų.

KO GERO REIKTŲ SUSIMĄSTYTI DAUGELIUI – AR NEATĖJO METAS KEISTI ŠVENČIŲ TRADICIJŲ?

Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!
Skip to content