Vaikai su triukšmu susiduria visur – gatvėje, namuose, ugdymo įstaigose. Mokykloje triukšmas susijęs su dideliu mokinių skaičiumi, jį sukelia kalbėjimas ir kitos veiklos. Paaugliai mėgsta garsiai klausytis muzikos per ausines, dalyvauja renginiuose ir koncertuose, kuriuose garso lygis taip pat dažniausiai būna didelis. Triukšmo poveikis sveikatai priklauso nuo triukšmo intensyvumo, dažnio, trukmės ir asmens jautrumo. Ilgalaikis ar pernelyg didelis triukšmas gali sukelti vaikams įvairias sveikatos problemas:
- Klausos praradimą ir sutrikimus. Ilgalaikis arba intensyvus triukšmas gali pakenkti vaikų klausai. Tai gali turėti įtakos jų kalbos įgūdžiams, socialiniam bendravimui.
- Mokymosi ir koncentracijos sunkumus. Triukšmas trukdo vaikų mokymuisi ir koncentracijai. Jis turi įtakos sumažėjusiam darbingumui, sunkumams suprasti ir įsisavinti informaciją. Vaikai lavina savo kalbos suvokimo gebėjimus iki paauglystės. Tyrimais nustatyta, kad vaikams, kurie mokosi triukšmingesnėse klasėse, sunkiau suprasti kalbą nei tiems, kurie mokosi tylesnėje aplinkoje.
- Elgesio ir emocinius sutrikimus. Triukšmas gali vaikams sukelti dirglumą, emocinį stresą ir nerimą. Jie gali tapti pernelyg jautrūs, nervingi arba net agresyvūs dėl nuolatinio triukšmo poveikio.
- Miego sutrikimus. Triukšmas gali sutrikdyti vaikų miegą, daryti įtaką miego trukmei ir kokybei. Nepakankamas miegas turi neigiamą poveikį energijos lygiui, nuotaikai ir bendrai sveikatai.
- Fizinės sveikatos problemas. Taip pat žinoma, kad didelis triukšmo lygis kenkia fizinei sveikatai. Nustatyta, kad vaikų iš triukšmingų namų širdies susitraukimų dažnis dažnai būna didesnis (vidutiniškai 2 k./min.) nei vaikų iš ramesnių namų. Neigiamas triukšmo poveikis taip pat gali pasireikšti spengimu ausyse, padidėjusiu kraujospūdžiu, imuninės sistemos pokyčiais.
Kaip matome, triukšmas gali turėti ilgalaikį poveikį vaiko gerovei ir socialinei adaptacijai. Todėl svarbu užtikrinti, kad jie būtų apsaugoti nuo per aukšto triukšmo lygio ir turėtų galimybę ilsėtis ramioje aplinkoje. Jei gyvenama būste, kur didelis triukšmas sklinda iš lauko (dėl intensyvus eismo gatvėje, renginių atvirose zonose ir pan.), galima imtis garso mažinimo priemonių, tokių kaip izoliacinės medžiagos arba ausų kamštukai. Taip pat tėvai turėtų skatinti vaikus sumažini garso lygį elektroniniuose įrenginiuose, mažinti foninį triukšmą nepaliekant nuolat įjungto radijo imtuvo ar televizoriaus.
VSS Danguolė Garuckienė
Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!