Spalio 15-oji krūtų sveikatos diena. Dažna moteris nepailsdama rūpinasi artimaisiais, šeimos nariais, tačiau laiko sau, savo poilsiui, sveikatai – neranda. Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, viena iš labiausiai paplitusių ir moteris kamuojančių ligų – krūties vėžys. Tai dažniausia moterų onkologinė liga. Vėžio pradžia – mažulytė pakitusi ląstelė, kuri dažniausiai dėl nepaaiškinamų priežasčių ima elgtis ne taip, kaip turėtų. Ląstelėms dalinantis, krūtyje ar pažastyje ima kauptis piktybinės ląstelės, iš kurių pertekliaus susidaro mazgas – navikas. Jis tarsi uždelsto veikimo bomba – tyliai nesukeldamas skausmo ar kitų nemalonių pojūčių didėja naikindamas sveikus audinius, skverbdamasis į limfmazgius ar netgi plisdamas ir nuodydamas kitus organus. Ir taip nesukeldamas jokių nemalonių pojūčių gali augti net apie 15 metų. Laiku pastebėjus ligą, galima užkirsti jai kelią, nes daugiau kaip 95 proc. moterų, sergančių pirmosios stadijos krūties vėžiu, visiškai išgydomos.
Krūties vėžio profilaktika
Krūties vėžio riziką mažina:
- sveika mityba – reikia vartoti daug skaidulingo maisto, ypač menstruacijų metu, o riebalai maiste neturėtų viršyti 20 proc.,
- reguliari mankšta,
- antioksidantai (vitaminai A ,C, E, selenas ir kt.),
- žinomų rizikos veiksnių – alkoholio ir rūkymo – vengimas.
- Savityra. Moterims pačioms apžiūrėti ir apčiuopti krūtis patariama jau nuo 20 metų amžiaus. Tą reiktų atlikti kiekvieną mėnesį tuoj pat po menstruacijų.
- Klinikinis krūtų ištyrimas rekomenduojamas kartą per tris metus. Po 40 metų amžiaus šį tyrimą rekomenduojama atlikti kasmet.
Savityra
Kiekvieną mėnesį pirmomis dienomis po menstruacijų, o per menopauzę – tą pačią kiekvieno mėnesio dieną krūtis reikia apžiūrėti veidrodyje bei prausiantis duše muiluota ranka trijų viduriniųjų pirštų pagalvėlėmis sukamaisiais judesiais patikrinti visą krūties plotą. Apžiūrėdama krūtis veidrodyje rankas iš pradžių pakelkite, po to – nuleiskite. Svarbu atkreipti dėmesį, ar nepakitusi odos spalva ir tekstūra, ar nepakitusi spenelio forma (ar spenelis netapo įtrauktas). Pastebėjus, kad yra išskyrų, spenelis įtrauktas ar yra raukšlė krūtyje, apčiuopus mazgelį krūtyje ar pažastyje būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Gydytojo tyrimas apčiuopa
Merginoms nuo 16 metų ginekologas dukart per metus turi patikrinti krūtis. Bendrosios praktikos gydytojas turi apčiuopa tikrinti krūtis kasmet moterims nuo 20 metų. Jei Jūsų gydytojas savo iniciatyva netikrina krūtų, kartą metuose paprašykite jo patikrinti Jūsų krūtis apčiuopa. Gydytojas gali apčiuopti 0,8 cm mazgelį bei įvertinti kitus krūtų pokyčius. Pastebėjęs pokyčių gydytojas skiria kitų medicininių tyrimų.
Tyrimas echoskopu (ultragarso aparatu)
Tai krūtų tyrimas didelio dažnio bangomis. Echoskopu su specialiu linijiniu davikliu tiriamos įvairaus amžiaus moterys, tačiau šis tyrimas itin informatyvus tiriant moteris, kurių krūtyse vyrauja liaukinis audinys. Moterims iki 40 m. paprastai skiriamas krūtų tyrimas echoskopu. Turint nusiskundimų ar priklausant rizikos grupei siuntimą atlikti šį tyrimą duoda bendrosios praktikos gydytojas arba ginekologas. Neturint siuntimo, tyrimo echoskopu kaina yra 50 – 150 Lt.
Mamografija
Tai krūtų tyrimas rentgeno spinduliais. Šis tyrimas leidžia pastebėti pokyčius krūtyse ir net kelių milimetrų dydžio mazgelius, kuriuos apčiuopti būtų įmanoma tik po 1.5 – 2 metų. Įrodyta, kad mamografija padeda aptikti 85 – 90 proc. navikų. Mamogramas vertina radiologai. Moterys nuo 50 iki 69 m. patenka į atrankinę mamografijos programą, pagal kurią tyrimas kas dvejus metus yra atliekamas nemokamai. Norint, kad būtų atliktas šis tyrimas, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją (terapeutą), kuris išrašys siuntimą.
Jei bent dvi valandas per metus skirtume laiko sau – krūtų savityrai bei medicininiams tyrimams dėl krūties vėžio – net 9 iš 10 susirgusių moterų turėtų galimybę pasveikti. Todėl net ir gerai besijausdama ir negalėdama sau pritaikyti išvardintų rizikos veiksnių turite reguliariai atlikti krūtų savityrą bei medicininius krūtų tyrimus. Moteris kasmet turėtų prašyti gydytojo ginekologo ar bendrosios praktikos gydytojo profilaktiškai patikrinti krūtis. Pastebėjęs pakitimų, gydytojas skiria kitų tyrimų.
Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras
Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!