Netaisyklinga laikysena – tai problema, kuri ne tik atrodo neestetiškai, tačiau ir sukelia rimtų sveikatos sutrikimų. Įdubusi krūtinės ląsta, pakumpę pečiai ir atsikišęs pilvas kenkia asmens vidaus organams, todėl ilgainiui žmonėms, kurių laikysena netaisyklinga atsiranda kvėpavimo ar kraujotakos sutrikimų, be to, negydoma netaisyklinga laikysena smarkiai deformuoja stuburą ir išsivysto į rimtus stuburo iškrypimus. Netaisyklinga laikysena dažnai laikoma vaikų ir paauglių liga, kuri yra diagnozuojama net 30-iai proc. nepilnamečių žmonių. Laikysenos problemos dažniausiai pasimato būtent mokykliniu laikotarpiu, kuomet vaikai dažniau laiko praleidžia sėdėdami mokykliniame suole, darydami namų darbus ar piešdami. Dažnai visus šiuos darbus jie atlieka sėdėdami ne tiesiai, o pakrypę, kai kuriais atvejais, net gulėdami ant žemės, argumentuodami, kad jiems taip smagiau atlikti užduotis. Tačiau toks darbų atlikimas itin kenkia vaiko laikysenai ir ją deformuoja. Svarbu paminėti, kad taisyklinga laikysena nėra įgimta. Kūdikis gimsta be stuburo linkių. Tik pradėjus judinti galvą susiformuoja pirmas linkis kaklo srityje, juosmens dalies linkiai ima formuotis tuomet, kai vaikas bando atsistoti ir galiausiai pradeda vaikščioti. Vadinasi netaisyklinga laikysena yra įgyjama. Svarbu ir tai, jog yra tam tikrų veiksnių, kurie itin skatina netaisyklingos laikysenos formavimąsi:
- nepatogi (per minkšta, per kieta, per maža) lova;
- ūgio neatitinkantys baldai, gali neigiamai paveikti vaiko stuburo formavimąsi;
- ilgas sėdėjimas persikreipus;
- ilgas stovėjimas persikreipus;
- nepakankamas judėjimas;
- pervargimas;
- darbas ne prie stalo, o ant grindų;
- per sunkų daiktų, pavyzdžiui, kuprinės nešiojimas;
- silpnas vaiko raumenynas;
- Stebėdami vaiką ir tai, kaip jis sėdi prie stalo, stovi ar bėga, galite anksti pastebėti netaisyklingos laikysenos požymius.
Atkreipti dėmesį reikėtų į:
- galvos padėtį, ar ji nepakrypusį į vieną ar kitą pusę;
- ar pečiai bei mentės yra viename aukštyje;
- ar kojos yra vienodo ilgio;
- ar dubens kaulai yra viename aukštyje;
- ar dubuo neatsikišęs;
- ar krūtinė ląsta neįdubusi;
Norite patys padėti savo vaikams sėdėti tiesiau? Mokykloje išsėdėti tiesiai visas pamokas vaikui yra išties sudėtinga. Todėl rekomenduojame praktikuotis namuose ir išmokyti vaiką taisyklingo sėdėjimo taisyklių. Jei vaiko laikysena yra netaisyklinga, geriausia jam sėdėti vidurinėje eilėje, kad nepersikreiptų ir į lentą žiūrėtų tiesiai. Sėdint vaikas turi kojomis siekti grindis, o stalas turi būti pora centimetrų aukštesnis už nuleistos rankos aukštį (sėdint). Sąsiuviniai turi būti 30-ies centimetrų atstumu nuo rašančiojo, o pats sąsiuvinis rašymo metu turėtų būti pasuktas 30 laipsnių kampu. Taisyklingą laikyseną puikiai ugdo vaikščiojimas su knyga ar sąsiuviniu ant galvos, tad kartais namuose galite pažaisti žaidimą, kuris ilgiau išlaikys knygą ant galvos ir taip kartu su vaiku pasivaikščioti. Ir vis tik, jeigu pastebėjote, kad Jūsų vaiką kamuoja netaisyklinga laikysena – būtina kreiptis į šeimos gydytoją ar pediatrą, kuris parašys siuntimą pas reikiamą specialistą. Jei nenorite laukti ir vaikščioti iš vieno, pas kitą gydytoją, galite iškart užsirašyti vizitui į ortopedo kabinetą, kuriame Jums bei Jūsų vaikui bus suteikta visapusiška pagalba.
Vaiko laikysena
Labai svarbu atkreipti dėmesį į pirmokų darbo vietą, nes mokiniai praleidžia daugiau laiko sėdėdami, ruošdami pamokas, tad reikia parinkti vaikišką kėdę ir stalą pagal vaiko ūgį (geriausias variantas – reguliuojamas “augantis stalas” ir ergonomiška kėdė vaikui). Patarimai tėvams dėl vaiko laikysenos:
- Naudokite ergonomines kėdes vaikams (maitinimo kėdė, automobilio kėdutė), kur reguliuojamas kampas tarp nugaros atramos ir sėdimos dalies;
- Vaikui sėdint, jo kojos į žemę ar atramą turi remtis stačiu kampu;
- Tinkamas stalo aukštis: vaikui tiesiai atsisėdus, stalo kraštas turi būti tokiame aukštyje, kad vaikas, atsirėmęs alkūnėmis į stalo paviršių, rodomuoju pirštu pasiektų išorinį akies kraštą, o jo pečiai nepakiltų;
- Tinkamai subalansuota sveika mityba vaikams;
- Neleiskite vaikams nešti svorio ant vieno peties. Mokinio kuprinės svoris taip pat svarbus;
- Tuščia pradinuko kuprinė turi sverti ne daugiau kaip 700 g. Mokyklinės kuprinės svoris su knygomis ir kitomis mokyklinėmis priemonėmis, turi sudaryti ne daugiau kaip 10% vaiko svorio. Kasdieninis sunkesnės kaip 15% savo svorio kuprinės nešiojimas gali lemti mokinio nugaros skausmus ar kitus vaiko stuburo pakenkimus;
- Tinkamai parinktas vaikui čiužinys ir pagalvė. Kūdikiams rekomenduojame parinkti čiužinius minkštu, elastingu paviršiumi, kad nespaustų odelės;
- Vaikiškas čiužinys turi gerai praleisti orą. Vaikams ir paaugliams paprastai renkami čiužiniai be spyruoklių. Čiužiniai vaikams turi būti pakankamai stiprūs, kad atlaikytų šokinėjimą;
- Stenkitės, kad vaiko laisvalaikis būtų aktyvus, mažiau sėdėtų prie kompiuterio ir telefono. Vaikų judėjimo aktyvumo ir jo įtakos fizinei būklei masiniai tyrimai rodo, kad ikimokyklinio ir jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikų optimali judėjimo norma kasdien yra 3-4 valandos. Šios normos laikosi tik 9-16% vaikų.
Kaip koreguoti laikyseną
Kineziterapeutas yra vienas iš sveikatos specialistų, kuris įvertina ydingą laikyseną ir parenka specialius pratimus laikysenai. Kineziterapiniai pratimai taisyklingai laikysenai, kurie sustiprina silpnus raumenis ir ištempia sutrumpėjusius raumenis, yra pagrindas norint atstatyti raumenų disbalansą. Taip pat laikyseną gali pagerinti specialūs masažai. Jei manote, kad vaikas turi rimtų problemų su laikysena – būtinai kreipkitės į specialistus.
TĖVAMS APIE VAIKŲ LAIKYSENĄ (KO NESPĖJA PASAKYTI GYDYTOJAS)
Po vaiko sveikatos patikrinimo tėvai dažnai išgirsta, kad jų vaiko laikysena netaisyklinga ir yra nukreipiami reabilitologui. Netaisyklinga laikysena, kuri nustatoma apie 30 % mokyklinukų nėra liga. Jei nėra ligos, gal nereikia ir gydymo? Šeimos gydytojų paraginti staiga vaiko laikysena prieš rugsėjį susirūpinę tėvai skuba ieškoti ir mankštų, ir ypač masažų, tarsi 7-10 ar net visus 15 metų augantį žmogų galima būtų greitai perlipdyti gerai paminkius. Metų bėgyje užsidegimas pokyčiams rimsta ir jaunųjų pacientų dėl šios priežasties ženkliai sumažėja. Ar vaiko laikyseną koreguoti reikia? – TAIP. Ar galime tą padaryti greitai – su 5-10 procedūrų? – NE. Norint vaiko laikysenos pokyčio, turime suprasti kas yra laikysena, nuo ko ji priklauso, kodėl verta stengtis ir ką turime daryti?
Laikysena – tai įprastinė, laisvai stovinčio žmogaus kūno padėtis, be nereikalingo raumenų įtempimo arba pusiausvyra tarp kūno raumenų ir žemės gravitacinių jėgų. Kai miegame, laikysenos įvertinti negalime, raumenys atsipalaiduoja, matome tik kūno pozą. Laikysena svarbi kai žmogus juda, stovi ar sėdi, kai užsiima jam svarbia veikla – mokosi, dirba, groja, šoka, sako kalbą ar paprasčiausiai „skrolina“ telefone. Taisyklinga laikysena apsaugo raumenis ir sąnarius nuo perkrovos, degeneracinių distrofinių slankstelių pasikeitimų, užtikrina optimalią raumenų veiklą bei sudaro palankias sąlygas fiziologinei krūtinės ląstos ir pilvo ertmės organų veiklai. Netaisyklinga laikysena gali paskatinti: nugaros ir krūtinės skausmus, galvos ir kaklo skausmus, nuovargį ir energijos stoką, kai kurių autorių duomenimis ir virškinimo sutrikimus.
Įvertinkime vaiko laikyseną jam stovint. Taisyklinga laikysena turėtų atitikti tokius požymius:
- nugara tiesi;
- pečiai truputį atitraukti atgal ir nuleisti žemyn;
- mentės vienodame aukštyje ir vienodu atstumu nuo stuburo;
- simetriški talijos trikampiai (trikampį sudaro žemyn nuleista ranka ir šoninis kūno kontūras);
- simetriška krūtinės ląsta;
- kojų ilgis vienodas, kojos ir dubuo tiesūs, nėra plokščiapėdystės;
- žiūrint iš šono- galva ir kūnas vienoje vertikalioje linijoje, matomi fiziologiniai stuburo linkiai į priekį kaklo ir juosmens srityje, atgal – krūtinės srityje, nėra akivaizdaus kažkurio linkio dominavimo ar visiško nebuvimo.
Kaip koreguoti netaisyklingą laikyseną?
Laikysenos korekcija nėra labai greitus rezultatus duodantis procesas, o jo aktyvūs dalyviai turi būti ir vaikas, ir šeimos nariai, ir mokytojai, ir treneriai, ir reabilitacijos specialistai – kineziterapeutai, retsykiais masažuotojai. Kineziterapeutas įvertinęs vaiko laikyseną parenka specialius pratimus jos korekcijai. Jų dėka silpni raumenys stiprinami, pernelyg įtempti – atpalaiduojami, sutrumpėję – ištempiami, atstatomas raumenų disbalansas. Vaikui išmokus pratimų, apmokius tėvus, rekomenduojama mankštą tęsti namuose tėvų kontrolėje, periodiškai atvykstant rezultatų įvertinimui ir korekcijai. Patologiškai įtemptus, spazmuotus ir skausmingus raumenis atpalaiduoja gydomasis masažas. Kartais prireikia ir fizioterapijos procedūrų. Pažymėtina, kad nekeičiant gyvenimo būdo įpročių, siekiant laikysenos koregavimo vien tik pratimais, rezultatas abejotinas.
Kaip vaiko laikysena turėtų pasirūpinti tėvai?
- Vaiko laikysenos užuomazgos prasideda jau kūdikystėje. Nereikia skubinti kūdikio raidos ir priešingai – neslopinkite jos augindami jį kūdikio kėdutėje. Laikyseną užtikrinančiai kaulų raumenų sistemai svarbūs visi motorinės raidos etapai pradedant nuo galvos kėlimo iki vaikščiojimo. Iki 3 metų vaikas gali judėti visą dieną. Ikimokyklinio amžiaus vaikams kasdien aktyviam judėjimui reikia skirti 3-4 valandas. Mokyklinio – bent vieną valandą. Dabar tiek laiko juda tik kas dešimtas vaikas. Pasirūpinkite aktyviu vaiko laisvalaikiu. Nepamirškite – šeimos laisvalaikis, tai ir vaiko laisvalaikis. Nepavyks priversti vaiko būti aktyviu, jei nebus pavyzdžio šeimoje.
- Namuose dirbant ar pramogaujant prie rašomojo stalo rekomenduojama kūno padėtį keisti kas 15–20 min. Siekiant sumažinti žalingą ilgo sėdėjimo žalą, išmokykite vaiką daryti 3-4 min. trukmės pertraukėles, kurių metu atsistojus reikia per pečius ratais pasukti rankas, pasilankstyti per liemenį rankų pirštais siekiant grindis, atlikti pritūpimus. Tas pats galioja ir žaidžiantiems telefonu.
- Parinkdami baldus vaikams, žiūrėkite, kad jų išmatavimai atitiktų vaiko ūgį, pradinukas neturėtų sėdėti „boso“ kėdėje mataruodamas kojomis per pusę metro nuo žemės. Vaikui sėdint, jo pėdos į žemę o nugara į atramą turi remtis stačiu kampu.
- Tinkamai parinkite stalo aukštį – vaikui tiesiai atsisėdus, stalo kraštas turi būti tokiame aukštyje, kad vaikas, atsirėmęs alkūnėmis į stalo paviršių, rodomuoju pirštu pasiektų išorinį akies kraštą. Daug ir ilgai besimokantiems vyresnio mokyklinio amžiaus vaikams, kaip ir biurų darbuotojams, reikėtų pagalvoti apie reguliuojamo aukščio stalą mokymuisi prie kompiuterio atsistojus.
- Pasverkite vaiko kuprinę. Mokyklinės kuprinės svoris su knygomis ir kitomis mokyklinėmis priemonėmis, turi sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. vaiko svorio. Kasdien nešiojant sunkesnę kaip 15 proc. vaiko kūno svorio kuprinę galimi ir laikysenos sutrikimai ir nugaros skausmai. Stebėkite ar vaikas nenešioja kuprinės ant vieno peties.
- Pasirūpinkite visaverte vaiko mityba, turtinga baltymais, kalciu ir natūraliais vitaminais.
- Raumenų atsipalaidavimui ir poilsiui labai svarbus kokybiškas miegas. Užtikrinkite pakankamą miego trukmę – apie 10 val. pradinukui, 8-9 val. vyresniam vaikui. Miegui rinkitės kuo žemesnę pagalvę.
- Stebėkite ir laiku stenkitės koreguoti vaiko psichoemocinę būklę. Mokslinių tyrimų duomenimis nustatytos emocinės savijautos sąsajos su laikysena. Prislėgtas, išsigandęs, nelaimingas, savimi nepasitikintis vaikas – gūžiasi ir traukiasi, tarsi norėdamas užimti erdvėje kuo mažiau vietos, ir ypač tai pastebima paauglystėje. Rūpinkitės vaiko saviverte.
Radviliškio r. visuomenės sveikatos biuro informacija
Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!