Menu Close

Onkologinės ligos: neignoruokime net menkiausių simptomų

Rugsėjo 15 d. – ypatinga- minima Pasaulinė limfomos ir kovos su prostatos vėžiu diena.

Deja, kasmet vis daugiau žmonių suserga šiomis klastingoms ligomis. Kita vertus, nepaliaujamai vystantis mokslui nuolat randasi daugiau prielaidų tam, kad ši žmonijos rykštė būtų pažabota: apie tai byloja naujos vėžio profilaktikos, ankstyvosios diagnostikos, modernaus gydymo galimybės. Kad kova su vėžio liga būtų sėkminga, būtina dar viena sąlyga – sąmoningas, aktyvus visuomenės dalyvavimas joje.

Žmogaus kūno audiniai yra sudaryti iš mažiausių struktūrinių dalelių – ląstelių. Vieno organo ląstelės skiriasi nuo kito organo ląstelių savo išvaizda bei atliekama funkcija, tačiau jų dalijimosi, dauginimosi procesai panašūs. Sveikų ląstelių dalijimasis vyksta tvarkingai, nes organizmas jį kontroliuoja. Kartais, veikiant kenksmingiems veiksniams, kurio nors organo ląstelės ilgainiui pažeidžiamos taip, kad ima nebepaisyti organizmo kontrolės – nepaliaudamos dalijasi. Susidaro pakitusių ląstelių sankaupa – navikas.

Limfoma – tai viena iš dažniausių kraujo vėžio rūšių. Ji atsiranda sutrikus normaliai limfocitų gamybai, kai nesustabdomai ima gamintis pakitę limfocitai. Jie ima kauptis limfmazgiuose, kurie padidėja. Tačiau limfoma gali pasireikšti ir kituose organuose – blužnyje, kaulų čiulpuose. Limfoma kasmet pasaulyje nusineša daugiau nei 200 000 gyvybių.

Limfomos simptomai labai priklauso nuo jos rūšies, piktybiškumo laipsnio, pradinės ligos vietos.

Dažniausi pacientų pateikiami simptomai:

  • Padidėję limfiniai mazgai
  • Svorio kritimas, naktinis prakaitavimas, karščiavimas
  • Niežulys
  • Pablogėjęs apetitas
  • Silpnumas, dusulys, fizinio krūvio netoleravimas
  • Kepenų, blužnies padidėjimas

Tikslios šių ligų atsiradimo priežastys nėra žinomos. Dažnai pacientams nustatomi genetiniai pakitimai, nelemiantys limfomų išsivystymą. Verta atkreipti dėmesį ir į tokius rizikos veiksnius kaip cheminės medžiagos, radiacija, infekcinės ligos, vaistai, slopinantys imuninę sistemą. Šalia jau tradicinės chemoterapijos, radioterapijos, limfomos gydomos modernia imunoterapija.

Vaikams gali atsirasti kosulys arba kvėpavimo sutrikimai. Taip pat jie gali jausti pilvo skausmą. Kartais vaikams čiuopiamas darinys pilvo srityje.

Jei Jums ar Jūsų vaikams atsirado minėtų simptomų, turite nedelsiant kreiptis į gydytoją. Tačiau atminkite – yra daug ligų, kurioms būdingi panašūs simptomai, taigi jie nebūtinai rodo, kad sergama limfoma.

Priešinės liaukos (prostatos) vėžys – vienas dažniausiai pasitaikančių onkologinių susirgimų vyrų tarpe, todėl profilaktiniai tikrinimai yra būtini, nes pacientai ilgai nejaučia jokių prostatos vėžio simptomų.

Šiuo minėjimu skatinama atkreipti vyrų dėmesį į padažnėjusius šios ligos atvejus – šia liga serga beveik kas trečias vyresnis nei 50 m. vyras. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad ūminiu prostatos prostatos uždegimu dažniau serga jaunesni vyrai.

Daugeliu atvejų prostatos vėžys auga lėtai, dėl jo nepakinta gyvenimo kokybė, todėl aktyvaus gydymo gali ir neprireikti. Kartais prostatos vėžys agresyvesnis, išplinta į kitas kūno dalis, tačiau gydymas sušvelnina ligos eigą. Ir apskritai, kuo labiau vėžys pažengęs, tuo mažiau šansų ligą išgydyti. Tačiau tinkamas gydymas sumažina šios ligos tolimesnį plitimą.

2005 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. V-973 tuometinis sveikatos apsaugos ministras patvirtino priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos programą. Pagrindinis jos tikslas – pagerinti ankstyvųjų priešinės liaukos stadijų diagnostiką, taikyti radikalius vėžio gydymo metodus, siekiant pailginti sergančiųjų išgyvenamumo trukmę bei sumažinti pacientų neįgalumą ir mirtingumą dėl šios ligos.

Ši programa orientuota į vyrus nuo 50 iki 75 metų amžiaus ir į vyrus nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu. Programa yra tęstinė ir apmokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų. Informavimo apie prostatos vėžio ankstyvąją diagnostiką ir PSA nustatymo paslauga apmokama šios programos nustatyta tvarka ir teikiama ne dažniau kaip vieną kartą per dvejus metus nemokamai minėto amžiaus vyriškiams.

Dėl dalyvavimo programoje vyrai turi kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris atlikęs PAS tyrimą, esant reikalui, nusiųs urologo konsultacijai.

Nevėžinių (gerybinių) ir vėžinių (piktybinių) prostatos auglių simptomai labai panašūs:

  • Staigus noras šlapintis
  • Dažnesnis noras šlapintis, ypač naktį
  • Šlapinantis jaučiamas veržimas, reikia pastangų pradėti ir baigti veiksmą
  • Jausmas, kad iki galo nepavyksta ištuštinti šlapimo pūslės
  • Baigus šlapintis po kelių min. gali nuvarvėti šiek tiek šlapimo ir suteršti apatinius
  • Sėdint, važiuojant dviračiu dėl padidėjusios prostatos jaučiamas diskomfortas

Padidėję vėžio navikai ar išvešėjusi prostata ima spausti šlaplę. Per suspaustą šlaplę negali pratekėti šlapimo srovė, todėl šlapinimasis tampa skausmingas. Skausmas prie varpos pagrindo ar kraujo priemaišos šlapime dažniausiai signalizuoja apie piktybinę prostatos ligą.

Kartais pirmieji prostatos vėžio simptomai pasireiškia tik ilgai išplitus į kaulus, bet taip nutinka retai. Į kaulus išplitę prostatos vėžio ląstelės gali sukelti nugaros, klubų, dubens kaulų skausmą. Vėžio navikui pradėjus spausti stuburą gali pasireikšti kojų ar pėdų silpnumas ar tirpimas, šlapimo ar išmatų nelaikymas.

Kuo anksčiau vėžys randamas, tuo lengviau jį gydyti. Ir tuo didesnė tikimybė, kad gydymas bus sėkmingas. Bet kurio amžiaus vyras, pajutęs ar pastebėjęs neįprastu simptomus, turėtų kuo skubiau kreiptis į savo šeimos gydytoją.

NEBŪKITE AVBEJINGI SAVO SVEIKATAI, ATSIRADŪS JUMS NEBŪDINGIEMS SIMPTOMAMS KREIPKITĖS Į SAVO ŠEIMOS GYDYTOJĄ!

Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!
Skip to content