Menu Close

Pasaulinė maliarijos diena. 15 faktų apie maliariją

 Nors pasaulyje kasmet vis dar fiksuojama milijonai maliarijos atvejų ir tūkstančiai mirčių nuo jos, daugeliui lietuvių ši liga vis dar tėra egzotiškas pavadinimas. Kas yra maliarija – liga, kuri, kaip teigia kai kurie mokslininkai, per žmonijos istoriją nusinešė daugiau gyvybių negu bet kas kitas? Svarbiausi faktai apie šią labai pavojingą ligą:

 1. Maliarija egzistavo jau senovės Egipto laikais. Ją sukeliančių uodų pėdsakų mokslininkai rado Tutanchamono mumijoje.Manoma, kad kas antras kada nors pasaulio istorijoje egzistavęs žmogus mirė nuo maliarijos. Dėl to ji laikoma mirtiniausia visų laikų liga.
 2. Dabar maliarija užsikrėsti rizikuoja tik į atogrąžų kraštus vykstantys turistai, bet anksčiau ši liga buvo paplitusi ir Lietuvoje: II pasaulinio karo bei pokario metais kasmet susirgdavo apie 2 tūkst. gyventojų. 1948 m. įkūrus Respublikinę priešmaliarinę stotį medikų ir biologų pastangomis vietinė maliarija buvo įveikta: 1957 m. užfiksuotas paskutinis atvejis.
 3. Žodis „maliarija“ kilo iš itališko žodžių junginio mala aria, kuris reiškia „blogas oras“. Italijos gyventojai tikėjo, kad maliariją sukelia iš pelkių kylantys garai. Jie klydo: turėjo kaltinti tose pačiose pelkėse gyvenusius uodus. Dažniausiai maliarija užsikrečiama, kai uodas įkanda maliarija sergančiam žmogui ir su krauju įsisiurbia ligą sukeliančių mikroorganizmų, o tada įkanda sveikam žmogui.
 4. Maliariją sukeliantys uodai yra moteriškos lyties. Tik uodų patelės maitinasi krauju, nes jame esančios medžiagos yra naudingos jose besivystantiems kiaušinėliams. Vyriškos lyties uodams pakanka nektaro iš augalų. Beje, uodų patelės įprastai maitinasi tik nuo sutemų iki aušros – maždaug nuo 23 val. vakaro iki 6 val. ryto.
 5. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, maliarija vis dar yra paplitusi 95 šalyse. Vietovėse, kuriose yra rizika užsikrėsti maliarija, gyvena 3,2 mlrd. žmonių.
 6. Maliarija kasmet užsikrečia ir 10–30 tūkst. turistų. Apie 1 proc. jų miršta.
 7. 1943 m. Waltas Disney’us sukūrė animacinį filmą „Sparnuota rykštė“, kuriame „vaidino“ septyni nykštukai. Tai buvo pirmasis iš serijos trumpų animacinių filmų, kuriais siekta informuoti visuomenę apie įvairias ligas. Filmo esmę galima perteikti trumpai: maliariją perduoda uodai, maliarija yra blogai, todėl verta žudyti uodus. Uodus filme užmuša ir nykštukai. Tiesa, Snieguolės filme neišvysime.
 8. Vakarų valstybėse visiškai išnaikinti maliariją padėjo dichlorodifeniltrichloroetanas, geriau žinomas kaip DDT. 1939 m. atradus, kad jis padeda naikinti uodus, didžiuliai DDT kiekiai buvo išpurkšti virš gamtos plotų, kur gyvena tokie uodai: tiek JAV, tiek kitose šalyse. 1948 m. už DDT savybės naikinti vabzdžius atradimą šveicarų chemikas Paulas Hermannas Mülleris buvo apdovanotas Nobelio premija.
 9. Nuo maliarijos mirė bent keturi popiežiai, ja sirgo bent aštuoni JAV prezidentai. Paskutinis jų buvo Johnas Kennedy, užsikrėtęs maliarija jaunystėje, kai tarnavo JAV laivyne. Mahatma Gandis, Ernestas Hemingway’us, Kristupas Kolumbas taip pat sirgo maliarija.
 10. Pasaulinė sveikatos organizacija teigia, kad maždaug 20 proc. mirties nuo maliarijos atvejų lemia padirbti vaistai. Pavyzdžiui, Kambodžoje buvo atskleistas nusikaltėlių sindikatas, vaistinėms pardavinėjęs vaistus nuo maliarijos, kurie iš tiesų buvo paprasčiausi miltai.
 11. 2010 m. atlikta Emory universiteto studija parodė, kad maliariją sukeliančius uodus traukia… alus. Išgėrus alaus, organizmas ima skleisti kvapą, kuris pritraukia maliariją pernešančius vabzdžius. Todėl keliaujant po vietoves, kuriose egzistuoja grėsmė užsikrėsti maliarija, rekomenduojama negerti alaus.
 12. Maliarija galima užsikrėsti ne tik įkandus uodui, bet ir per kraują: perpilant kraują, persodinant organus, per užterštas adatas ir švirkštus.
 13. Persirgus maliarija išsivysto tik trumpalaikis imunitetas, tad tas pats žmogus maliarija gali susirgti keliskart gyvenime. Asmenims, gyvenantiems vietovėse, kur maliarija paplitusi, dažnai išsivysto dalinis imunitetas, kuris sumažina ligos sunkumą.
 14. Maliarijos atvejų skaičius pasaulyje sumažėjo 42 proc. Tai lemia pasaulyje vis gerėjanti medicininė priežiūra, taip pat vis labiau besivystanti ligos prevencija.
 15. Skamba paradoksaliai, bet maliarija gali išgydyti sifilį. Susirgusio maliarija žmogaus temperatūra pakyla ir sifilį sukeliančios bakterijos žūsta. Sifilį tada galima išgydyti kitais vaistais. Toks sifilio gydymo metodas egzistavo XX a. pradžioje, iki kol buvo išrastas penicilinas, o jį atradęs austrų medikas Wagneris von Jaureggas buvo apdovanotas Nobelio premija.

Radviliškio r. visuomenės sveikatos biuro informacija

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą