Menu Close

Pirmoji pagalba, užspringus vaikui: kokių klaidų nedaryti

Springsta tiek suaugę, tiek ir vaikai, kai į kvėpavimo takus patenka maistas, vanduo ar kiti svetimkūniai. Dažniausiai springsta 1–2 metų amžiaus vaikai (apie 80 proc.), kurie jau gali vaikščioti, turi pakankamai įgūdžių paimti daiktus ir pasaulį bando pažinti, viską dėdami į burną. Be to, mažų vaikų kvėpavimo takų spindis yra mažesnis, todėl užspringti yra daug paprasčiau. Naujausios literatūros duomenimis, beveik dukart dažniau springsta berniukai.

 • Kas dažniausiai sukelia springimą:
 • Įvairūs riešutai, sėklos (arbūzų sėklos), spraginti kukurūzai, įvairūs daiktai iš metalo ir žaislų dalys.
 • Naujagimiai ir kūdikiai dažniausiai springsta maistu, o vyresni – nevalgomais daiktais: monetomis, sąvaržėlėmis, smeigtukais, kamšteliais nuo šratinukų.
 • Balionėliai, pirštinės ir kiti guminiai daiktai dažniausiai sukelia fatališkas baigtis, vaikams užspringus.
 • Pavojingiausi vaikams yra daiktai, kurie yra apvalūs, kieti, nesuspaudžiami ir su lygiu paviršiumi, nes jie lengvai įstringa kvėpavimo takuose ir yra sunkiai pašalinami.

Kas vyksta, vaikui paspringus. Užspringus vaikui, paprastai kvėpavimo takai uždaromi iš dalies, todėl vaikas pradeda kosėti, dažniau kvėpuoti, girdimas stridoras. Klasikinė simptomų triada yra švokštimas, kosulys ir susilpnėję kvėpavimo garsai, tačiau simptomai daugiausia priklauso nuo vietos, kurioje įstrigo svetimkūnis. Jei svetimkūnis patenka į apatinius kvėpavimo takus, pradžioje simptomų gali ir nebūti, tačiau vėliau pasireiškia ilgai trunkantis kosulys, švokštimas, apsunkintas kvėpavimas ar pasikartojantys plaučių uždegimai.  Svetimkūniui visiškai obturavus kvėpavimo takus, vaikas nebegali kalbėti, nekosti, trūkstant deguonies tampa pamėlęs ir gali prarasti sąmonę. Jeigu viskas prasidėjo labai staigiai, prieš tai nebuvo jokių ligos požymių ir vaikas valgė, žaidė su smulkiais daiktais – galima įtarti springimą ir reikia nuspręsti, vaikui reikia pagalbos ar ne.

Ką pirmiausia daryti ir kaip nesielgti, vaikui užspingus. 

 • Užspringus ir vaikui kosėjant, nieko daryti nereikia, nes spontaninis kosulys yra efektyviausias ir saugiausias būdas pašalinti svetimkūnį. Leiskite vaikui kosėti ir sekite jo būklę. Netrankykite per nugarą, jei vaikas kosėja ar garsiai verkia, nes tuomet galite padaryti visišką obstrukciją svetimkūniui nusileidus giliau.
 • Apžiūrėkite vaiko gerklę, jeigu matote svetimkūnį – pabandykite jį ištraukti. Jeigu jo nematote, neieškokite jo pirštu aklai, nes galite jį įstumti dar giliau.
 • Jeigu matote, kad kosulys yra neefektyvus, kvieskite greitąją medicinos pagalbą (GMP) ir įvertinkite vaiko sąmonės būklę. GMP geriausia kviesti visada, kai kyla abejonių dėl vaiko būklės.
 • Jokiu būdu nekratykite vaiko paėmę už kojų, ypač tai pavojinga kūdikiams dėl galvos smegenų traumavimo ir sukrėsto vaiko sindromo.
 • Jei vaikas yra sąmoningas, bet kosulys yra neefektyvus – galite padėti sutrenkiant per nugarą. Paimkite vaiką ant dilbio arba palenkite į priekį, kad galva būtų žemiau ir penkis kartus trenkite delnu per viršutinę nugaros dalį, tarp menčių.
 • Jeigu smūgiai buvo neefektyvūs ir svetimkūnis liko, apverskite vaiką ir penkis kartus spustelkite pirštais krūtinę ties krūtinkaulio centru. Jeigu tai vyresnis nei 1 metų amžiaus vaikas, tuomet atlikite penkis pilvo paspaudimus, kiek žemiau krūtinkaulio, tai dar vadinamas Heimlich’o manevras.
 • Kartokite sutrenkimus per nugarą ir paspaudimus, kaskart įvertinkite gerklę, ar joje nėra svetimkūnio.
 • Vaikui praradus sąmonę, jį paguldykite, atverskite smakrą ir pradėkite gaivinimą: įpūtimai ir krūtinės paspaudimai.
 • Bet kokiu atveju, kai po springimo nepastebėjote svetimkūnių, išlieka vienas ar kitas simptomas – rekomenduojama atvykti į ligoninę gydytojo apžiūrai.

Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro informacija

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą