Menu Close

Psichikos sveikatos stigma – ir kaip ją įveikti?

Psichikos sveikatos stigma yra didžiulė problema, dėl kurios daugybė žmonių, kuriems reikalingas gydymas, gėdijasi. Štai kaip galite padaryti, kad sumažintumėte, ir galimas parinktis, jei jums reikia pagalbos. Vienintelė svarbiausia kliūtis, kurią reikia įveikti bendruomenėje, yra psichikos ir elgesio sutrikimų turinčių asmenų stigma ir susijusi diskriminacija.  Visame pasaulyje apie psichikos sveikatą galvoja ir medicinos specialistai, ir paprasti piliečiai. Tapo akivaizdu, kad psichinės sveikatos sąlygos daro įtaką milijonams žmonių – ir suprantama, kad psichinės sveikatos problemų turintys žmonės nėra tik pamišę, pavojingi ar blogi žmonės.

Stigma tebėra viena iš nuolatinių kliūčių žmonėms, turintiems psichinę sveikatos būklę. Medicininiai tyrimai rodo, kad psichikos ligos yra tikros ir nėra ko gėdytis, tačiau daugelis žmonių atmeta šią idėją ir bet kokius psichinės sveikatos problemų ženklus visuomenėje ar asmeniniame gyvenime. Yra daugybė priežasčių, kodėl žmonės atmeta psichines ligas, pradedant pagrindine klaidinga informacija ir baigiant tiksline diskriminacija. Kartais neinformuoti žmonės skleidžia mitus ir siekius apie psichinės sveikatos problemas. Dėl to stigma, susijusi su bendrąja psichine sveikata, tampa dar atkaklesnė. Tai gali būti ypač žalinga tiems, kurie neturi nuolatinės prieigos prie sąžiningos ir apgalvotos psichinės sveikatos informacijos, paneigiančios paplitusias klaidingas nuostatas. Tai gali sukelti neigiamų nuostatų internalizavimą kenčiantiems nuo psichikos sutrikimų.

Labai svarbu aktyviai atmesti psichinės sveikatos stigmą ir neigiamus stereotipus visais jų pavidalais. Neužtenka žinoti, kad stigma yra didelė problema. Pokyčiai vyksta tik su veiksmais. Socialinės grupės ir bendruomenės turi susiburti, kad panaikintų psichinės sveikatos stigmą. Tai reiškia, kad nuolat reikia dalytis naujausia psichinės sveikatos informacija su draugais ir kaimynais. Išmokite veiksmingai išklausyti sergančius psichinėmis ligomis ir kalbėti šia tema kasdieniame gyvenime. Šie veiksmai gali sukurti paramos tinklus, kurie veiksmingai sumažina stigmatinį barjerą ir geriau įgalina tuos, kuriems reikia pagalbos, nusipelnyti.

Su psichine sveikata susijusios stigmos. Psichikos sveikatos stigma įvairiais pavidalais egzistavo šimtmečius. Tai įamžina asmenys, tačiau populiarioji žiniasklaida ir visuomenės normos taip pat sustiprina stigmą bendruomenėse visame pasaulyje. Psichikos sveikatos stigma susideda iš dviejų dalių.

  • Pirma, yra nematomas (tiksliau, ne akivaizdžiai fizinis) psichinių ligų pobūdis. Reiškia, skirtingai nei sulaužyta ranka, jūs negalite lengvai pamatyti, kai kas nors yra prislėgtas.
  • Antra, kai kurios psichinės ligos apraiškos pažeidžia nusistovėjusias socialines normas. Pavyzdžiui, maniakinės bipolinės fazės žmogus gali per daug kalbėti būdamas su kitais. Šie veiksniai kartu gali sukelti negydomą ar blogai valdomą psichinės sveikatos būklę nenuspėjama ar net bauginančia. Savo ruožtu, kai kurie žmonės (netinkamai) įtvirtina šį nenuspėjamumą kaip grėsmę, o tai gali priversti juos tikėti ar paskleisti stigmą.

Nors tai įprasta, psichinės sveikatos stigma neturėtų būti pripažinta natūralia kasdienio gyvenimo dalimi. Psichinės sveikatos stigmos, tiek pagrindinės, tiek mažosios, yra kenksmingos visais pasireiškimais ir gali žymiai susilpninti asmens galimybes atpažinti savo psichinę sveikatos būklę ir prireikus kreiptis į tinkamą pagalbą.

Kodėl stigma yra didelė problema. Pasakymas, kad psichinės sveikatos stigmos yra didelė problema, yra pernelyg paprastas dalykas. Iš tikrųjų psichinės sveikatos stigmos yra plačios ir plintančios problemos, galinčios paliesti beveik bet kurį asmens gyvenimo aspektą. Jei planuojate atkreipti dėmesį į psichinės sveikatos stigmas savo bendruomenėje ir socialiniuose sluoksniuose, prieš bandydami su ja kovoti, skirkite laiko, kad iki galo suprastumėte gilų stigmos poveikį.

Stigmatizacijos rezultatai. Stigmatizacija turi rimtų pasekmių asmenims, gyvenantiems psichinėmis ligomis. Jo poveikis gali būti įvairus – nuo sumažėjusios savivertės iki ilgalaikio nenoro ieškoti tinkamos psichinės sveikatos priežiūros. Šiame sąraše pateikiami kai kurie galimi nuolatinio psichinės sveikatos stigmos poveikio padariniai.

Sumažėjusi galimybė gauti gydymą. Paprastai sutinkama, kad verta gydyti daugumą negalios ir lėtinių ligų formų. Žmonėms, gyvenantiems su liga ir negalia, kurių negalima gydyti, turėtų būti suteikta kiekviena galimybė gyventi visiškai praturtinantį gyvenimo būdą savo pačių sąlygomis. Deja, šis supratimas nėra visiškai išplitęs į psichinės sveikatos problemas. Asmenys, turintys psichinių ligų, rečiau gauna pagalbą ar gydymo galimybes dėl esamos stigmatizacijos. Pavyzdžiui, psichikos ligomis sergantys asmenys netiksliai suvokiami kaip atsakingi už neįgalumą ar juos kontroliuojantys. Todėl jie vertinami kaip mažiau nusipelnę gydymo galimybių. Nors yra mažiau stigmos tam tikromis sąlygomis, prieinamumo trūkumų atsiranda visose vietose – žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis, negalia ir psichinėmis ligomis. Jei stengiatės ištaisyti šiuos trūkumus savo vietos bendruomenėje, stenkitės būti kuo labiau įtraukiantys ir skersiniai.

Psichikos sveikatos paslaugos turėtų būti lengvai prieinamos tiems, kuriems jų reikia; šios rūšies būklė nesiskiria nuo tos, kurią sukelia fizinė liga. Jei jūs ar mylimas žmogus gyvena su psichine sveikatos būkle, svarbu kovoti su stigma ir kreiptis į psichikos sveikatos specialistus. Vaikai ir jauni suaugusieji dažnai stengiasi tiksliai pranešti apie savo jausmus, todėl sveikatos priežiūros specialistai ir tėvai dažnai praleidžia ankstyvus psichinės sveikatos problemų požymius arba nurašo juos kaip į galvą. Tai gali reikšti, kad sunkiai besiverčiantys paaugliai tinkamai psichinės sveikatos priežiūrą gauna tik gerokai vėliau. Kai jie kreipiasi pagalbos, žmonės, turintys nediagnozuotą ar negydytą psichinę ligą, gali susidurti su struktūriniais įperkamos pagalbos trūkumais. Dažnai tam tikrame regione trūksta visuomenės sveikatos priežiūros išteklių, skirtų psichinėms ligoms. Pastangos išspręsti šią problemą vyksta daugelyje sričių, tačiau psichinės sveikatos stigma lėtina plėtrą.

Izoliacija ir piktadarystė. Psichikos sveikatos stigma visada ir toliau sukelia nesibaigiančios izoliacijos jausmą tiems, kurie ją patiria. Tai ne tik žmonės, kuriems diagnozuotos psichinės sveikatos problemos. Visi, turintys tiesioginių ryšių su psichinėmis ligomis, pavyzdžiui, psichinės sveikatos būklės asmenų šeimos nariai, gali patirti izoliaciją. Šis izoliacijos jausmas atkartoja stigmatizuotą visų, turinčių sveikatos problemų, tiek psichinių, tiek fizinių, izoliaciją. Tačiau žmonėms, turintiems psichikos sveikatos būklę, jų nematomas pobūdis gali būti dar sudėtingesnis. Kai ligos negalima pamatyti plika akimi, lengva jaustis atskirai ar atskirai savo kovose. Šis izoliacijos jausmas gali pakenkti socialiniams įgūdžiams ir apsunkinti sunkumų susidorojimą be artimųjų ar bendruomenės palaikymo. Ilgesnį laiką izoliacija tampa įprasta individo pasaulėžiūros dalimi ir gali pabloginti savivertę ar savivertės suvokimą. Šie neigiami padariniai gali smarkiai paveikti asmens gyvenimo kokybę.

Kai kuriais atvejais asmenys, gyvenantys psichinėmis ligomis, yra piktadariai. Reiškia, jų lėtinė būklė yra naudojama norint įžeisti kitus. Ši aiški socialinio stigmatizavimo forma reiškia, kad psichikos liga sergantis asmuo yra kažkaip mažiau žmogus nei jų neurotipiniai kolegos, ir tik padeda dar labiau izoliuoti individą.

Pripažinimas ir gydymas. Psichikos sveikatos stigma sukelia socialinio nepakankamumo jausmą. Stigma motyvuoja kai kuriuos asmenis ieškoti kvalifikuotos pagalbos. Daugeliui kitų stigmatizacija neleidžia nustatyti ir gydyti psichinės sveikatos būklių.

Veiksmingi veiksmai siekiant panaikinti stigmą:

  • Išklausyk ir auklėk save. Kad galėtumėte pakeisti tai, kaip jūsų bendruomenė supranta psichinę sveikatą, turite įsiklausyti ir mokytis. Psichinė sveikata yra labai asmeniška, o psichinės sveikatos problemos kiekvieną žmogų veikia skirtingai. Būtina mokytis iš tai patyrusių žmonių. Perskaitykite prisiminimus, kuriuose aprašomas kasdienis gyvenimas su psichine sveikatos būkle. Kalbėkite su žmonėmis, turinčiais psichinės sveikatos problemų, jei žinote ką nors, kas nori.
  • Kalbėk.  Kai turite galimybę, pakalbėkite apie psichikos sveikatos priežiūros svarbą ir įvairias stigmas, kurios ir toliau ją gaubia. Jei girdite ką nors neigiamai kalbantį apie psichinę sveikatą, netylėkite. Svarbu atsverti kalbą, skleidžiančią nepasitikėjimą ar priešiškumą psichikos ligomis sergantiems asmenims. Pvz., Jei girdite, kad kas nors iš proto vadina klasės draugą ar bendradarbį, turintį psichinės sveikatos būklę, svarbu kalbėti. Tokia niekinanti kalba (net kaip pokštas) normalizuoja psichinės sveikatos stigmą. Jo reikėtų vengti arba spręsti, kai tik įmanoma.
  • Naudokite nestigmatizuojančią kalbą. Vienas mažas veiksmas, kurio gali imtis kiekvienas, norėdamas kovoti su psichinės sveikatos stigma, yra pakeisti savo asmeninį žodyną. Tiksliau, būkite atsargūs, kad išvengtumėte kalbos stigmatizavimo, kai tik įmanoma.
  • Galimos galimybės tiems, kuriems reikia pagalbos. Psichikos sveikatos priežiūra gerėja kiekvieną dieną, nes daugiau asmenų gauna gydymą. Yra trys pagrindiniai psichinės sveikatos būklių gydymo būdai: terapija, vaistai ir palaikomosios grupės. Kiekvienas metodas nėra veiksmingas visiems, todėl būtinai pasitarkite su savo gydytoju, kad surastumėte jums geriausią gydymą.

Terapija. Terapija yra vienas iš prieinamiausių ir produktyviausių psichinės sveikatos sąlygų valdymo būdų. Yra daugybė terapijos rūšių, todėl tai yra perspektyvi galimybė didesniam skaičiui žmonių, turinčių psichinės sveikatos problemų. Kognityvinė elgesio terapija (CBT) yra viena iš populiariausių variantų, nes ji gali palengvinti protinius ir veiksnius pokyčius žmogaus gyvenime bėgant laikui. Dažniausiai CBT naudojama depresijai, nerimui ir bipoliniam sutrikimui valdyti, nors ji gali būti produktyvi esant įvairiems kognityviniams sutrikimams. Tarpasmeninė terapija taip pat yra įprasta ir gerai vertinama, nes ji palengvina sveiką emocijų išraišką. Nepaisant pasirinkto tipo, terapija beveik visada apima individualų kontaktą su apmokytu ir sertifikuotu specialistu. Tas specialistas gali susikurti pratimus ir užsiėmimus namuose, kad galėtų valdyti psichinę sveikatą.

Palaikymo grupės. Kaip ir terapija, palaikymo grupės naudojasi tiesiogine diskusija, kad padėtų įveikti psichines ligas. Palaikymo grupės dažnai sutelkia dėmesį į tam tikrą psichinių ligų tipą ar demografinius rodiklius, pavyzdžiui, depresija sergančias mamas ar bipolinius pagyvenusius vyresnio amžiaus žmones. Jie yra puikus šaltinis tiems, kurie ieško platesnio draugų tinklo ir palaiko savo psichinės sveikatos valdymo pastangas.

Vaistas. Vaistai yra vienas populiariausių psichinės sveikatos valdymo būdų. Vaistai yra patogūs ir veiksmingi gydant sąlygas, kurias sukelia smegenų cheminis disbalansas. Tačiau ne visi psichiatriniai vaistai tinka visiems pacientams. Kai kurie receptai padidina piktnaudžiavimo narkotikais tikimybę arba turi šalutinį poveikį, kuris neigiamai veikia kasdieninę nuotaiką ir savijautą.

Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro informacija

Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!

Skip to content