Nuo 2006-ųjų metų balandžio 6-oji Lietuvoje paskelbta Saugaus eismo diena. Šią dieną gyventojai kviečiami atkreipti dėmesį į saugesnį elgesį kelyje, nesvarbu, ar vairuojantys, ar pėstieji – visi Lietuvos gyventojai raginami būti kelyje žmogiškesniais, pakantesniais ir rūpestingesniais, pagalvoti ne vien apie savo, bet ir apie kitų saugumą. Žmonės raginami kelyje elgtis pagal visas saugumo taisykles, vairuotojai ir keleiviai – automobiliuose segėti saugos diržus. Tėvai įspėjami, kad pasirūpintų automobiliuose vežamais vaikais – jie privalo sėdėti prisegti jų amžiui pritaikytose automobilinėse kėdutėse.
2018 m. ES užsibrėžė tikslą iki 2030 m. 50 proc. sumažinti žūčių keliuose skaičių, o iki 2050 m. pasiekti nulinę reikšmę (visiškai saugaus eismo vizija). Tai nustatyta Komisijos strateginiame kelių eismo saugumo veiksmų plane ir 2021–2030 m. ES kelių eismo saugumo politikos programoje. Higienos instituto duomenimis, 2022 m. Lietuvoje kelių eismo įvykiuose žuvo 169 žmonės, iš jų 128 vyrai, 41 moteris, 13 vaikų, iš kurių 31 pėsčiasis, iš jų 19 – tamsiuoju paros metu, ir 5 dviratininkai, iš jų 3 – tamsiuoju paros metu.
Pėstiesiems, ypač nevairuojantiems transporto priemonės, nėra paprasta suvokti, kad jie yra nematomi kitiems eismo dalyviams. Esant blogam matomumui, neapšviestu keliu einančius žmones vairuotojai dažniausiai pastebi tik transporto priemonei visai priartėjus prie jų, todėl kyla didelė grėsmė pėsčiojo sveikatai ir gyvybei. Ypatingas pavojus pėstiesiems kyla transporto priemonėms prasilenkiant kelyje, kai vairuotojai, trumpam apakinti žibintų šviesų, gali nepastebėti pėsčiųjų ar dviratininkų. Atšvaitą dėvintis pėsčiasis pastebimas maždaug iš tris kartus didesnio atstumo už einantįjį be atšvaito. Važiuojant įjungtomis artimosiomis transporto priemonės žibintų šviesomis, žmogus be atšvaito matomas tik 30–50 metrų atstumu, o su atšvaitu – 100 metrų atstumu.
Ypatingą dėmesį reikėtų skirti vaikų ir vyresnio amžiaus bei neįgalių eismo dalyvių saugai – ir vieniems, ir kitiems iš jų kyla didesnis pavojus gatvėje. Vaikai yra sunkiau pastebimi tarp transporto priemonių, judresni, labiau išsiblaškę nei suaugusieji, nesugeba tinkamai įvertinti situacijos ir priimti teisingų sprendimų. Dėl šios priežasties jiems didesnis pavojus kyla ne tik gatvėje, bet ir kiemuose, automobilių stovėjimo aikštelėse, kur automobiliai, nors ir judėdami nedideliu greičiu, kliudę vaiką gali jį sužaloti. Rinkitės vaikams skirtus drabužius, avalynę, kuprines su šviesą atspindinčios medžiagos detalėmis, aprūpinkite vaikus atšvaitais, išmokykite taisyklingai juos dėvėti. Vyresnio amžiaus, neįgalūs asmenys sunkiau juda, jų reakcija yra lėtesnė, todėl jiems sunkiau išvengti pavojaus. Suaugusiųjų drabužiuose ir avalynėje rečiau naudojamos šviesą atspindinčios medžiagos. Padėkite vyresniems ar neįgaliems šeimos nariams, vienišiems žmonėms pasirūpinti atšvaitais, pagelbėkite juos tinkamai pritvirtinti.
Atšvaitus rekomenduojama dėvėti ir automobilių vairuotojams, nes išlipę iš automobilio jie taip pat tampa labai pažeidžiami.
Parengta pagal Higienos instituto informaciją
Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!