Šiltuoju metų laiku daugeliui norisi pabėgti į gamtą, kurioje galima ne tik atsipalaiduoti, patirti gausybę įspūdžių, bet ir pakliūti į pavojų. Vienas iš tykančių pavojų gamtoje – Sosnovskio barštis. Tai vienas iš pavojingiausių aplinkai ir žmonių sveikatai invazinių augalų Lietuvoje, kurio sultys gali sukelti stiprią alerginę reakciją. Sosnovskio barštis (Heracleum sosnowskyi) – salierinių (Apiaceae) šeimos daugiametis augalas, kuris gali užaugti net iki 5 m aukščio, o dėl savo nereiklumo aplinkai bei sėklų gausumo sparčiai plintą visiškai užgoždamas greta augančius augalus.
Lietuvoje šis augalas atsirado maždaug prieš septyniasdešimt metų, iš pradžių buvo pradėtas auginti kaip eksperimentinis pašarinis augalas gyvuliams, tačiau dėl gana patrauklios išvaizdos ilgainiui paplito. Taip per kelis dešimtmečius šis augalas išplito po visą Lietuvą. Nuo 2001 m. Sosnovskio barsčiai Lietuvoje įtraukti į kenksmingų ir naikintinų laukinių augalų ir grybų rūšių sąrašą (Žin., 2001, Nr. 4-106), kadangi šie augalai ne tik užgožia kitus gamtoje esančius augalus, bet ir yra pavojingas žmonių sveikatai.
Žmonėms tiesioginis kontaktas su Sosnovskio barščiu – stiebu ar žiedais – gali baigtis itin liūdnai. Visos augalo dalys kaupia daug ypač stipraus alergeno – furanokumarino. Sosnovskio barščio sultyse yra medžiagų, kurios saulėje įjautrina odą ir gali sukelti 1-3 laipsnio odos nudegimus – iššoka vandeningos pūslės, kurios dažnai plyšta ir sunkiai gyja arba gali atsirasti rudų pigmentinių ilgai išsilaikančių dėmių.
Dažniausiai nuo Sosnovskio barsčių nukenčia šienaujantys žolę, vaikštinėjantys po pievas, skinantys iš pažiūros gražius augalus. Užtiškus sulčių ant odos, atsiranda bėrimas. Pradžioje oda dažniausiai parausta, patinsta, gali tame fone atsirasti smulkios pūslelės, kurios gali didėti, jungtis iki kelių centimetrų diametro. Tokios pūslės lengvai traumuojamos, plyšta, atsiranda šlapiuojančios žaizdos, bėga audinių limfa. Augalas gali apnuodyti net žmogaus kvėpavimo organus. Kvapas, žiedadulkės ir sultys sukelia stiprią alergiją. Eteriniai augalo aliejai – nudegimus, dėl kurių kai kuriems žmonėms gali skaudėti galvą, juos pykina, svaigsta galva. Jeigu pabuvus šalia Sosnosvskio barščių jums pasireiškė tokie simptomai, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Labiausiai augalas pavojingas liepos-rugsėjo mėnesiais, kai žydi. Todėl būkite atsargūs gamtoje. Vaikams taip pat nepatingėkite parodyti, kaip tie barščiai atrodo. Pjaunantiesiems žolę, einantiesiems per barščių sąžalynus reikia saugotis, kad ant odos nepatektų augalo sulčių, joms patekus – tuoj nuplauti vandeniu su muilu, prireikus kreiptis ir į medikus. Jei nėra galimybės nusiplauti su muilu, galima tą vietą nuplauti vien vandeniu bei nusausinti. Negalima braukti per pažeistą vietą rankšluosčiu, rekomenduojama ją tiesiog švelniai nusausinti. Sultys paprastai sukelia uždegimą tiesioginėje saulės šviesoje, todėl reikia būti atsargiems saulėtomis dienomis. Pažeistą vietą denkite sausais tvarsčiais, drabužiais tam, kad odos nepasiektų saulės spinduliai. Be UV pažeidimas būna ženkliai mažesnis, išvengiama pūslių atsiradimo. Deja, pažeistą vietą saugoti teks ne vieną dieną.