Menu Close

Vasaros saulė – ne tik šilumos ir šviesos šaltinis

Visame pasaulyje padidėję odos vėžio susirgimų atvejai (1,5 milijono atvejų kasmet), ypač moterų tarpe, susiję su pernelyg stipriu saulės ultravioletinės spinduliuotės (UV) poveikiu, taip pat gali būti susiję ir su soliariumų naudojimu, kuriuose UV spinduliuotė turi tokį pat žalingą poveikį odai, kaip ir natūrali saulės šviesa. UV kenkia odai ir ilgainiui gali sukelti odos vėžį. Šis susirgimas pasaulyje dažniausiai diagnozuojamas regionuose, kuriuose dominuoja šviesią odą turintys žmonės. UV apšvita daugeliu aspektu neigiamai veikia odą (praranda elastingumą, skatina odos senėjimą, senatvinių dėmių, strazdanų ir apgamų susidarymą, išsiplečia kapiliarai, sukelia vėžį), greičiausiai pasireiškia odos įdegiu arba nudegimais. Bet kuriame amžiuje svarbu nebūti pernelyg ilgai saulėje, tačiau vaikus iki 1 metų turėtume apsaugoti nuo tiesioginių spindulių 100 proc., būnant lauke statinių ar augalų sukurtame pavėsyje. Suaugusieji turėtų prižiūrėti ir vyresnius vaikus, jaunuolius, kad nebūtų per ilgai saulėje, nes žalingas saulės poveikis labiau pažeidžia jaunos odos paviršių ir šis žalingas poveikis yra linkęs kauptis.

Kuriuo metu saulė pavojingiausia?

Ultravioletinių saulės spindulių kiekis priklauso nuo metų ir paros laiko. Kelios valandos prieš vidurdienį ir per vidurdienį saulės poveikis stipriausias – gaunama apie 75 proc. spindulių, o mažiau stipri spinduliuotė anksti ryte ir vėlyvą popietę. Turi įtakos ir kiti veiksniai: geografinė platuma, šalia esantys atspindintys paviršiai (smėlis, vanduo), debesys, oro tarša.

Ultravioletinis saulės spindulių kiekis yra išmatuojamas ir visuomenė informuojama koks yra arba koks prognozuojamas tos dienos ultravioletinių spindulių indeksas (UVI):

  • 0-2 – UVI  žemas, apsaugos lygis minimalus (gali būti kepurė, skrybėlė);
  • 3-5 – UVI vidutinis, apsauga – skrybėlė, akiniai, apsauginio kremo saulės apsaugos faktorius (SAF) ne mažiau kaip 20;
  • 6-7 – UVI aukštas, apsauga – kas išvardyta aukščiau, o tarp 11–15 val. geriau būti pavėsyje.
  • 8-11 ir daugiau – UVI labai aukštas, ekstremali apsauga, t. y. geriau į lauką neiti.

Kaip apsisaugoti nuo žalingos ultravioletinės saulės spinduliuotės?

  • Dėvėkite laisvus apsauginius drabužius, kurie dengia kuo daugiau odos;
  • Tepkitės didelio SPF plataus spektro, vandeniui atsparų kremą nuo saulės odos vietas, kurios nėra apsaugotos drabužiais. Reguliariai (kas 60 min.) tepkite kremą pakartotinai;
  • Dėvėkite tankaus audinio ir plačių kraštų skrybėlę, kuri suteikia šešėlį veidui, ausims ir kaklui;
  • Daugiau laiko praleiskite statinių arba medžių, augalų šešėlyje, ypač vidurdienį;
  • Rinkitės prigludusius, nuo įvairios apsaugos apsaugančius akinius nuo saulės.

Informaciją apie konkrečioje vietovėje nustatytą arba prognozuojamą UVI galima sužinoti stebint orų prognozės informaciją, galima naudoti „SunSmart Global UV “ programėlę nemokamai atsisiunčiant „ Apple App“ ir „Google Play“ parduotuvėse. Programėlė leidžia įtraukti nacionalinius ir vietinius duomenų srautus ir prisitaikyti prie kelių kalbų – šiuo metu ji pasiekiama kinų, anglų, prancūzų, vokiečių, rusų, olandų ir ispanų kalbomis. Ši programėlė sujungia meteorologijos, aplinkos ir sveikatos žinias, kad padėtų apsaugoti žmones nuo saulės tiek darbe, tiek laisvalaikiu.

Rūpinkimės savo ir artimųjų sveikata atsakingai!

Skip to content