Menu Close

Sveikas langas į pasaulį

Dažnas iš mūsų visą dieną darbo arba ne tik darbo reikalais praleidžia įbedęs nosį į kompiuterio ekraną. Dar pridėkime prastą apšvietimą, vakarus prie televizoriaus ir taps aišku, kodėl mūsų akys tokios pavargusios. Todėl joms reikėtų skirti daugiau rūpesčio ir dėmesio.

Dažniausiai pasitaikantys akių refrakcijos sutrikimai:

TRUMPAREGYSTĖ – kai daikto atvaizdas akyje susidaro prieš tinklainę dėl per stipraus šviesos spindulių laužimo. Tokia akimi toliau esantys daiktai matomi neryškiai. Iš arti trumparegis mato gerai. Trumparegystė gali būti paveldėta. Jei trumparegystė yra įgyta, nemažą įtaką turi didelis krūvis akims: ilgalaikis televizoriaus žiūrėjimas, ilgas darbas ar žaidimas kompiuteriu, netinkamas darbo vietos apšvietimas, skaitymas gulint. Taip pat įtakos ligos išsivystymui organizmo imuniteto sumažėjimas.

TOLIAREGYSTĖ – kai daikto vaizdas akyje susidaro už tinklainės, todėl žmogus gerai mato toli esančius daiktus ir blogai – esančius arti. Beveik visi naujagimiai yra toliaregiai. Vėliau, vaikui augant, toliaregystė dažniausiai išnyksta ir susiformuoja normali akis. Jauni toliaregiai, turintys nedidelę refrakcijos ydą, iš pradžių sugeba prisitaikyti matyti įvairiu atstumu esančius daiktus: labiau išsigaubia akies lęšiukas, padidėja jo laužiamoji galia, ir regimasis daiktas ryškėja.

ASTIGMATIZMAS – tai tokia būklė, kai vienoje akyje yra dvi skirtingo laipsnio refrakcijos. Tokioje akyje iš vieno taško atėjęs spindulių pluoštas nesusikerta tinklainėje viename taške, todėl vaizdas atrodo neryškus, tarsi su šešėliu ar deformuotas. Tokia akis vadinama betaške. Astigmatizmu gali sirgti tiek trumparegiai, tiek toliaregiai.

 

Siūlome pamankštinti akis atliekant jogos pratimus! Sugaišite vos 10–15 min. per dieną. Svarbiausia, kad pratimus atliktumėte sėdėdami patogiai, o nugarą laikykite tiesiai. Pasak ekspertų, akių joga puikiai tinka besiskundžiantiems toliaregyste, trumparegyste ir astigmatizmu. Pirmuosius kartus atliekant pratimą jūs galite jausti silpną skausmą akyse.
Pirmas pratimas
Pradėkite nuo akių masažo. Per nosį įkvėpkite ir užmerkite akis. Lėtai iškvėpdama, masažuokite užmerktas akis pirštų pagalvėlėmis keliomis kryptimis – nuo nosies ir jos link. Kai iškvėpsite, sulaikykite kvėpavimą ir delnais uždenkite akis. Išbūkite tokioje padėtyje tiek, kiek galite. Paskui atmerkite akis, nuimkite delnus ir ramiai įkvėpkite.
Antras pratimas
Žiūrėkite tiesiai priešais save. Lėtai įkvėpdama, tuo pačiu metu pasukite akių obuolius į kairę ir žemyn. Išbūkite tokioje padėtyje tiek, kiek galite, neįkvėpdama. Vėliau įkvėpkite ir grąžinkite akis į tą pačią padėtį. Pakartokite viską, tik šį kartą akis sukite į priešingą – dešinę – pusę.
Trečias pratimas
Sukite akis tokia tvarka ir stabtelėkite šiuose taškuose: žvelgdama žemyn į kairįjį kampą, į antakius, žemyn į dešinįjį kampą, į nosies galiuką. Pakartokite kelis kartus. Vėliau ir skirtingomis kryptimis, t. y. pradėkite nuo dešinės pusės.
Ketvirtas pratimas
Sukite atmerktas akis pagal laikrodžio rodyklę ir vėliau prieš ją. Pakartokite viską užmerktomis akimis. Pratimą atlikite 10–20 kartų.
Penktas pratimas
Akimis pieškite aštuoniukes: pirmiausia iš kairės į dešinę ir atvirkščiai. Kartokite 3–5 kartus.
Šeštas pratimas
Žvelkite akimis į viršų, apačią, kairę ir dešinę. Vėliau kartokite viską po du ir tris kartus, t. y. dukart žvelkite į viršų ir į apačią ir po kelis kartus į kairę bei dešinę ir t. t. Kartokite 3–5 kartus.
Septintas pratimas
Įkvėpkite ir akimis žvelkite į vidinius antakių kampučius. Šiek tiek palaikykite žvilgsnį ir iškvėpdama grįžkite į pradinę padėtį. Pabūkite užsimerkusi. Pakartokite kelis kartus. Tokiu pačiu principu galite atlikti ir kitą pratimą – viską darykite taip pat, tik žvelkite į nosies galiuką.

Masažas. Akių masažas gerai padeda atstatant regėjimą, o ypač toliaregiams, trumparegiams ir astigmatikams, ir yra profilaktinė priemonė prieš glaukomą ir kataraktą.

Taškinis masažas. Apie akis yra išsidėstę keturi akupunkturiniai taškai:

  1. tijan-ing – ant antakio arčiau nosies;
  2. ing-ming – akies kamputyje šalia nosies;
  3. si-bai – po akimi ant akiduobės krašto maždaug per vidurį;
  4. tai-jang – akies kampe prieš nosį. Su akimis ypač susiję yra oda, kepenys ir inkstai.

Akių obuolių masažas. Po du pirštus rodomąjį ir didįjį dedame ant akių obuolių, paspaudžiame akių obuolius ir vibruojame pirmyn-atgal. Pavibravome, pertraukėlė ir vėl vibruojame. Taip tris kartus. Trinti nereikia. Šis masažas labiausiai padeda trumparegiams, nes atstato akių apvalumą. Po to didžiaisiais pirštais masažuojame akių obuolius iš visų keturių šonų: iš abiejų kraštų ir apačioje bei viršuje. Po to keturiais pirštais; nykštys apačioje ir trys pirštai viršuje be mažylio apimame akis ir jas paglamžome, pavibruojame, pageriname kraujo apytaką. Po to vienu pirštu vibruojame surastus astigmatinius taškus vienos ir kitos akies.

10 įdomių faktų apie akis

  • Akys lieka tokio paties dydžio, kokios buvo gimus, o ausys ir nosis nenustoja augti.
  •  Per sekundę mūsų akys fokusuojasi maždaug į 50 objektų.
  •  Į smegenis siunčiami vaizdai iš tiesų yra apversti.
  • Jei su blykste darytoje fotografijoje, kai abi akys žiūri viena kryptimi į kamerą, tik viena akis raudona, gali būti, kad yra akies auglys. Laimei, jo išgydymo lygis – 95%.\
  • Neina nusičiaudėti neužsimerkus.
  • Kiekvienoje akyje yra 107 milijonai ląstelių ir jos visos jautrios šviesai.
  • Žmogaus akis mato tik tris spektro ruožus: raudoną, mėlyną ir žalią. Likusios spalvos yra šių trijų derinys.
  •  Žmogaus akys sugeba pamatyti tamsoje žvakes, ugnį net per 2km atstumą!
  • Užtenka vieną minutę pabūti tamsoje ir akies jautrumas šviesai padidėja 10 kartų, o palaukus 20 minučių – apytiksliai 6 tūkstančius kartų.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Loreta Kučinskienė

Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!
Skip to content