Menu Close

Tarptautinę tuberkuliozės dieną minint

Tarptautinė tuberkuliozės diena, kuri minima kovo 24 d., skirta didinti visuomenės informuotumą apie tuberkuliozę. Liga tebėra epidemija didelėje pasaulio dalyje dėl kurios kasmet miršta beveik 1,7 mln. žmonių, daugiausia besivystančiose šalyse.

Tuberkuliozė (TB)- tai užkrečiama infekcinė liga, kurią sukelia TB mikobakterijos (TM ) Infekcijos šaltinis – sergantis atvira plaučių TB ligonis, kuris kosėdamas, čiaudėdamas per orą su dalelėmis skleidžia į aplinką TM. Atvira tuberkuliozė yra tokia ligos klinikinė forma, kai ligonis kosėdamas, kalbėdamas, čiaudėdamas į aplinką išskiria tuberkuliozės sukėlėjų.

Tuberkuliozei būdingi požymiai: užsitęsęs kosulys, karščiavimas, naktinis prakaitavimas, todėl pakutus juos būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją. Tuberkuliozės požymiai priklauso nuo to, kurioje kūno vietoje dauginasi ligos sukėlėjas ir kokį organą (plaučius, inkstuks ir kt.) pažeidžia.

Kaip plinta tuberkuliozė?

Tuberkuliozės (TB) bakterijos patenką į orą, kai plaučių ar gerklų tuberkulioze sergantis asmuo kosėja, čiaudi, kalba, dainuoja. Sergantis TB asmuo kosėdamas į aplinką išskiria seilių lašelių, kuriuose gali būti TB bakterijų. Stambiausi lašeliai per kelias sekundes nukrinta žemyn ir didesnės įtakos infekcijai plisti neturi. Mažo dydžio lašeliai, kurie ilgai tvyro ora, ypač uždaroje, nevėdinamoje patalpoje, įkvepiami į plaučius.

Kas yra latentinė tuberkuliozė?

Latentinė tuberkuliozės infekcija (LTBI) yra apibrėiama kaip užsikrėtimas TB bakterijomis, kurios nėra aktyvios-nesidauginam nepasireiškia TB būdingi požymiia. Asmenims, kuriems nustatyta LTBI, rizika per visa gyvenimą susirgti tuberkulioze yra 5-10 proc. (iš jų pusė atvejų per 1-2 metus po užsikrėtimo).

Per kiek laiko galiu užsikrėsti tuberkulioze?

Užsikrėtimui TB bakterijimis yra svarbi ne tik kontakto su TB sergančiuoju trukmė, bet ir kiti veiksniai, kurie įtakoja riziką ir/ar susirgti:

  • Ekspozicijos laikas (pvz., 8 ir daugiau valandų);
  • Aplinka, kurioje vyksta kontaktas ( pvz., laukas ar uždara erdvė);
  • Sergančiojo būklė (pvz., patologinė būklė, kiekis bakterijų, skiriamų į apinką, vaistų vartojimas);
  • Kontaktuojančiojo asmens amžius (pvz., vaikas iki 5 metų ar suaugęs asmuo);
  • Sveikatos būkle (pvz., ŽIV, lėtinės ligos ir pan.);
  • TB bakterijų savybių (patogeniškumas, virulentiškumas);
  • Infekcijos doze.

Kokie tyrimai TB nustatyti ?

Įtarus TB, atliekami bakteriologiniai tyrimai, krūtinės ląstos rentgenograma, kompiuterinė plaučių tomograma, bronchoskopija ir kt.

Kokie asmenys turi didžiausią riziką susirgti tuberkulioze ?

  • Asmenys, turėję artimą salytį, kartu būnantys šeimos nariai ar kiti asmenys, būnantys tose pačiose patalpose (kambaryje, bute ar individualiame name ir pan.), kartu dirbatys, besimokantys asmenys su sergančiuoju atvira plaučių TB.
  • Asmenys, infekuoti žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), sergantys cukriniu diabetu, lėtinių inkstų nepakankamumu, onkologinėmis ligomis, asmenys, kuriems taikoma ilgalaikė kortikosteroidų terapija, chemoterapija.
  • Nuo alkoholio ir narkotinių medžiagų priklausomi asmenys.
  • Vaikai iki 5 metų amžiaus
  • Imigrantai iš šalių, kuriose didelis sergagumas TB (Lotynų Amerika ir Karibų jūros baseino šalys, Afrika, Azija, Rytų Europa ir Rusija).

Ar šia liga serga tik asocialūs žmonės?

Ne. didžiausią riziką susirgti turi artimą sąlytį su atvira TB sergančiuoju turėję asmenys, užsikrėtę ŽIV, priklausomi nuo alkoholio, narkotinių ir kitų psichotropinių medžiagų asmenys.

Asocialūs asmenys, nekreipiantys dėmesio į savo sveikarą, dažniau suserga ir jiems diagnozuojama TB vėlyvose, toli pažengusiose ligos stadijose.

Ar tuberkuliozė išgydoma liga ?

Taip, jei laikysitės visų gydytojo nurodymų. Svarbu laiku kreiptis į gydymo įstaigą. Kuo greičiau bus patvirtinta TB diagnozė, tuo greičiau bus galima pradėti gydymą. Ypatingai svarbu reguliariai vartoti gydytojo paskirtus vaistus nuo TB. Nutraukus vaistų vartojimą, ar netinkamai vartojant vaistus vystosi atspari vaistams TB. Tokios TB gydymas – sudėtingas, brangus ir tikimybė pasveikti labiau mažėja. Gydymosi metu rūkymas bei alkoholio vartojimas daro neigaimą įtaką gydymo rezultatams. Taip pat svarbu tinkama mityba ir fizinis aktyvumas.

Nuo 2023 m. Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras pagal Radviliškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiąją programą įgyvendindamas projektinę veiklą vykdo tuberkuliozės prevenciją ir kontrolę Radviliškio rajone. Projektu vykdoma tuberkuliozės profilaktika ir prevencinės priemonės asmenims, patiriantiems rizikos veiksnius (socialinės rizikos šeimos ir vaikai, visuomenei naudingą veiklą atliekiantys asmenys), organizuojamos paskaitos, kuriose gyventojai informuojami apie apsisaugojimo nuo tuberkuliozės būdus, epidemiologinę situaciją rajone.  Susitikimų  su lektoriais – gydytojais pulmonologais metu dalyviams suteikiama žinių ir gebėjimų atpažinti tuberkuliozę, jos rizikos veiksnius. Projektas tęstinis. 2025 m. projektinės veiklos bus tęsiamos panašia apimtimi, kaip ir ankstesniais metais.

Būkite budrūs, būkite atsakingi !

Informacija parengta remiantis ULAC informacija, Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro informacija

Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!
Skip to content