Kovo 24-tą dieną PSO sprendimu minima Pasaulinė tuberkuliozės diena, skirta geriau informuoti planetos gyventojus apie šią pavojingą ligą. Pasaulinė tuberkuliozės diena tapatinama su tuberkuliozės (TB) bakterijos atradimo diena. Ligos sukėlėją – 1,5-3,5 mikrono ilgio lazdelės formos bakteriją – 1882 m. kovo 24 d. atrado vokiečių mokslininkas Robertas Kochas, už siekį nugalėti tuberkuliozę visame pasaulyje apdovanotas Nobelio premija.
Kaip plinta tuberkuliozė?
TB mikrobai patenka į orą kai plaučių TB sergantis žmogus kalba, kosi ar čiaudi. Priklausomai nuo aplinkos, taip išskirti mikrobai ore gali išlikti kelias valandas. Žmogus įkvėpęs TB mikrobais užteršto oro gali tapti infekuotu.
Kokie yra TB požymiai?
Labai svarbu kovojant su tuberkuliozės plitimu ir tuo pačiu siekiant stabilizuoti bei sumažinti sergamumą TB šalyje – anksti įtarti tuberkuliozę. Tuberkuliozės požymiai priklauso nuo to, kurioje kūno vietoje dauginasi ligos sukėlėjas. TB bakterija dažniausiai pažeidžia plaučius (plaučių tuberkuliozė). Plaučių TB pasireiškia šiais požymiais:
Pagrindiniai – sunkus kosulys, trunkantis 3 ar daugiau savaičių; skausmas krūtinėje; skreplių ar kraujo atkosėjimas.
Kiti šalutiniai – silpnumas ar nuovargis; svorio kritimas; apetito stoka; drebulys; karščiavimas; naktinis prakaitavimas.
Dažniausi TB rizikos veiksniai būna piktnaudžiavimas alkoholiu ir narkotikais, rūkymas, stresas, kenksmingi faktoriai darbo aplinkoje. Taip pat didesnė rizika susirgti tuberkulioze yra darbingo amžiaus žmonėms ir asmenims, dirbantiems sveikatos priežiūros srityje. Didžiulę riziką susirgti turi ir asmenys, keliaujantys į didelio TB paplitimo šalis.
Be to, dažniau ir greičiau užsikrėsti bei susirgti TB gali asmenys, kurie nesilaiko asmens higienos, prastai maitinasi, kurių silpnesnė imuninė sistema (dėl alkoholio, chemoterapijos, ŽIV, gydymo gliukokortikoidais, persirgus tymais, kokliušu).
Kaip diagnozuojama TB?
Tuberkulino (TB odos) testas naudojamas siekiant nustatyti ar žmogus užsikrėtęs TB. Sveikatos priežiūros specialistas įšvirkščia nedidelį kiekį skysčio, vadinamo tuberkulinu, po oda vidinėje dilbio dalyje. Po 2 ar 3 dienų, sveikatos priežiūros specialistas įvertina odos reakciją. Tuberkulino įšvirkštimo vietoje gali atsirasti patinimas. Išmatavus patinimą nustatoma ar testas teigiamas ar neigiamas. Teigiamas testas paprastai reiškia, kad žmogus yra infekuotas TB. Paprasčiausias tyrimas yra skreplių ištyrimas dėl TB mikobakterijų Cillio-Nilseno metodu. Šio tyrimo dėka galima greitai diagnozuoti TB, ir paskirti reikiamą gydymą.
Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!