Menu Close

Tylusis žudikas

           Gegužės 19- oji yra paskelbta Pasauline hepatito C diena. Hepatitas C yra lėtinė liga, kurios sukėlėjas – hepatito C virusas. Jis pažeidžia kepenis, sukeldamas uždegimą, kuris gali progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį. Hepatitas C vadinamas tyliuoju žudiku, nes ligos dažnai nelydi jokie simptomai, tuo tarpu virusas organizme atlieka griaunamąjį darbą. Dėl to hepatitas C pagal ligos sunkumą dažnai lyginamas su AIDS.

           Pagal Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), pasaulyje 170 mln. žmonių serga lėtiniu hepatitu C ir per metus užsikrečia 3-4 mln. naujų atvejų. Kas 12 planetos žmogus yra užsikėtęs virusiniu hepatitu. Hepatito C virusas dažniausiai nustatomas užsikrėtusio žmogaus kraujyje. Virusinis hepatitas C kaip ir ŽIV virusas plinta:

  • per kraują: dažniausiai per užkrėstas adatas, vartojant injekcinius narkotikus, darant tatuiruotes, veriant auskarus; perpilant kraują ar jo produktus; naudojantis užsikrėtusio asmens dantų šepetėliu, skutimosi, manikiūro, pedikiūro reikmenimis.
  • Motina perduoda kūdikiui.
  • Lytiniu keliu (labai retai), nes hepatito C labai retai aptinkama spermoje ir makšties sekrete.

            Pastebėta, kad ŽIV, hepatitai C greičiausiai plinta tarp intraveninius narkotikus vartojančių asmenų. Hepatitas C šiuo metu laikomas lydinčiąja ŽIV infekcija. Jeigu infektologai susiduria su ŽIV infekuotu asmeniu, tai jį tiria ir dėl kitų tuo pačiu keliu plintančių infekcinių ligų, todėl diagnozė nustatoma labai greitai. Visgi, hepatitu C yra lengviau užsikrėsti nei ŽIV.

               Užsikrėtusieji gali jaustis visiškai gerai. Kai atsiranda ligos požymiai, dažnai jau būna vėlyva stadija, o gydymo efektas ne toks didelis. Todėl sergančiojo nusiskundimai nėra svarbiausias ligos kriterijus ir jų nėra tokių, kurie būtų būdingi tiktai hepatitui C. Dažniausiai užsikrėtusieji hepatitu C skundžiasi nuovargiu, antroje dienos pusėje atsirandančiu silpnumu, vidurių pūtimu pavalgius, nežymiu skausmu ir veržimu dešinėje pašonėje. Tačiau paprastai į ligoninę su šia diagnoze patenkama atsitiktinai ar tikrinant donorus. Lėtinį hepatitą C (kai liga užsitęsia ilgiau nei 6 mėn.) galima išgydyti nuo 45  iki 80 proc.  atvejų, priklausomai nuo hepatito C viruso genotipo.

            Skiepų nuo hepatito C viruso nėra. Tad norint  apsisaugoti  ir apsaugoti kitus nuo užsikrėtimo virusiniu hepatitu C rekomenduojama:

  • nevartoti narkotinių medžiagų; jas vartojantiems nesidalyti adatomis, švirkštais ar kitomis švirkštimosi priemonėmis.
  • Lytinių santykių metu rekomenduojama naudoti prezervatyvus.
  • Nesinaudoti kitų asmenų skutimosi peiliukais, manikiūro, pedikiūro reikmenimis, dantų šepetuku ir kt. priemonėmis.
  • Naudoti gumines pirštines, jei tenka liesti kraują, audinius, kraujuotus ar kitais biologiniais skysčiais suterštus tamponus, žaizdas ir kt.
  • Informuokite Jus gydančius gydytojus, jei esate užsikrėtę hepatito C virusu.
Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!
Skip to content