Sparčiai tobulėjančiame pasaulyje nutukimas tampa vis didesne problema, su kuria susiduria vis daugiau žmonių. Nutukimas ne tik gali turėti neigiamą poveikį fizinei sveikatai, bet ir smarkiai paveikti gyvenimo kokybę bei padidinti grėsmę įvairioms sveikatos problemoms. Lietuvoje su nutukimu susiduria kas penktas šalies gyventojas.
Nutukimas dažniausiai yra ilgai vykstančio proceso rezultatas, kurį lemia keli veiksniai:
- Netinkama mityba: Per didelis riebalų, cukraus ir perdirbtų maisto produktų vartojimas gali sukelti svorio padidėjimą.
- Fizinio aktyvumo trūkumas: Sėdimas gyvenimo būdas ir maža fizinė veikla taip pat gali prisidėti prie perteklinio svorio kaupimosi.
- Genetika: Paveldimos savybės taip pat gali turėti įtakos žmogui gebėti deginti kalorijas arba valgyti subalansuotą maistą.
- Stresas ir psichologinės problemos: Nemažai žmonių maistu bando sušvelninti stresą ar problemų valdymą, tai ir gali sukelti emocinį valgymą, o po to – problemas su svorio augimu.
Dažnai nutukimas turi neigiamą poveikį gyvenimo kokybei:
Nutukimas gali sukelti įvairių judėjimo apribojimų, o tai gali trukdyti normaliai visavertiškai gyventi ir dalyvauti įvairiose veiklose. Jis dažnai siejamas su sumažėjusia saviverte, depresija ir socialine izoliacija, kas gali turėti neigiamos įtakos psichinei sveikatai. Nutukimas taip pat susijęs su įvairiomis sveikatos problemomis, įskaitant diabetą, širdies ligas, aukštą kraujospūdį ir kai kuriuos onkologinius susirgimus, o taip gali dar labiau sumažinti gyvenimo kokybę ir padidinti mirties riziką. Nutukimas neretai padidina sveikatos priežiūros išlaidas. Sumažėjęs žmogaus darbingumas neretai sumažina ir uždirbamų lėšų kiekį.
Vaikų nutukimas – ypač jautrus dalykas, kuris neretai palieka gilų pėdsaką vaiko emociniame augime. Vaikai, susiduriantys su padidėjusiu svoriu dažnai vengia socializacijos, renkasi vienatvę bei susiduria su didele negailestingų patyčių grėsme.
Štai keletas patarimų, kaip išvengti nutukimo:
- Subalansuota mityba, kuri sudaryta iš vaisių, daržovių, pilno grūdo produktų, lieso baltymo šaltinių ir sveikų riebalų, yra pagrindinis veiksnys, kuris padeda išvengti nutukimo. Svarbu vengti perdirbtų maisto produktų, greito maisto, riebių ir perdirbtų maisto produktų.
- Reguliari fizinė veikla yra būtina norint išlaikyti sveiką svorį. Bandykite įtraukti bent 30 minutes vidutinio intensyvumo fizinės veiklos į savo kasdienį gyvenimą, tokią kaip vaikščiojimas, bėgimas, plaukimas ar važiavimas dviračiu.
- Rekomenduojama stebėti, kiek valgote, ir kontroliuoti porcijų dydį. Daugelis perka didelius maisto kiekius, kurie gali prisidėti prie per didelio kalorijų suvartojimo.
- Pakankamai vandens gaunantis organizmas gali padėti kontroliuoti alkio jausmą ir sumažinti norą valgyti. Bandykite gerti pakankamai vandens kiekvieną dieną, venkite gazuotų gėrimų.
- Dažnai nepakankama miego trukmė gali padidinti alkio jausmą ir sugadinti mitybos įpročius. Stenkitės laikytis reguliaraus miego režimo ir naktį miegoti bent 7 – 9 valandas.
- Pasistenkite įtraukti į savo gyvenimą streso valdymo praktikas, tokią kaip jogos, meditacija ar kvėpavimo pratimai.
- Reguliarūs sveikatos patikrinimai leidžia anksčiau nustatyti bet kokias sveikatos problemas ar rizikos veiksnius, kurie gali padėti išvengti nutukimo ir susijusių sveikatos problemų.
Net ir nedidelis, 5-10 % kūno masės sumažinimas padeda išvengti išvardintų sveikatos sutrikimų, mažina minėtų susirgimų atsiradimo riziką.
Taigi, nutukimas yra rimta problema, kuri gali turėti neigiamą poveikį suaugusiųjų ir vaikų fiziniam ir psichologiniam gyvenimui. Svarbu skatinti žmonių sveiką gyvenseną, tinkamą mitybą ir fizinę veiklą, kad būtų sumažinta nutukimo ir su juo susijusių sveikatos problemų rizika. Todėl kviečiame sekti nuolat atnaujinamą Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro informaciją apie planuojamus sportinius užsiėmimus, paskaitas ir juose sudalyvauti. Kartu siekdami teigiamų pokyčių galime padėti žmonėms gyventi ilgiau, sveikiau ir laimingiau.
Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!