Menu Close

Siekiant išvengti eismo nelaimių – ypatingas dėmesys vaikams

Vaikai ypatingai pažeidžiami eismo aplinkoje. Jiems traumatizmas autoavarijose – pagrindinė mirtingumo priežastis Europoje, Lietuvoje ir kitose išsivysčiusiose pasaulio šalyse. Vaikai, kaip ir suaugusieji, automobilių keliuose dažniausiai nukenčia kaip pėstieji eismo dalyviai ir dviratininkai. Vaikų pažeidžiamumą eismo aplinkoje lemia šie veiksniai:

Amžius. Vyresni vaikai yra savarankiškesni kelyje į mokyklą, o jaunesni dažniau atvežami arba palydimi suaugusiųjų. 7 – 13 metų amžiaus pėsčiųjų vaikų autoavarijose nukenčia daugiau, nei kitų amžiaus grupių vaikų. Didesnį šios amžiaus grupės pažeidžiamumą lemia mokyklos lankymo pradžia bei mažesnė savarankiško dalyvavimo eisme patirtis.

Ūgis.  Dėl mažo ūgio vaikams sunkiau pamatyti artėjančią transporto priemonę, o vairuotojams vaikus. Dėl trumpesnių kojų, vaiko trumpesnis žingsnis, todėl jam reikia ilgiau užtrukti padidintos rizikos zonoje.

Nepakankamas regos ir klausos analizatorių išsivystymas. Dėl šios priežasties vaikai žiūrėdami tik viena kryptimi nemato taip gerai kaip suaugusieji kas vyksta šonose. Taip pat vaikai negali aiškiai matyti tolimų objektų; jie nesugeba sekti akimis judančių daiktų kaip suaugusieji. Taigi vaikai negali jausti taip gerai kaip suaugę žmonės transporto priemonės nuotolio ir greičio. Tuo tarpu, automobilių kelių eismo aplinkoje 90 proc. informacijos gaunama regėjimu, todėl vaiko pažeidžiamumą didina informacijos stygius.

Lytis. Berniukams rizika patekti į autoavariją du kartus didesnė nei mergaitėms, kadangi berniukai pasižymi didesniu impulsyvumu. Impulsyvūs vaikai veikia greitai, tačiau daro daugiau klaidų, jie sunkiau pritaiko savo žinias ir mokėjimus praktikoje.

Žinių ir patirties stoka. Iki 10 metų vaikai sunkiai supranta kelių eismo mokymo terminologiją; jie sunkiau interpretuoja kelių ženklus Iki 12 metų vaikai nelabai skiria, kur yra kairė, o kur dešinė pusė.

Elgesys. Vaikui judėjimas yra svarbiausia jo organizmo vystymosi sudedamoji dalis. Jis beveik visą laiką šokinėja, bėgioja, yra impulsyvus ir juda, atrodytų, be tikslo. Neatsargus vaiko elgesys sudaro didesnes galimybes būti parblokštam automobilio.

Atsižvelgiant į tai, galima teigti, kad vaikai skiriasi nuo suaugusiųjų ne tik savo elgesiu, bet ir kitomis psichosocialinėmis savybėmis. Tad vaikams reikalingas visų eismo dalyvių ypatingas dėmesys eismo aplinkoje siekiant išvengti eismo nelaimių.

Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!
Skip to content