Sakoma, kad sveika mityba tai sveikatos pagrindas. Moksliškai įrodyta, kad mitybos įpročiai turi net 25 – 30 proc. įtakos mūsų sveikatai. Sveikos mitybos įpročių formavimosi pagrindą sudaro sveikos mitybos žinios, teigiamos nuostatos, mokėjimas sveikai maitintis ir pasigaminti sveiko maisto. Vaikų sveikos mitybos įpročiai yra sudedamoji socialinių įgūdžių dalis, nes formuojantis įpročiams vaikai įgyja sveikos mitybos žinių, mokosi sveikai maitintis, patys pasigaminti sveiko maisto patiekalų. Tai padeda ugdytis savarankiškumą, mokytis savimi pasirūpinti ir apsitarnauti.
Lietuvos vaikai dažniausiai valgo tai, ką valgo visa šeima, todėl vaikų ir suaugusiųjų mitybos problemos išlieka labai panašios: vaikai per mažai vartoja vaisių ir daržovių, grūdinių produktų, per daug riebalų ir cukraus, užkandžiauja saldžiai, mėgsta greitai pagamintą maistą, nesilaiko mitybos režimo ir pan.
Radviliškio rajone 2014 metais atlikto vaikų sveikos gyvensenos tyrimo rezultatai parodė, kad tik maždaug pusė mokinių kasdien valgo pusryčius. Berniukai pusryčius valgo dažniau nei mergaitės. Kasdien vaisius valgo 39,4 proc. vaikų, daržoves – 44,4 proc. Virš 50 proc. mokinių valgo jas kartais, o niekada vaisių nevalgo 1,5 proc., daržovių – 3,7 proc. vaikų.
Vaikų mityba yra veikiama tokių veiksnių kaip: gyvensenos formavimosi ypatumai, žinių ir patirties stoka, tėvų elgesio ir auklėjimo modeliai, šeimos narių sudėtis, bendraamžių įtaka, reklama, mokyklos strategija ir veikla sprendžiant mokinių mitybos klausimus. Švietimo įstaigos yra vienos iš svarbiausių institucijų, kuriose galima sėkmingai ugdyti ir stiprinti vaikų sveikatą. Taigi, nuo 1992 metų Europoje buvo pradėtas kurti sveikatą stiprinančių mokyklų (SSM) tinklas. Pagrindinis sveikatą stiprinančios mokyklos tikslas – visų mokyklos bendruomenės narių sveikos gyvensenos įgūdžių ugdymas, padedant mokiniams formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius bei sukuriant sveikatai palankią fizinę ir psichosocialinę aplinką. Šiandien jis plėtojamas 43 Europos šalyse. Viena iš jų Lietuva, kuri 1993 metais buvo oficialiai priimta į šį tinklą. Šiuo metu Lietuvoje yra 360 ugdymo įstaigų įtrauktų į sveikatą stiprinančių mokyklų tinklą, iš kurių 9 yra Radviliškio rajone. Sveikatos stiprinimas mokykloje gerina jaunų žmonių gebėjimus imtis veiksmų ir generuoti pokyčius. Ši veikla suteikia galimybes sukurti aplinką, kurioje galima įprasminti savo siekius ir laimėjimus. Suteikimas jauniems žmonėms galimybių, susijusių su jų svajonėmis ir planais, įgalina juos pačius tvarkyti savo gyvenimą ir gyvenimo sąlygas.
Lietuvoje buvo atliktas sveikatą stiprinančių mokyklų vertinimas, kuris parodė, kad mokyklose, dalyvaujančiose tarptautiniame sveikatą stiprinančių mokyklų projekte, palyginti su mokyklomis, nedalyvaujančiomis minėtame projekte, sveikatos stiprinimas ir ugdymas labiau integruotas į bendrąją mokyklos ugdymo sistemą. Pastebima didesnė mokinių sveikos mitybos įpročių, asmens higienos įgūdžių formavimosi tendencija, daugiau jų dalyvauja papildomoje fizinėje veikloje. S.Griškonio, A. Dabašinskienės ir B. Strukčinskienės tyrimo „Paauglių mityba sveikatą stiprinančiose mokyklose“ rezultatai parodė, kad sveikatą stiprinančių mokyklų mokiniai rečiau valgo greito maisto produktų, geria kokakolos bei kitų saldžių gazuotų gėrimų ir dažniau valgo sriubos. Taip pat kasdien mokykloje pietauja du kartus daugiau mokinių iš sveikatą stiprinančių mokyklų, nei mokinių, lankančių mokyklas, nedalyvaujančias sveikatą stiprinančių mokyklų tinkle.
Taigi, Sveikatą stiprinanti mokykla yra investicija ir į mokymą, ir į sveikatą. Be to šis tinklas daro teigiamą poveikį visiems, kas moko, vadovauja, išlaiko ir remia mokyklas. Jose besimokantys mokiniai yra labiau likę keisti savo mitybos įpročius.
Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras
Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!