Menu Close

CHOLESTEROLIS – LIGA AR GYVENIMO BŪDAS?

Cholesterolis – į riebalus panaši medžiaga, kuri yra kiekvienoje organizmo ląstelėje. Apie 75 proc. cholesterolio pagamina pats organizmas, o jo perteklius dažniausiai atsiranda dėl netinkamo gyvenimo būdo ir nesveikos mitybos: rūkymo, alkoholio vartojimo, nutukimo, pasyvaus gyvenimo būdo, pernelyg didelio sočiųjų riebalų ir angliavandenių kiekio maisto racione. Cholesterolis skirstomas į MTL (mažo tankio lipoproteinus) – tai „blogasis“ cholesterolis ir DTL (didelio tankio lipoproteinus) – ,,gerasis“ cholesterolis, kuris padeda organizmui mažinti mažo tankio cholesterolio kiekį kraujyje, jį suriša, nuneša į kepenis ir pašalina.
Cholesterolis būtinas mūsų organizmui, jis dalyvauja visų ląstelių „statyboje“, ypač svarbus galvos smegenų ir nervų sistemos ląstelėms, jis būtinas lytinių ir antinksčių žievės hormonų gamybai, vitamino D apykaitai. Cholesterolio svarba organizmui – neginčijama, tačiau per didelis jo kiekis kraujyje yra labai žalingas, nes įspėja apie išaugusią širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Kai kraujyje padidėja „blogojo“ cholesterolio koncentracija organizmas nebesugeba metabolizuoti jo pertekliaus, todėl jis pradeda kauptis arterijų sienelėse. Per laiką susiformuoja aterosklerozinės plokštelės, susiaurėja kraujagyslių spindis ir sutrikdoma normali kraujotaka. Vėliau aterosklerozinės plokštelės didėja, kol plyšta arba visai užkemša kraujagysles, ko pasekoje ištinka insultas arba infarktas, todėl būtina stebėti savo cholesterolio kiekį kraujyje ir siekti, kad jis būtų normos ribose:
Bendras cholesterolio kiekis- ne daugiau kaip 5,0 mmol/l;
Didelio tankio lipoproteinai (DTL)- daugiau nei 1 mmol/l;
Mažo tankio lipoproteinai (MTL)- mažiau nei 3 mmol/l.
Cholesteroliui nustatyti daromi kraujo tyrimai, tačiau apie jo padidėjimą gali įspėti delnuose, aplink kelių ir alkūnių sąnarius ar ant sausgyslių susiformavę gelsvi, gelsvai rudi riebalų pilni mazgeliai, bei riebalų sankaupos akių vokų kampuose. Tinkama mityba, reguliarus fizinis aktyvumas, žalingų įpročių atsisakymas, streso mažinimas – visa tai subalansuoja organizmą ir padeda atkurti kraujo lipidų santykį bei sumažinti cholesterolio kiekį. Esant padidėjusiam cholesteroliui rekomenduojama rinktis liesą mėsą, lieso pieno produktus, augalinius aliejus, valgyti daugiau daržovių ir vaisių, riešutų, vartoti daugiau žuvies produktų, nes žuvyje esantis omega-3 padeda palaikyti tinkamą širdies ir kraujagyslių sistemos darbą, gaminant maistą, rinktis troškinimą vietoj kepimo, gerti pakankamai vandens. Norint išvengti padidėjusio cholesterolio ar jį sumažinti reikėtų riboti fermentinio sūrio, majonezo, sviesto, grietinės, lašinių vartojimą, taip pat vengti daug cukraus ir druskos turinčių produktų. Siekiant sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje, būtina į savo mitybą įtraukti produktus mažinančius cholesterolio kiekį: soja, riešutus, avižas, pilno grūdo gaminius, avokadus, kopūstus, morkas, obuolius, mėlynes, žuvį, alyvuogių aliejų, žaliąją arbatą.
Cholesterolio kiekis kraujyje labai priklauso nuo mūsų gyvenimo būdo. Pakeitus gyvenseną bei įpročius, jo lygį kraujyje galima sumažinti per keletą savaičių ir nebūtinai vaistų pagalba. Norint to pasiekti, labai svarbus fizinis aktyvumas. Cholesterolis – energinė medžiaga, kurią lengva sudeginti, jei sportuosime. Reguliariai mankštinantis išlaikomas normalus svoris, gerėja kraujotaka, sumažėja rizika susirgti širdies bei kraujagyslių ligomis. Tad vaistai cholesterolio mažinimui – nėra išeitis, būtina rinktis sveiką gyvenimo būdą.

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą