Menu Close

Gražinos pagrindinėje mokykloje- nemokamos higienos priemonės mergaitėms

Pirmosios mėnesinės moksliškai yra vadinamos menarche. Kada jos prasidės, priklauso nuo daugybės genetinių ir aplinkos faktorių, o tiksliau – jų derinio.

Pavyzdžiui, mėnesinių pradžios amžiui įtakos turi:

  • kada mėnesinės prasidėjo mergaitės mamai (tiesa, reikia atsižvelgti į mamos ir dukros gimimo metus – pastaruosius dešimtmečius pasireiškusi brandos ankstėjimo tendencija stabilizavosi);
  • mergaitės svoris (turinčioms aukštą kūno masės (KMI) indeksą mėnesinės prasideda anksčiau, nei lieknoms mergaitėms);
  • fizinis aktyvumas (sportuojančioms, šokančioms merginoms mėnesinės prasideda vėliau);
  • gyvenamoji vieta (gyvenančioms mieste mėnesinės prasideda anksčiau, nei gyvenančioms kaime).

Be jau paminėtų faktorių, įtakos turi ekonominė-socialinė aplinka, mityba, klimato sąlygos, rasė ir net šeimos sudėtis bei santykiai joje.

Vakarų šalyse (taip pat ir Lietuvoje) gyvenančioms mergaitėms pirmosios mėnesinės dažniausiai prasideda sulaukus 12-13 metų amžiaus. Tačiau lytinis brendimas prasideda kiek anksčiau: apie 10-11 metus, pradeda kaltis krūtys, augti storesni, ryškesni gaktos plaukeliai.

Tiesa, tai yra vidurkiai, todėl normalu, jeigu mėnesinės prasideda anksčiau, pavyzdžiui, 10-11 metų arba vėliau, pavyzdžiui, 14-15 metų. Vienas Italijoje atliktas tyrimas parodė, kad 1 iš 10-ies mergaičių mėnesinės prasidėjo iki dešimtojo gimtadienio.

Ką daryti prasidėjus pirmosioms mėnesinėms?

Jei esi ne namuose ir tau prasidėjo mėnesinės, o higienos priemonių neturi – nepanikuok. Mokykloje apsilankyk slaugytojo (-s) kabinete, kur tau duos paketą. Taip pat gali paprašyti klasės draugių, nes čia nėra nieko gėdingo. O ir ko gėdytis, kai viso pasaulio sveikos vaisingo amžiaus mergaitės, merginos ir moterys patiria menstruacijas?

Jei nėra galimybės gauti higienos priemonių – ne bėda. Nuo šių metų Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos mergaičių tualete yra spintelė, kur ištikus ,,avarijai” pati mergaitė  gali pasiimti higienos priemonių. Higienos priemonės yra nemokamos ir prieinamos visoms mergaitėms, taip užtikrinant privatumą ir diskretiškumą.

Šiais metais Sveikatos apsaugos ministerija, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie SAM ir Lietuvos sporto universitetas atlieka tyrimą, kuriuo siekia surinkti informaciją apie higienos, sanitarijos, menstruacijų higienos ugdymo įstaigose situaciją ir gerąsias praktikas bei parengti apžvalgą Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regionui.

Šia apklausa siekiama įvertinti menstruacijų higienos ir sanitarijos sąlygų užtikrinimą mokyklose, bei su tuo susijusius vyresniųjų klasių mergaičių psichosocialinius veiksnius.  Tyrimo duomenys bus pateikti 2024 m. birželio- liepos mėnesiais.

Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro informacija

 

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą