Menu Close

Kraujo donorystė – dovana gelbėjanti gyvybes

Tikriausiai niekas nesiginčys, kad kraujas – pagrindinis gyvybės šaltinis. Jis aprūpina audinius deguonimi, maisto medžiagomis, pašalina iš audinių anglies dvideginį ir kitas medžiagų apykaitos atliekas. Taip pat dalyvauja organizmo apsauginėse reakcijose, kovoja su ligas sukeliančiais mikroorganizmais. Pas suaugusį žmogų yra apie 5 litrai kraujo, tačiau įvykus nelaimei ir netekus 1,5 – 2 litrus kraujo žmogus gali net mirti. Todėl labai svarbu, kad žmogui kuo skubiau būtu suteikta pagalba ir užtikrintas reikiamas kraujo kiekis.

Kraujas reikalingas ligoniams po sunkių traumų, nudegimų, chirurginių operacijų, gimdyvėms ir įvairiomis ligomis sergantiems žmonėms. Kadangi pasaulyje nėra sukurtą visaverčių pakaitalų kraujo komponentams, todėl vienintelis kraujo gavimo šaltinis yra kraujo donorai.

Pagrindinis kraujo donorystės principas – jokios žalos donorui ir maksimali nauda ligonio sveikatai! Dėl nuolatinės kraujo donorystės pažangos , įdiegtų saugumo priemonių ir griežto reglamentavimo šiuo metu kraujo donorystė yra kaip niekad saugi.

KRAUJO DONORYSTĖS NAUDA DONORUI:

  • Stimuliuojama imuninė sistema. Nuolatinis kraujo ląstelių atsinaujinimas stimuliuoja žmogaus imuninę sistemą bei padeda organizmui išlikti sveikam.
  • Pašalinamas geležies perteklius. Po kraujo davimo pašalinamas geležies perteklius kraujyje (sumažina širdies ir kraujagyslių sistemos susirgimų rizika).
  • Patikrinama donoro sveikata. Atliekami kraujo tyrimai, konsultuojamasi su gydytoju. Jei aptinkama infekcija, donoras apie tai informuojamas garantuojant jo anonimiškumą ir, pageidaujant, nukreipiamas specialistų konsultacijai.
  • Tu gali išgelbėti save! Prieš kurį laiką buvo pristatytas mokslinis tyrimas, kuris atskleidė įdomų faktą. Reguliariai kraujo duodantys žmonės, kurie avarijos ar sudėtingos operacijos metu stipriai nukraujuoja, turi galimybę išgyventi gerokai dažniau nei kraujo neduodantys žmonės, kadangi žmogaus organizmas greičiau reaguoja į kraujo netekimą ir iš karto siekia jį kompensuoti.

KAIP PASIRENGTI KRAUJO DONORYSTEI?

  • Kraujo donorais gali būti tik sveiki ir veiksnūs asmenys nuo 18 iki 65 metų.
  • Kraujo donoro svoris turi būti ne mažesnis nei 50 kg.
  • Prieš kraujo davimą donoras privalo būti pailsėjęs ir pavalgęs. Jam būtina išgerti daugiau nei įprasta skysčių.
  • Duoti kraujo nepatariama po įtemptos dienos ar naktinės pamainos.
  • Išvakarėse ir donacijos dieną turi būti nevartojus svaigiųjų gėrimų;
  • Dieną prieš kraujo davimą patariama nevalgyti aštraus, riebaus maisto.
  • Kraujo davimo dieną rekomenduojama nerūkyti.
  • Einant duoti kraujo, donoras privalo pateikti asmens dokumentą, kad būtų galima jį užregistruoti Donorų duomenų bazėje.

SVARBI INFORMACIJA

Kiekvieną kartą po kraujo davimo donoro kraujas yra tiriamas dėl krauju plintančių infekcijų: hepatito B, hepatito C, ŽIV, Sifilio.

Visa informacija kraujo centre apie donorą yra konfidenciali ir teikiama tik asmeniškai donorui pateikusiam asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Donoras turi teisę atsisakyti duoti kraujo ar bet kuriuo kraujo davimo proceso metu sustabdyti kraujo donorystę.

Straipsnis parengtas remiantis  Nacionalinio kraujo centro informacine medžiaga, www.v2.kraujodonoryste.lt

 

 

 

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą