Menu Close

Siekiant išvengti tuberkuliozės stiprinkite imunitetą

Tuberkuliozė – visuomenei pavojinga infekcinė liga, kuri  dažniausiai pažeidžia plaučius, bet gali pažeisti ir visus kitus žmogaus organus. Šios ligos sukėlėjai  tuberkuliozės mikobakterijos.  Tuberkuliozė plinta oro lašeliniu būdu. Pagrindinis infekcijos šaltinis yra ligonis, sergantis tuberkulioze ir išskiriantis tuberkuliozės mikobakterijas kalbėdamas, kosėdamas, čiaudėdamas. Greta esantis sveikas žmogus gali įkvėpti tuberkuliozės mikobakterijas, patekusias į aplinką nuo sergančiojo. Taigi, nuo šios ligos neapsaugotas niekas, tačiau ne kiekvienas, turėjęs kontaktą su sergančiuoju serga tuberkulioze.

Daugumos žmonių imuninė sistema sugeba sukėlėjus išlaikyti neaktyvios „miegančios“ būsenos. Tačiau susilpnėjus imuninei sistemai iki tokios ribos, kai organizmas nebeišgali kovoti su infekcijų sukėlėjais, tuberkuliozės mikobakterijos gali pradėti daugintis ir žmogus gali susirgti tuberkulioze. Tikimybė susirgti tuberkulioze padidėja, kai:

  • žmogus yra užsikrėtęs ŽIV,
  • serga lėtinėmis ligomis,
  • esant nevisavertei mitybai,
  • piktnaudžiauja alkoholiu,
  • rūko,
  • esant kitoms imunitetą slopinančioms būklėms.

Didžiausią riziką užsikrėsti ir susirgti tuberkulioze turi labai artimą kontaktą turintys ar turėję asmenys su jau sergančiais atvira plaučių tuberkulioze – ligonio šeimos nariai, bendradarbiai, draugai ir t.t.

Tuberkuliozės bakterijos dažniausiai pažeidžia plaučius. Plaučių tuberkuliozė pasireiškia šiais simptomais:

Pastebėjus išvardytus simptomus, reikia kuo skubiau kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris įvertins būklę arba išrašys siuntimą pas kitos srities specialistą.  Tuberkuliozė yra išgydoma liga. Gydymo trukmė priklauso nuo ligos formos  ir vidutiniškai trunka nuo 6 iki 9 mėnesių. Labai svarbu yra  griežtai laikytis gydymo rėžimo, nes nereguliariai vartojant vaistus kyla ligos paūmėjimo arba atsparios vaistams tuberkuliozės išsivystymo rizika, o negydant šios ligos galima ne tik numirti, bet ir užkrėsti aplink esančius asmenis.

Tuberkuliozės profilaktika:

Skiepai nuo tuberkuliozės. Tuberkuliozė labai pavojinga naujagimiams ir vaikams iki 5 metų amžiaus dėl pilnai nesusiformavusio imuniteto, todėl kūdikiai turi būti skiepijami kaip galima greičiau po gimimo.

Imuniteto stiprinimas.  Venkite žalingų įpročių, rūkymas, piktnaudžiavimas alkoholiu silpnina imunitetą. Laikykitės sveikos gyvensenos principų, pilnavertiškai maitinkitės.

Asmeninė bei patalpų apsauga. Venkite ilgalaikio bendravimo su sergančiaisiais atvira plaučių tuberkulioze,  reguliariai ir kuo dažniau vėdinkite patalpas, ypač žmonių susibūrimo vietose.

Profilaktinis patikrinimas. Bent kartą per metus pasitikrinkite plaučius  atliekant plaučių rentgenogramą, net jei ir jaučiatės gerai. Tai labai svarbu siekiant sustabdyti sergamumą tuberkulioze.

Keletas faktų apie tuberkuliozę:

  • Gatvės dulkėse tuberkuliozės mikrobakterijos išlieka gyvybingos iki 2–3 savaičių, tarp knygų puslapių – iki 3 mėnesių, kambaryje – 1,5 mėnesio. Manoma, kad išdžiuvusios tuberkuliozės mikrobakterijos  gali išlikti iki 7 metų. Tiesioginėje saulės šviesoje jos  žūva per 1–1,5 val., veikiant ultravioletiniams spinduliams – per 2–3 min., 70 °C vandenyje– per 20 min., 80 °C vandenyje – per 5 min.
  • Manoma, kad vienas sergantysis atvira tuberkuliozės forma per metus gali užkrėsti iki 25 sveikų asmenų. Jei sergantysis laikosi asmens higienos, užkrėstųjų skaičius sumažėja per pusę.
  • PSO duomenimis, maždaug trečdalis pasaulio gyventojų (apie 2 mlrd.) yra infekuoti TB mikobakterijomis, iš kurių apie 5–10 proc. išlieka tikimybė per gyvenimą susirgti tuberkulioze.

Straipsnis parengtas remiantis :
Užkrečiamųjų ligu ir AIDS centro  bei www.tuberkulioze.eu informacija

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą