Menu Close

Tarptautinė miego diena

Kokie yra sveiko miego įpročiai?

 Išsiugdyti sveikus miego įpročius nėra sudėtinga – svarbu aktyviai leisti laiką dienos metu, gauti kuo daugiau saulės šviesos bei valandą iki miego palikti atsipalaidavimo ritualui – paskaityti ar pabendrauti su artimaisiais.

Taip pat svarbu žinoti, ko prieš miegą nereikėtų daryti – svarbu vengti alkoholio, nikotino ir kofeino. Taip pat nepatariama likus 2 valandoms iki miego aktyviai sportuoti ar persivalgyti. Miegoti reikia tamsiame ir vėsiame kambaryje – geriausia, jog jis būtų naudojamas tik miegojimui.

Pokaičio miegas yra fiziologiškai būtinas iki tol, kol pasiekiame mokyklinį amžių ar jaučiant poreikį pensijinio amžiaus žmonėms, tačiau darbingo amžiaus žmonėms, pakankamai miegantiems nakties metu, pokaičio miego dienos metu neturėtų norėtis. Jeigu tikrai trūksta miego ir žmogus paprastai miega gerai, pogulio numigti galima, tačiau rekomenduojama tai daryti ne daugiau nei pusę valandos ir ne vėliau nei 15 val. popiet.

VISKAS, KO DAR NEŽINOJOTE APIE MIEGĄ

Ar kada susimąstėte, kaip sapnuoja akli žmonės? Kuris gyvūnas gali išgyventi, kasdien miegodamas vos dvi valandas? O kiek laiko jūs išbūtumėte be miego? Ar žinote, ką apie jus gali pasakyti mėgstamiausia miego poza? Parinkome įdomių, netikėtų ir smagių faktų apie miegą.

KAIP SAPNUOJA AKLI ŽMONĖS?

Jų sapnai nesiskiria nuo reginčiųjų – akli žmonės taip pat mato vaizdus ir kitas detales savo sapnuose. Negalinčių matyti nuo pat gimimo sapnuose nėra vaizdinių, tačiau jie ne mažiau gyvybingi – gausūs emocijų, garsų, kvapų, lytėjimo.

KĄ SAPNUOJA VYRAI IR MOTERYS?

Kad ir kaip būtų neįprasta, tačiau apie 70 proc. miego laiko vyrai sapnuoja kitus vyrus, o moterų sapnuose vienodai laiko tenka tiek vyrams, tiek moterims. Stebinantis faktas, paneigiantis stereotipą, kad vyrai sapnuoja tik seksą.

KAS TIE ŽMONĖS, KURIUOS MATOME SAPNUOSE?

Mes sapnuojame tik tuos žmones, kuriuos jau esame kada nors matę, nors jau ir pamiršome. Taigi sapnuose sutinkami žmonės nėra visiški nepažįstamieji, tai – draugai, pažįstami ar gatvėje atsitiktinai sutikti žmonės.

KĄ GALIME DARYTI MIEGODAMI?

Vieni žmonės miega ramiai savo lovose, kiti miegodami gali užsiimti ir kita veikla. Toks miego sutrikimas vadinamas parasomnija. Nuo jos kenčiantys žmonės miegodami atlieka nesąmoningus veiksmus. Ir nors sunku tuo patikėti, miegant atliekami net nusikaltimai: nuo vairavimo miegant, čekių išrašymo iki žmogžudysčių.

KOKIUS SAPNUS SAPNUOJAME: SPALVOTUS AR JUODAI BALTUS?

Nors apie 12 proc. žmonių sapnuoja tik juodai baltus sapnus, tačiau didžiąją dalį kasnakt aplanko spalvoti sapnai. Įdomiausia tai, kad anksčiau situacija buvo priešinga ir dauguma matė nespalvotus sapnus. Ko gero, tai daugiausia susiję su spalvotos televizijos atsiradimu.

AR MANO SAPNAI NORMALŪS?

Nesijaudinkite, sapnai yra normalus reiškinys, nesvarbu, kokie neįtikėtinai keisti, ekscentriški ar net baisūs jie būtų. Sunerimti reikėtų tuo atveju, jeigu visiškai nustojate sapnuoti, todėl kad žmonės, kurie nesapnuoja, dažnai kenčia nuo psichinių asmenybės sutrikimų.

KĄ MIEGO POZA SAKO APIE JUS?

Jeigu miegate susirietę į kamuoliuką, jūs esate tarp miegančių populiariausia poza – taip dažniausiai miega apie 41 proc. žmonių. Miegantys šia poza paprastai pasižymi tuo, jog sunkiau atsiveria nepažįstamiems žmonėms, tačiau yra nuoširdūs ir patikimi. Jums patogiausia miegoti ant šono? Tuomet esate tarp 15 proc., mėgstančių šią miego pozą ir esate bendrauti mėgstantis žmogus. Jeigu miegate ant šono, tačiau nežymiau susirietę, priklausote 13 proc. miegančių taip pat. Ši poza atskleidžia, kad aplinkiniai jus vertina kaip labai atvirą žmogų, tačiau iš tiesų esate kiek įtarus. Mėgstantys miegoti ant nugaros paprastai yra uždari, o jeigu jums patogiausia miegoti ant pilvo – esate kompanijos siela. Na, o jeigu miegodami mėgstate užimti visą lovą ir plačiai išskėtoti rankas ir kojas, tikriausiai nesate labai geras klausytojas, tačiau naktį puikiai išsimiegate!

KOKIU GYVŪNU NORĖTUMĖTE BŪTI KITAME GYVENIME?

Galbūt koala? Šie gyvūnai pramiega 22 valandas per parą, nuo jų tik kiek atsilieka šikšnosparniai, miegantys 20 valandų. O kuris gyvūnas miega mažiausiai? Tai žirafos, joms užtenka vos dviejų valandų, tiksliau, jos karts nuo karto užsnūsta 5–10 minučių. Labai panašiai miega ir afrikiniai drambliai, pasitenkinantys trijų valandų miegu.

KAIP DELFINAI NENUSKĘSTA MIEGODAMI?

Delfinai turi reguliariai pakilti į vandens paviršių įkvėpti oro, tad kaip jie nenuskęsta miegodami? Paslaptis paprasta: miego metu ilsisi tik vienas delfinų smegenų pusrutulis, kitas yra aktyvus ir užtikrina, kad delfinas nepamirš iškilti virš vandens įkvėpti.

BADAVIMAS AR NEMIGA – KAS PRAŽUDYTŲ PIRMIAUSIA?

Gal ir skamba neįtikinamai, tačiau miego trūkumas pražudytų greičiau. Žmogus nevalgęs gali išbūti dvi savaites, o nemiegojęs – dešimt dienų. Bet kokiu atveju, tikrai nerekomenduojame patiems išbandyti šios teorijos.

KODĖL NEPRISIMENAME SAPNŲ?

Ar atsimenate, ką šiąnakt sapnavote? Nieko tokio, jeigu ne, nes prabudę per 5 minutes pamirštame apie 50 proc. sapnų, o praėjus 10 minučių, visiškai nebeatsimename 90 proc. to, ką sapnavome.

Radviliškio r. visuomenės sveikatos biuro informacija
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą