Menu Close

Tuberkuliozė. Ką svarbu žinoti?

TUBERKULIOZĖ (TB) – tai infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės lazdelė, vadinama mikobakterija, pažeidžianti įvairius organus, dažniausiai plaučius. Tinkamai negydant, gali išsivystyti aktyvi tuberkuliozės forma, kuria susirgus mirtingumas siekia apie 50 proc.

Kaip užsikrečiama tuberkulioze (TB)?

Pagrindinis infekcijos šaltinis – žmogus, sergantis atvira plaučių tuberkuliozės forma. Tuberkuliozė plinta oro lašeliniu būdu, kai sergantis TB žmogus išskiria į aplinką TB sukėlėjus (tuberkuliozės mikobakterijas) kosėdamas, kalbėdamas, čiaudėdamas, dainuodamas ar spjaudydamas skreplius.  Atvira TB sergantis žmogus kosėdamas į aplinką išskiria seilių ir skreplių lašelius, kuriuose gali būti TB mikobakterijų. Lašelius su TB bakterijomis įkvepia kitas žmogus ir taip sukėlėjas patenka į plaučius, ten dauginasi. Kartais iš plaučių, kraujo keliu, tuberkuliozės bakterijos gali patekti į kitus organus ir juos pažeisti (inkstus, kaulus, smegenis, akis, sąnarius). Užkrečiama yra tik kvėpavimo takų (atvira plaučių ar gerklų) tuberkuliozė. Kitų organų tuberkuliozė yra neužkrečiama. Užsikrečiama dažniausiai nuo sergančiųjų tuberkulioze, su kuriais kasdien praleidžiama daug laiko. Tai  dažniausiai šeimos nariai, draugai, bendradarbiai, bendramoksliai.

Ar visi tuberkuliozės bakterijomis užsikrėtę asmenys suserga tuberkulioze?

Ne visi. Daugumos žmonių, kurie įkvėpia tuberkuliozės bakterijų ir jomis užsikrečia, organizmas pajėgia kovoti su TB bakterijomis ir sustabdyti jų dauginimąsi. Tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus imuniteto. Žmonės, kurie užsikrečia, bet nesuserga, turi taip vadinamą latentinę tuberkuliozės infekciją (LTBI). Latentinė tuberkuliozė – tai latentinė tuberkuliozės infekcija (LTBI), kai žmogus yra užsikrėtęs tuberkuliozės mikobakterijomis, tačiau neserga ir neturi jokių ligos simptomų. Nors tuberkuliozės bakterijos yra organizme, tačiau jos neaktyvios (latentinė TB infekcija). Aplinkiniams jie nėra pavojingi, nes į aplinką neišskiria bakterijų. Latentinė tuberkuliozės infekcija gali pereiti į ligą, kai nusilpsta imunitetas. Apie trečdalį pasaulio gyventojų yra infekuoti TB sukėlėjais (turi latentinę infekciją). Tik vienas iš dešimties latentinę TB infekciją turintis asmuo per savo gyvenimą suserga tuberkulioze.

Ar tuberkuliozė išgydoma?

Taip. Gydymo trukmė priklauso nuo ligos formos, vidutiniškai trunka nuo 6 iki 9 mėnesių. Labai svarbu yra griežtai laikytis gydymo rėžimo, nes nereguliariai vartojant vaistus kyla ligos paūmėjimo arba atsparios vaistams TB išsivystymo rizika.

Tuberkuliozės simptomai:

Plaučių simptomai  Viso kūno simptomai
  • užsitęsęs kosulys, trunkantis ilgiau nei 3 savaites,
  • krūtinės skausmas, dusulys,
  • atsikosėjimas krauju ar skrepliai su krauju.
  • karščiavimas,
  • prakaitavimas naktį,
  • svorio kritimas,
  • apetito praradimas,
  • silpnumas, nuovargis.

Tuberkuliozės profilaktika:

  • TIKRINKITĖS SVEIKATĄ. Bent kartą per metus pasitikrinkite plaučius atliekant plaučių rentgenogramą, net jei ir jaučiatės gerai. Tai labai svarbu siekiant sustabdyti sergamumą tuberkulioze.
  • STIPRINKITE IMUNITETĄ. Didžiausią reikšmę saugantis nuo tuberkuliozės turi žmogaus imuninė būklė, tad laikykitės pilnavertės mitybos ir sveikos gyvensenos principų.
  • LAIKYKITĖS ASMENS HIGIENOS, kosėjimo čiaudėjimo etiketo, reguliariai vėdinkite patalpas, palaikykite jų švarą.
  • VENKITE ILGO BENDRAVIMO SU SERGANČIU. Venkite bendravimo su asmenimis sergančiais atvira plaučių tuberkuliozės forma.
  • SKIEPYKITE VAIKUS. Vaikus nuo susirgimų sunkiomis tuberkuliozės formomis galima apsaugoti skiepijant. Lietuvoje naujagimiai nuo tuberkuliozės skiepijami 2-3 dieną po gimimo.
  • ESANT SIMPTOMAMS KREIPKITĖS Į GYDYTOJĄ. Ankstyva tuberkuliozės diagnostika – viena iš pagrindinių infekcijos plitimo valdymo priemonių. Todėl pajutus tokius simptomus kaip ilgai trunkantis kosulys (3 ar daugiau savaičių), skausmas krūtinėje, apetito stoka, svorio kritimas, nuovargis ir silpnumas, karščiavimas ir pan., būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Atminkite, tuberkulioze gali užsikrėsti kiekvienas, nepriklausomai nuo jo socialinio statuso!

Straipsnis paruoštas remiantis NVSC  informacija

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą