Menu Close

Žiedadulkės – žinokime kaip save apsaugoti!

Žiedadulkės – viena iš labiausiai paplitusių alergijos priežasčių. Tai yra labai smulkūs milteliai, kuriuos gamina medžiai, gėlės, pievų žolės, piktžolės. Maždaug 20 proc. Europos gyventojų pasireiškia neigiamas imuninis atsakas, kai jie kvėpuoja aplinkoje pasklidusiomis žiedadulkėmis.

Imuninė sistema paprastai apsaugo organizmą nuo kenksmingų įsibrovėlių, tokių kaip virusai ir bakterijos, kad apsisaugotų nuo ligų. Alergiškų žiedadulkėms žmonių imuninė sistema klaidingai identifikuoja nekenksmingas žiedadulkes kaip pavojingas įsibrovėles, todėl pradeda gaminti chemines medžiagas, skirtas kovoti su žiedadulkėmis. Tai įvardijama kaip alerginė reakcija, o ją sukeliančios žiedadulkės vadinamos alergenu. Ši reakcija sukelia daugybę dirginančių simptomų, tokių kaip čiaudėjimas, užgulta nosis, niežulys, ašarotos akys. Tinkamai negydant alergijos, efektyviai nekontroliuojant imuninių padidėjusio jautrumo reakcijų, gali atsirasti daugiau sveikatos sutrikimų ar pasunkėti jau esamos lėtinės ligos.

Žiedadulkių pasirodymas ore yra susijęs su augalų žydėjimu. Šios smulkios ir lengvos augalų dalelės gali nuskristi tūkstančius kilometrų. Kai kurie žmonės žiedadulkėms alergiški ištisus metus, o kiti tik tam tikru metų laiku. Pavyzdžiui, beržų žiedadulkėms jautriems žmonėms simptomai dažniausiai sustiprėja pavasarį, kai žydi beržai.

Alergija žiedadulkėms taip pat gali būti vadinama šienlige arba alerginiu rinitu.

Jei alergija pasireiškė, mažai tikėtina, kad ji išnyks. Alergijos simptomai gydomi vaistais. Be to, tam tikri gyvenimo būdo pokyčiai taip pat gali padėti palengvinti simptomus. Jei tik įmanoma, esant aukštai žiedadulkių koncentracijai, reikėtų vengti būti lauke. Alergenų poveikį galima sumažinti, jei išvengsite žiedadulkių patekimo į akis ar kvėpavimo takus: aktyviuoju žiedadulkių laikotarpiu patartina dėvėti kepurę, užsidėti akinius nuo saulės, namuose ir automobilyje laikyti langus uždarytus, dažniau skalbti drabužius, nedžiovinti skalbinių lauke, nes su jais žiedadulkės parnešamos į patalpas.

Žiedadulkių sklaidos atmosferoje sustabdyti ar sumažinti neįmanoma, todėl alergiją turintiems žmonėms būtina žinoti apie žiedadulkių sklaidos ore dėsningumus. Informacija apie žiedadulkių ore kiekį  gali padėti išvengti susidūrimo su jomis, t.y. pasirinkti vietas, kur nėra alergizuojančių augalų, o žiedadulkių koncentracija yra mažesnė.

Ore sklandančių žiedadulkių kiekį Lietuvoje stebi Šiaulių universiteto mokslininkai, kurie analizuoja žiedadulkių dinamiką, siekdami nustatyti kada, kur ir kokiomis sąlygomis formuojasi bei iš žiedų byra žiedadulkės. Žiedadulkių prognozę galite stebėti čia: http://pasyfo.lt/ziedadulkiu-prognoze/, o taip pat parsisiuntę PASYFO programėlę į savo telefoną.

VSS Danguolė Garuckienė

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą