Menu Close

Gyviai, kurie nužudo daugiausiai žmonių pasaulyje

Ar žinote, kokie gyviai nužudo daugiausia žmonių pasaulyje? Tai uodai, kurie platina maliariją. Nuo šios ligos kasmet pasaulyje miršta iki 3 mln. žmonių. Nuo maliarijos miršta daugiau žmonių negu nuo bet kurios kitos infekcinės ligos, išskyrus tuberkuliozę. Balandžio 25 -ąją yra minima Pasaulinė maliarijos diena.

Maliarija yra gyvybei grėsminga liga, kurią sukelia kraujo, pasireiškianti periodiškai pasikartojančiais drugio priepuoliais.Ji yra plačiai paplitusi tropiniuose ir subtropiniuose regionuose: Afrikos, Azijos, Lotynų Amerikos teritorijose. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, maliarija galima užsikrėsti daugiau kaip 100 šalių.

Kaip užsikrečiama maliarija?

       Užsikrėtusiam uodui siurbiant kraują su jo seilėmis į žmogaus kraują patenka maliarijos sukėlėjai. Maždaug po valandos parazitai patenka ir į kepenis, kuriose dauginasi. Vėliau išsilaisvina į kraują, įsiskverbia į eritrocitus. Eritrocituose sukėlėjai dauginasi geometrine progresija, kol šie sprogsta vėl išmesdami naują parazitų bangą į kraują, galinčią ir vėl pažeisti sveikus eritrocitus. Masinio eritrocitų žuvimo metu į kraują patenkantys sukėlėjai ir nuodingi jų apykaitos produktai sukelia drugio priepuolius. Tokie ciklai kartojasi kas 48 – 72 val. sukeldami periodinius arba sinchroninius maliarinio drugio priepuolius.

Ligos simptomai

  •  Tam tikrą laiką žmogus jokių negalavimų nejaučia. Šis ligos periodas vadinamasis inkubaciniu periodu ir trunka nuo vienos iki kelių savaičių, kartais daugiau kaip metus. Tai priklauso nuo sukėlėjo rūšies.
  • Paprastai maliarija prasideda būdingu karščiavimo priepuoliu. Priepuoliai gali kilti kas 48–72 val. tai nulemia sukėlėjo rūšis. Kai ligos eiga netipiška, priepuoliai gali kartotis ir dažniau.  Priepuolis prasideda šalčio krėtimu. Ligonis negali sušilti net šiltai apsirengęs ar apsiklojęs antklode.
  • Labai greitai po šalčio krėtimo pakyla temperatūra iki 40–41 °C, atsiranda stiprūs galvos, raumenų skausmai, kartais pykinimas, vėmimas.
  •  Atsiradus labai aukštai temperatūrai, ligonį pradeda troškinti, oda pasidaro sausa ir karšta, veidas parausta, kartais atsiranda traukuliai, kliedesys, sąmonės pritemimas.
  • Karščiavimas tęsiasi 3–4 val., po to temperatūra krinta, ligonis gausiai prakaituoja, jaučia silpnumą.

Ar galima apsisaugoti nuo maliarijos? 

Kiekvienas žmogus, vykstantis į šalis, kuriose paplitusi maliarija, privalo vartoti vaistus. Reguliarus vaistų vartojimas – viena svarbiausių maliarijos profilaktikos priemonių, apsaugančių žmogų nuo šios pavojingos ligos. Žmogus, nereguliariai gerdamas antimaliarinius vaistus, vis tiek suserga ir tik nutolina ligos pradžią arba gali suklaidinti diagnozę, dėl netipiško karščiavimo.

Vaistus paskiria asmens sveikatos priežiūros įstaigos specialistas, turintis keliautojų medicinos specializaciją ar infekcinių ligų gydytojas. Konkretus preparatas parenkamas, atsižvelgiant į susirgimo riziką, vaisto rezistentiškumą, pašalinius reiškinius, lydinčius susirgimus, ligonio amžių. Vaistus reikėtų pradėti gerti savaitę prieš atvykstant į padidėjusio sergamumo zoną (ne vėliau kaip 3 dieną iki išvykimo).

Reikia žinoti, kad antimaliarinė profilaktika negali užtikrinti absoliučios apsaugos (chemoprofilaktikos efektyvumas siekia 93–100 proc.), todėl jei pakyla temperatūra sugrįžus ar būnant endeminėse vietovėse po savaitės nuo galimo pirmo kontakto su maliarijos sukėlėjais iki mažiausiai 2 mėnesių po galimo paskutinio kontakto), būtina tuoj pat kreiptis į gydytoją.

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą