Menu Close

Išsaugokime taisyklingą kūno laikyseną

Mūsų kūno laikyseną sąlygoja daug įvairių išorinių ir vidinių veiksnių. Vienus jų, susijusius su genetika, ligomis ar traumomis, koreguoti ir kontroliuoti yra sunku, o kitus, priklausančius nuo mūsų aplinkos ir mūsų elgesio, kontroliuoti galima ir būtina.

Kūno laikysena glaudžiai susijusi su stuburo būkle. Netaisyklinga stuburo padėtis paveikia vaiko fizinį vystymąsi bei yra daugelio ligų priežastimi. Dėl netaisyklingos kūno laikysenos pasikeičia vidaus organų padėtis, pablogėja širdies, virškinamojo trakto darbas, greičiau pavargstama, atsiranda nugaros skausmas, gali prasidėti galvos skausmai.

Tarp daugybės veiksnių, galinčių turėti įtakos netaisyklingos laikysenos atsiradimui, ypatingą reikšmę užima gyvenimo būdo ypatumai. Tad į ką turėtume atkreipti dėmesį?

Baldus naudokite pagal paskirtį. Kad ir kaip atrodytų patogu lovoje užkandžiauti ar joje susirangius naršyti kompiuteryje bei ruošti namų darbus, lovą naudokite tam, kam ji skirta – miegui. Atminkite, kad ilgą laiką stuburui esant netaisyklingoje padėtyje, tam tikroms jo dalims tenka didesnis nei įprasta fizinis krūvis, taip pat kenčia raumenys: vieni tampa silpnesni nei kiti.

Mokymosi erdvės baldai – pagal ūgį. Jei baldai per žemi arba per aukšti, esame priversti sėdėti netaisyklingai, persikreipus. Stalas turi būti 2–3 cm aukštesnis nei sėdint nuleistos rankos alkūnės, kad alkūnės galėtų atsiremti į stalą, nuimant apkrovą nuo stuburo. Nesėdėkite pasikišus koją po savimi! Sėdint kojas per klubus ir kelio sąnarius reikia sulenkti stačiu kampu. Jeigu kojos nesiekia grindų, galima padėti suoliuką. Kėdė turi stovėti tokiu atstumu nuo stalo, kad nereikėtų visu kūnu lenktis į priekį ir krūtine gultis ant stalo. Ji turi būti su atlošu, kad pavargus būtų galima atsiremti.

Kontroliuokite kuprinės svorį. Sunkios mokinių kuprinės sukuria papildomą krūvį griaučių ir raumenų sistemai, todėl į kuprinę dėkite tik reikalingus vadovėlius, mokymo priemones. Prikrautos kuprinės svoris neturėtų būti didesnis negu 10 proc. kūno svorio. Kuprinę neškitės už nugaros, užsidėję diržus ant abiejų  pečių (jokiu būdu ne ant vieno peties!).

Kūno laikysena stovint. Dažnai įprantama stovėti perkėlus kūno svorį ant vienos kojos. Tuomet visas kūnas persikreipia, pečiai atsiduria nevienodame aukštyje. Tai lemia, kad vienos pusės kūno raumenys sutrumpėja, sutankėja, o kitos – išsitempia ir silpnėja. Dėl tokio asimetriškumo stuburas praranda taisyklingą padėtį. Atkreipkite dėmesį ir į savo eiseną. Jei turite įprotį vaikščioti nuleidus galvą ar sulenkus nugarą, pasistenkite tai koreguoti.

Daugiau judėkite. Ilgą laiką nekeičiant kūno padėties, raumenys, laikantys nugarą, pavargsta, atsipalaiduoja, tada sudrimbama, susikūprinama, sulinksta nugara. Tad laikas nuo laiko keiskite padėtį: pasėdėjus pajudėkite, pasimankštinkite. Patarimas mėgstantiems žaisti kompiuterinius žaidimus: pereinant į naują lygį ar pasibaigus gyvybėms, galima padaryti 5 atsispaudimus arba kitą mėgiamą fizinį pratimą.

Taisyklinga laikysena, kaip ir visi mūsų įgūdžiai, įpročiai nėra įgimta, ji formuojasi visą gyvenimą. Tausokite savo sveikatą ir puoselėkite sveikatai palankius įpročius. Taip, tam reikia pastangų bei vidinio nusiteikimo! Tačiau išmokus jausti, ar kūno padėtis yra taisyklinga ir kontroliuoti ją, galėsite džiaugtis tiesiu stuburu ir gražia eisena.

VSS Danguolė Garuckienė

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą