Menu Close

Naujų psichoaktyviųjų medžiagų Europoje ir toliau daugėja

Nesenai pristatytoje 2022 m. Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaitoje pažymima, kad naujų psichoaktyvių medžiagų Europoje ir toliau daugėja – maždaug po vieną per savaitę, ir tai kelia pavojų visuomenės sveikatai. 2021 m. Europoje buvo identifikuotos 52 naujos psichoaktyviosios medžiagas, o bendras Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (EMCDDA) stebimų NPS skaičius pasiekė 880.

Naujų psichoaktyvių medžiagų Europoje ir toliau daugėja – maždaug po vieną per savaitę, ir tai kelia pavojų visuomenės sveikatai!

Naujos psichoaktyviosios medžiagos (angl. new psychoactive substances, NPS) tai yra visiškai naujos medžiagos, kurios beveik visada būna sintetinės kilmės. Jos imituoja tradicinių narkotinių ir psichotropinių medžiagų poveikį, tokių kaip kokainas, heroinas, kanapės ir pan. Dažniausiai ir riziką sveikatai kelia labai panašią, tačiau pagrindinis skirtumas yra tas, jog ši rizika būna gerokai didesnė. Tiek tradiciniai narkotikai, tiek naujos medžiagos veikia žmogaus centrinę nervų sistemą, jos sukelia priklausomybę ir pakeičia žmogaus psichiką.

Didžiausias pavojus vartojant šias naujas medžiagas kyla dėlto, kad jos yra naujos. Tai reiškia, kad apie jas dar yra žinoma labai mažai informacijos – kaip jas vartoti, koks poveikis, kada jis prasidės, kiek laiko tęsis, kaip gydyti ir pan. Dėl to dažnai pasitaiko pats liūdniausias scenarijus – perdozavimas, kuris sukelia mirtį.

Pasitaiko ir tokių atvejų, kai naujų psichoaktyviųjų medžiagų sudėtyje buvo randama žiurkių nuodų.

Taip pat didelį pavojų kelia tai, jog šios medžiagos yra gaminamos nelegaliai, nelegaliose laboratorijose. Maišomos įvairios medžiagos tarpusavyje, kurių sąveika nėra žinoma, kiekiai nepaskaičiuoti, todėl nėra aišku, kokia galutinė medžiaga gaunama ir koks jos poveikis. Bet kuriuo atveju, jos visada gaminamos nelegaliai. O tai patvirtina faktai, kuomet kai kuriose Europos valstybėse yra masiškai apsinuodijama nežinomomis naujomis medžiagomis. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai naujų psichoaktyviųjų medžiagų sudėtyje buvo randama žiurkių nuodų. Kaip jie ten pakliuvo – sunku pasakyti. Galbūt buvo įmaišyti sąmoningai, siekiant sustiprinti poveikį, galbūt pakliuvo per taršą, tačiau tokie atvejai kartojasi Europoje ir tai yra pavyzdys, to, kad niekada negali žinoti, ką įsigijai, kas yra tame paketėlyje ir netgi jei įsigyji tą pačią prekę, su tuo pačiu prekės ženklu – negali žinoti, jog sudėtis bus ta pati, kaip praeitą kartą.

Dažnai NPS yra specialiai ženklinamos klaidingai, siekiant išvengti kontrolės ir parduodamos vartotojams kaip skirtingi produktai, rinkoje pristatant jas įvairiais cheminiais pavadinimais arba kaip vaistus, maisto papildus, „legalius“ narkotikus ir pan., dažnai tikslingai nurodant, kad produktas net neskirtas žmonėms vartoti (pvz., buitinės priemonės, trąšos, cheminiai reagentai ir t.t.).

Pastaruoju metu rinkoje pasirodė ir neįprastos formos NPS, pavyzdžiui, nosies purškalai ir skystis elektroninėms cigaretėms.

NPS gali būti parduodamos ir vartojamos įvairiausiomis formomis: tabletėmis, kristalais, impregnuotais lapeliais, „markutėmis“, pleistrais, suktinėmis, žoliniais mišiniais, milteliais, druskomis ar netgi saldainių guminukų pavidalu. Pastaruoju metu rinkoje pasirodė ir neįprastos formos NPS, pavyzdžiui, nosies purškalai ir skystis elektroninėms cigaretėms. Tokios dažnai rinkoje sutinkamos NPS formos, kaip saldainiai, elektroninių cigarečių skysčiai ar padirbti vaistai kelia ypač didelį pavojų, nes vartotojas gali net neįtarti, kad įsigijo produktą su naujomis psichoaktyviosiomis medžiagomis.

Dar viena priežastis, kodėl NPS yra tokios pavojingos – nenuspėjamas jų poveikis. Tiek tradicinių, tiek naujų psichoaktyvių medžiagų poveikis gali būti trejopas: slopinantis, stimuliuojantis arba sukeliantis haliucinacijas. Skirtumas tas, jog tradicinės medžiagos yra labai aiškiai apibrėžtos – kokį poveikį, kuris narkotikas sukelia. Tuo tarpu naujų psichoaktyviųjų medžiagų poveikis gali būti mišrus ir nenuspėjamas. Tokiu atveju galime tik įsivaizduoti, ką jaučia vartojančio žmogaus širdis, nes ta pati medžiaga gali ir stimuliuoti, ir slopinti, ir sukelti haliucinacijas.

Daugiau informacijos apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas galite rasti Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento išleistame vaizdo klipe:

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento informacija

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą