Menu Close

Norint užkirsti kelią dantų ir dantenų ligoms – svarbi tinkama burnos higiena

Gera burnos higiena – pagrindinė dantų ėduonies ir apydančio ligų profilaktikos priemonė. Vienos iš svarbiausių karieso atsiradimo priežasčių yra dantų apnašos ir jose esantys mikroorganizmai. Nemalonus kvapas iš burnos, nesveiki bei paslankūs dantys dažniausiai būna sergant priedančio ligomis (gingivitu, periodontitu), esant kariesui.

Dantų paviršius per dieną pasidengia maisto likučių, nusilupusių burnos gleivinės viršutinio epitelinio sluoksnio ląstelių ir mikrobų mišiniu, kurį sudaro balkšvai pilkos spalvos, sunkiai matomas danties minkštasis apnašas. Kadangi dantų šepetėliu ne visuomet pavyksta gerai išsivalyti visus dantų paviršius, apnašų, esančių keletą parų ant dantų paviršiaus, mikroorganizmai išskiria toksinus, kurie sukelia dantenų pakitimus, o vėliau ir uždegimus.

Nepašalintos apnašos mineralizuojasi ir susidaro dantų akmenys, kurie trukdo natūraliai valytis burnai, sulaiko bakterijas, taip pat sudaromos sąlygos nuolatiniam uždegimui. Nepašalinus priežasčių, uždegimas progresuojam pažeisdamas dantų kišenes, tirpsta kaulas, dantys tampa paslankūs, o vėliau žmogus juos praranda.

Ankstyvoji dantenų pažeidimo stadija – gingivitas. Šia liga sergant, dantenos būna paraudusios, patinę, kraujuoja valant dantis. Šioje stadijoje esanti liga yra gydoma ir išgydoma, teisingai pradėjus taikyti individualias ir profesionalias burnos higienos procedūras. Labiau išplitusi dantenų liga – periodontitas, kurio pasekmės, tai paslankūs dantys, kaulo pažeidimai, dantų praradimas. Užsitęsusio periodontito gydymas ilgas ir sudėtingas, reikalaujantis daug išlaidų. Svarbu nepamiršti, jog netvarkinga, ligota burna – žmogaus organizme esantis infekcijos židinys, galintis pažeisti kitus ir kitus organus, o taip pat turintis reikšmės lėtinių neinfekcinių susirgimų vystymuisi.

Norint užkirsti kelią minėtoms dantų ir dantenų ligoms, būtina atlikti profesionalią burnos ertmės higieną, kurios tikslas – pašalinti minkštąjį ir kietąjį dantų apnašą (akmenis), stabdyti karieso, dantenų ir periodonto ligų atsiradimą, atgaivinti burnos ertmę. Ši procedūra turėtų būti atliekama ne rečiau kaip du kartus per metus nes nuolatinė dantų priežiūra padeda išvengti odontologinių ligų sukeltų problemų.

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą