Menu Close

Paaiškėjo netikėti veiksniai, galintys sukelti galvos skausmą …

Atėjote į darbą, atsisėdote prie stalo ir užuodėte, kad kolega skaniai kvepia. O gal po sunkios savaitės nusprendėte šeštadienį pamiegoti iki 11 valandos. Šios dvi situacijos skirtingos, bet turi vieną panašumą – abiem atvejais pajutote galvos skausmą. Pasirodo, šį skausmą gali sukelti ne tik stresas ar peršalimas, o daugybė ir kitų nekaltai atrodančių veiksnių.

-Atsipalaidavimas po įtemptos savaitės. Nuo pirmadienio iki penktadienio daug dirbate, mažai miegate ir štai atėjus šeštadieniui leidžiate sau pamiegoti ilgiau. Atsikėlus jaučiate galvos skausmą ir klausiate savęs: kodėl? Juk išsimiegojau! Taip yra todėl, kad atslūgus savaitės įtampai sumažėja streso hormonų lygis ir todėl greitai išsiskiria neuromediatoriai (smegenų cheminiai pasiuntiniai). Jie siunčia impulsus kraujagyslėms susitraukti, o vėliau išsiplėsti – tai sukelia galvos skausmą. Kaip tai ištaisyti? Visų pirma, venkite pagundos ilgai miegoti savaitgaliais. Daugiau nei 8 valandų miegas (jei darbo dienomis miegate kur kas trumpiau) gali sukelti galvos skausmą. Taip pat nepamirškite darbo dienomis leisti sau šiek tiek atsipalaiduoti.

-Kai pykstate, kaklo ir galvos odos raumenys įsitempia, todėl galvos skausmas gali atsirasti nuo susikaupusios įtampos. Kaip tai ištaisyti? Kai pradedate pykti, nepamirškite kvėpuoti giliai ir lėtai – tai turėtų atpalaiduoti galvos ir kaklo raumenis.

-Bloga laikysena. Prasta laikysena sukelia įtampą viršutinėje nugaros dalyje, kaklo ir pečių srityse. Tokia įtampa taip pat prisideda prie galvos skausmo atsiradimo. Įprastai toks skausmas pulsuoja kaukolės apačioje ir kartais blyksteli į veidą, ypač į kaktą. Kaip tai ištaisyti? Venkite ilgai sėdėti ar stovėti vienoje padėtyje, stenkitės sėdėti tiesiai. Jei dažnai kalbate telefonu, naudokite ausines, nes telefono laikymas tarp galvos ir pečių gali įtempti raumenis ir sukelti galvos skausmą. Verta kreiptis į gydytojus, kurie gali padėti nustatyti ir ištaisyti laikysenos problemas.

-Plovėte vonią, gramdėte viryklę ir tam naudojote chemines priemones, o po to pajutote galvos skausmą? Pasirodo, kad buitiniuose valikliuose, kartu su kvepalais ir kvapniais oro gaivikliais, yra stiprių cheminių medžiagų, kurios gali sukelti galvos skausmą. Kaip tai ištaisyti? Jei jaučiate galvos skausmą, kurį sukelia tam tikri kvapai, venkite stiprių kvepalų, stipraus kvapo muilų, šampūnų ar kondicionierių. Naudokite bekvapius oro gaiviklius ir buitinius valiklius, o namų ruošos metu atverkite langus gaiviam orui įeiti. O jei darbe trikdo kolegos kvepalai, ant savo stalo pasidėkite ventiliatorių.

-Maisto trigeriai. Sumuštinis su kalakutiena ir sūriu, nedideliu juodojo šokolado gabaliuku gali tapti tikrai skaniais pietumis, tačiau saugokitės galvos skausmo, kuris gali kilti po to. Cheminės medžiagos, prisidedančios prie galvos skausmo atsiradimo, egzistuoja ir maisto produktuose, tokiuose kaip:

• Sendintas sūris (mėlynasis, bri, čederis, feta, mocarela ir kt.).

• Alkoholis.

• Pica ar kiti pomidorų pagrindu pagaminti produktai.

• Bulvių traškučių gaminiai.

• Rūkyta arba džiovinta žuvis.

• Žemės riešutai, žemės riešutų sviestas, migdolai ir kiti riešutai bei sėklos.

• Marinuoti maisto produktai.

• Rauginta duona, šviežiai kepti mielių gaminiai (spurgos, pyragaičiai, naminės duonos ir bandelės).

• Šokoladas ir kiti.

Kaip ją ištaisyti? Jei pastebite, kad pavalgius pradeda skaudėti galvą, iškart pasižymėkite, kokį maistą valgėte. Pabandykite šį maistą pašalinti iš savo mitybos raciono ir stebėkite, ar galvos skausmas dingo. Galite manyti, kad esate jautrūs tam tikram maistui ar gėrimui, jei nuo 20 minučių iki 2 valandų po to, kai pavalgėte, pajautėte galvos skausmą. Taip pat nepamirškite valgyti reguliariai – alkis ir valgio praleidimas gali sukelti galvos skausmą.

-Blogas oras. Bloga nuotaika ir galvos skausmas esant prastam orui – visai ne išsimanymas. Manoma, kad slėgio pokyčiai, sukeliantys oro pokyčius, sukelia cheminius ir elektrinius pokyčius smegenyse. Tai dirgina nervus ir tokiu būdu sukelia galvos skausmą. Kaip tai ištaisyti? Nieko negalite padaryti, kad pakeistumėte orą. Tačiau pažvelgę į ateinančių dienų prognozę galite numatyti, kada jums gali kilti galvos skausmas, ir įsitikinti, kad vaistinėlėje turite skausmą malšinančių vaistų.

-Ryškios šviesos, blizgučiai, mirksinčios lempos gali sukelti nemenką galvos skausmą. Taip yra todėl, kad ryškios ir mirgančios šviesos padidina tam tikrų cheminių medžiagų kiekį smegenyse, kurios suaktyvina migrenos centrą. Kaip tai ištaisyti? Akiniai nuo saulės puikiai sumažina šviesos intensyvumą, o poliarizuoti lęšiai taip pat gali padėti sumažinti akinimą. Liuminescencinis apšvietimas linkęs mirgėti, todėl, jei galite, pakeiskite jį kitu apšvietimu.

-Naktį griežiant dantimis (medicininis pavadinimas „bruksizmas“), žandikaulio raumenys susitraukia ir sukelia galvos skausmą. Kaip tai ištaisyti? Reikėtų kreiptis į odontologą, kuris, pritaikęs burnos apsaugą, apsaugos jūsų dantis miego metu.

Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro informacija

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą