Menu Close

Prieskoninių žolelių nauda sveikatai

Įvairios žolelės ir prieskoniai jau nuo seniausių laikų plačiai naudojami ne tik norint pagardinti maisto patiekalus, bet ir dėl savo sveikatai naudingų savybių. Prieskoninių žolelių vartojimas – tai lengviausias ir skaniausias būdas pasirūpinti savo ir artimųjų sveikata. Šie žalumynai gali padėti sukurti tokius patiekalus, kurie pamalonintų net išrankiausių gurmanų gomurius.

Bazilikas

Bazilikas vartojamas kaip uždegimą, gliukozės kiekį mažinanti, nuskausminanti ir antiseptinė priemonė. Bazilikai mažina karščiavimą. Juose gausu eterinių aliejų ir medžiagų, naikinančių bakterijas ir virusus. Šis augalas sušvelnina viršutinių kvėpavimo takų ligų simptomus.

Tyrimais patvirtinta, kad baziliko vartojimas 40 proc. sumažina gliukozuriją sergantiesiems pirmojo tipo diabetu bei nežymiai sumažina bendro cholesterolio kiekį kraujyje. Taip pat tyrimai patvirtino, jog vartojant šviežio baziliko aliejų sumažėja bronchinio audinio uždegiminiai procesai sergantiesiems astma. Sergantiems migrena baziliko lapai gali palengvinti galvos skausmus – tereikia pauostyti sutrintus lapus. Bazilikai padeda kovoti su depresija, stresu, bloga nuotaika ir prastu miegu, mažina kraujospūdį. Bazilikai tinka dezinfekuoti burnos ertmę, nes sunaikina 99 % visų joje esančių bakterijų. Be to, puikiai gaivina burnos kvapą. Baziliko žolės ištraukos žadina apetitą ir mažina uždegimą. Liaudies medicinoje vartotas sergant lėtiniu gastritu, apsinuodijus maistu, jo nuoviro garai palengvina karščiuojančio žmogaus būklę. Baziliko lapais galima patrinti vabzdžių įkandimų vietas – tai sumažins niežėjimą ir tinimą.                                                             

Krapai

Krapas – vienas populiariausių lietuvių prieskonių. Be jo neįsivaizduojame šaltibarščių, šviežių bulvių ir daržovių marinavimo ar rauginimo proceso. Švieži krapai turi daug vitamino C, B grupės vitaminų, kalio, kalcio, fosforo, magnio, geležies. Mažakraujyste sergantys žmonės krapus turėtų įtraukti į dažniausiai vartojamų prieskonių sąrašą, be to, krapų sėklų nuoviras plečia kraujagysles, mažina kraujospūdį, slopiną kosulį, taip pat krapai padeda nemigos kamuojamiems žmonėms.                 

Čiobrelis

Šis augalas – vienas stipriausių natūralių antibiotikų. Jie naudojami tiek naikinti bakterijoms, tiek gydyti peršalimo infekcijas. Kol nebuvo šaldytuvų, į ąsotį pieno, kad negestų, įlašindavo truputį čiobrelių eterinio aliejaus. Profesionalioje medicinoje čiobreliai buvo naudojami žaizdoms tvarstyti. Tačiau čiobrelių vieta ne tik namų vaistinėlėje. Vos dvejuose šaukšteliuose smulkintų čiobrelių yra beveik 20 % rekomenduojamos geležies dienos normos, taip pat daug mangano, kuris gerina smegenų veiklą, yra reikalingas kaulų, odos ir kremzlių formavimuisi ir atsinaujinimui.

Petražolės

Petražolės kaip ir krapai, vienos iš dažniausiai kulinarijoje vartojamų žolelių. Pagal cheminę sudėtį augalas pasižymi labai dideliu vitamino C bei geležies kiekiu. Dvejuose šaukštuose smulkintų petražolių yra 150 % rekomenduojamos vitamino K dienos normos. Šis vitaminas gerina kraujo krešumą, yra reikalingas kaulų formavimuisi bei kepenų funkcijai. Be to, aromatinga žolelė suteikia gaivų burnos kvapą. Šiose prieskoninėse žolelėse yra daug veikliųjų medžiagų, kurios skatina šlapimo išsiskyrimą, gerina virškinimą ir mažina pilvo pūtimą.

 Raudonėliai

Raudonėliai turi net 20 kartų daugiau antioksidantų, kurie gali apsaugoti nuo vėžio, negu kiti prieskoniai ir net daugelis vaisių. JAV žemės ūkio departamento duomenimis šaukštelis šviežių, smulkintų raudonėlių  turi tiek pat antioksidantų, kiek yra visame obuolyje. Raudonėliai turi dvigubai daugiau antioksidantų negu toks pat šilauogių kiekis. Šio prieskonio vartoti patartina tiems, kas turi virškinamojo trakto problemų, mat šis augalas puikiai padeda nuo skrandžio ir žarnyno spazmų, lėtinio gastrito, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opų, kepenų ir tulžies pūslės ligų.

 Rozmarinas

Rozmarinai – prieskoninė žolelė, ypač deranti su mėsos patiekalais. Daugelis mėgsta gerai iškepusius mėsos kepsnius. Tačiau ant atviros ugnies kepamoje mėsoje (tiek raudonoje, tiek baltoje) susiformuoja heterocikliniai aminai, t. y. kancerogeniniai junginiai, susidarantys kepant mėsą ant grotelių. Įdomu ir šiek tiek netikėta, kad mėsą prieš kepant pamarinavus su rozmarinais, heterociklinių aminų nesusidarys iš viso arba susidarys daug mažiau. Ajovos ir Kanzaso valstijų universitetai ištyrė ir nustatė, kad mėsos kepimas su rozmarinais gali sumažinti heterociklinių aminų susidarymą net 60 – 80 %.

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą