Menu Close

Rūkai? Žaloji ne tik save, bet ir aplinkinius

       Gegužės 31 d. – Pasaulinė diena be tabako. Ši diena skirta atkreipti dėmesį į kenksmingą poveikį sveikatai ir žalingą tabako poveikį. Labai dažnai yra kalbama, rašoma apie žalinga poveikį rūkančiam žmogui, bet ar dažnai susimąstome apie rūkymo poveikį nerūkančiajam?

        Tik 15 % cigaretės dūmo yra įkvepiama rūkant, o likusi dalis pasiskirsto aplinkoje ir gali būti įkvepiama aplinkinių žmonių. Ką įkvepia nerūkantieji, sudaro degančio tabako  dūmas ir rūkančiojo iškvepiamas oras. Kai kas nors rūko cigaretę, dūmai, sklindantys iš jos lieka ore. Todėl juos įkvepia ne tik rūkantis, bet ir greta esantys žmonės. Būnant tarp rūkančiųjų ir kvėpuojant tabako dūmais, „rūkoma“ kartu su jais. Toks „rūkymas“  vadinamas pasyviu arba prievartiniu. Įrodyta, jog cigarečių dūmai ore išlieka daugiau nei dvi valandas. Todėl, jei šiuo metu greta jūsų ir nėra rūkančio, tai dar nereiškia, jog nekvėpuojate cigarečių dūmais. Ore jie yra nematomi ir bekvapiai. Valanda prirūkytoje  ir blogai vėdinamoje patalpoje, prilygsta vienos cigaretės surūkymui.

      Švedijos Nacionalinės sveikatos ir gerovės tarybos finansuotas tyrimas atskleidė, kad pasaulyje pasyvus rūkymas kasmet nusineša 603 000 nerūkančiųjų gyvybes. Tabako dūmuose yra daug nuodingų medžiagų, kurios kenkia sveikatai- tai kancerogeninės medžiagos, sukeliančios vėžinius susirgimus, anglies monoksidas, nikotinas ir pan. Todėl pasyvus rūkymas daugeliui nerūkančiųjų ne tik nemalonus, bet ir kenksmingas jų sveikatai. Kvėpavimas prirūkytu oru pagreitina nuovargį, pablogina savijautą, mažina darbingumą, o jautriems ar ligotiems žmonėms suerzina akių, kvėpavimo takų gleivinę, gali sukelti migrenos, bronchito, astmos, krūtinės anginos priepuolį, gali paūmėti alerginės ligos. Ilgalaikis pasyvus rūkymas gali būti ir sunkesnių ligų priežastis- moksliniais tyrimais nustatyta, kad rūkančiųjų namuose šeimos  nariai  beveik dvigubai dažniau serga plaučiu vėžiu.

          Ypač pavojingas kvėpavimas cigarečių dūmais yra vaikams. Vaikų organizmas yra labai jautrus įvairių nuodų poveikiui. Jei namuose rūkoma, vaikai, ypač maži, dažniau serga kvėpavimo takų ligomis. Be to, nuolatos matydami rūkančius tėvus ir kitus suaugusiuosius, jie patys užaugę dažniau tampa rūkančiaisiais.  Vaikams, kurie pasyviai „rūko“, didėja rizika susirgti daugeliu ligų:

  •  Staigios mirties sindromu (staigios naujagimių mirtys dvigubai dažniau pasitaiko naujagimiams, kurių motinos rūko).
  •  Astma (pasyvus rūkymas yra vienas iš astmos priepuolio atsiradimo priežasčių vaikams, kurie jau serga bronchine astma).
  • Rimtomis kvėpavimo takų ligomis, tokiomis kaip bronchitas ar plaučių uždegimas. Kūdikiams ir mažiems vaikams šios būklės yra labai pavojingos, o negydomos gali sukelti mirtį.
  • Meningitu (smegenų dangalų uždegimu).
  • Peršalimo ligomis.
  •  Vidurinės ausies uždegimu, kuris gali baigtis apkurtimu.

           Prisiminkite  – cigaretės dūmai kenkia visiems, kas juos įkvepia – rūkantiesiems ir nerūkantiesiems, jeigu aplink juos sklando tabako dūmai. Taigi, rūkantiesiems reikėtų atsižvelgti į nerūkančiuosius, ypač vaikus ir nerūkyti šalia nerūkančiųjų,  kad nekenktumėte jų sveikatai, o nerūkantys turėtų vengti aplinkų, kuriose yra rūkoma.

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą