Menu Close

Šeima – sveikatos puoselėtoja

 

    XIX a. britų epidemiologas, medicinos statistikos pradininkas Viljamas Faras (William Farr) pranešė: vienišiai serga daug dažniau negu susituokę žmonės. Analizuodamas to metų vyrų mirčių statistiką mokslininkas pastebėjo, kad vedę vyrai gyvena ilgiau nei viengungiai.

    Praėjo beveik du šimtmečiai – ir kas pasikeitė? Ogi nieko. Šių laikų mokslininkai antropologai patvirtino: šiuolaikiniai viengungiai, dėl kvėpavimo ir širdies veiklos, dėl regėjimo sutrikimų, aukšto kraujospūdžio, padidėjusio cukraus kiekio kraujyje kenčia dažniau nei gyvenantys santuokoje.

     Kasmet gegužės 15-tąją minint Tarptautinę šeimų dieną, atkreipiamas dėmesys į šeimos įtaką sveikatai.

     Kodėl šeima tokia svarbi? Šeima labai svarbi todėl, kad žmogaus sveikatai dažnai daro didesnę įtaką nei genai. Ypač kalbant apie kraujo apytakos ar psichikos sutrikimus. Štai Pitsburgo (JAV) universiteto mokslininkai nustatė, kad ištekėjusių moterų, tebūnie ir apkūnių, lygiai kaip ir vedusių vyrų, kraujospūdis paprastai daug žemesnis, cholesterolio kiekis kraujyje mažesnis nei abiejų lyčių vienišių.

     Santuoka – tarsi užtvara, stabdanti ar bent jau prislopinanti perdėtas emocijas, kurios ypač būdingos menininkams, nuolat besiblaškantiems tarp dviejų kraštutinumų: euforijos ir depresijos. Todėl šeima tam tikra prasme gydo pati save. Sutuoktiniai skatina vienas kitą rūpintis sveikata. Dažniausiai jie tai daro ne tiek dėl savęs, o dėl vaikų. Jie jaučiasi atsakingi už savo atžalas, žino būsią dar ilgai jiems reikalingi.

      Amerikiečių mokslininkai vienbalsiai teigia, kad žmonos priverčia vyrus reguliariau ir sveikiau maitintis, valgyti daugiau vaisių ir daržovių. Vedusieji dažniau apsisprendžia mesti rūkyti, atsisako alkoholio. Vedę vidutiniškai net dviem valandom miega ilgiau už vienišius.

      Šeima bus dar tvirtesnė ir sveikesnė, jeigu po vienu stogu gyvena kelios kartos. Amerikoje buvo tirta emigrantų iš Švedijos ir Italijos sveikata. Gausiose italų šeimose, kur po vienu stogu gyveno vaikai, tėvai ir seneliai, rečiau sirgo kraujo apytakos sutrikimais ir infarktu. O štai švedų emigrantai gyvendavo vieniši ir tomis ligomis sirgdavo daug dažniau.

     Su artimaisiais tapatinamės ne tik psichologiškai, bet ir fiziškai todėl, kad labai išgyvename dėl jų kančių. Bendra kančia neretai suartina ir sustiprina šeimą. Ne šiaip sau humoristai sėkmingas vedybas vadina skiepais nuo streso.

Visuomenės sveikatos biuras informaciją paruošė pagal Editos Čekuolienės knygą ,,Psichologijos žiupsnelis ant kasdienybės“

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą