Menu Close

Sergamumas gripu Radviliškio rajone

Gripas – tai ūminė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. Skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų, gripas sukelia ūmią ligą ir yra pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų. Tai viena dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų. Kasmet gripu suserga 5-10 proc. gyventojų.

Šiaulių Visuomenės sveikatos centro Radviliškio skyriaus duomenimis, Radviliškio rajone ūmių virusinių kvėpavimo takų infekcijų (ŪVKTI) per praėjusią savaitę (2016-01-18 – 2016-01-24) užregistruoti 147 atvejai, iš jų didžioji dauguma susirgusiųjų yra vaikai iki 17 metų – 92 atvejai, o gripu susirgo tik 1 suaugęs rajono gyventojas. Bendras sergamumo rodiklis ūmiomis virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir gripu praėjusią savaitę buvo 38,27 atv./10 000 gyventojų.

Gripu galima užsikrėsti nuo sergančio žmogaus. Gripo virusas plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint. Seilių dalelės pasklinda ore, nusėda ant įvairių paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę. Žmogus, užsikrėtęs gripo virusu, suserga per 24-72 val.(vidutiniškai 48 val.). Gripui būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra (didesnė nei 38°C), sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas. Retai pasitaikantys gripo simptomai yra šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.

Pasaulio sveikatos organizacija skiepus pripažįsta kaip veiksmingiausia gripo specifine profilaktikos priemone. Skiepai apsaugo nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų: pneumonijos, bronchito, ausų uždegimo, sinusito, lėtinių ligų paūmėjimo ir kitų. Skiepijimasis būtent tam gripo sezonui skirtomis vakcinomis yra pati veiksmingiausia gripo profilaktikos priemonė. Rekomenduojama kasmet visiems asmenims vyresniems nei 6 mėnesių pasiskiepyti sezoninio gripo vakcina. Be skiepų yra ir kitų, nespecifinių gripo profilaktikos metodų: grūdinimasis, maisto produktų, stiprinančių imunitetą vartojimas, kosėjimo-čiaudėjimo higiena, kontaktų ribojimas ir kt.

Daugelis mokslinių studijų, atliktų skirtingais gripo sezonais, apimant įvairius gripo viruso tipus ir potipius, parodė, kad žmogaus imunitetas gripo virusams (natūraliai užsikrėtus arba pasiskiepijus) laikui bėgant mažėja. Antikūnių mažėjimui įtakos turi keletas veiksnių – skiepijamo asmens amžius ir asmens sveikatos būklė (pvz. lėtinės, persirgtos ligos). Kada sveiki žmonės su sveika imunine sistema yra paskiepijami gripo vakcina, jų organizmas pradeda gaminti antikūnius ir jie nuo gripo viruso yra apsaugoti visą sezoną. Vyresnio amžiaus asmenys ir asmenys, su nusilpusia imunine sistema, negali pagaminti tokį patį kiekį antikūnių po skiepijimo, todėl jie gali sirgti lengva arba sunkia forma, tačiau išvengti sunkių gripo komplikacijų.

Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras informaciją parengė pagal Šiaulių visuomenės sveikatos centro, Radviliškio skyriaus ir Užkrečiamų ligų ir AIDS centro (ULAC)  duomenis.

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą