Menu Close

Smarkiai sumažėjusios skiepų apimtys gali sukelti Tymų protrūkį

Dėl smarkiai sumažėjusio skiepijimosi kombinuota MMR (tymų, raudonukės ir epideminio parotito) vakcina, pastebima, kad itin išaugo sergančiųjų tymais skaičius. 2022 m. skiepijimo MMR vakcina apimtys tesiekė 86,46 proc. (2021 m. – 88,41 proc.).

Pernai Lietuvoje buvo užfiksuoti 3 tymų atvejai.  Šiemet iki vasario 20 d. Lietuvoje jau užregistruota net 10 susirgimų šia liga. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį didžiausias sergamumas tymais buvo užregistruotas 2019 m., tuomet buvo užfiksuoti 834 tymų atvejai.

Vienas tymais sergantis asmuo gali užkrėsti iki 18 žmonių. Užtenka vos 15 minučių kontakto, ypač būnant uždarose, blogai vėdinamose patalpose su sergančiu asmeniu, kad įvyktų užsikrėtimas. NVSC specialistai atkreipia dėmesį, kad siekiant suvaldyti tymus, labai svarbu, kad būtų paskiepyta 95 proc. gyventojų, kitaip kyla reali tymų protrūkių, ne tik tarp vaikų, bet ir tarp suaugusiųjų, grėsmė.

Svarbu paminėti kolektyvinį imunitetą, kuris itin svarbus toms visuomenės grupėms, kurios negali būti paskiepytos – naujagimiams, imunodeficitais sergantiems ligoniams. Todėl pasiskiepiję apsaugome ne tik save, bet ir kitus žmones.

Lietuvoje vaikai MMR vakcina nemokamai skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių 15 – 16 mėn. pirmąja vakcinos doze, o 6 – 7 metų – antrąja doze.

Taip pat medikai primena moterims, planuojančioms nėštumą ir nežinančioms, ar buvo skiepytos nuo tymų,  ar vaikystėje sirgo šia infekcine liga, kreiptis į savo šeimos gydytoją ir pasitikrinti, ar jos turi imunitetą prieš tymų infekciją, o pasiskiepijus – ne mažiau nei mėnesį – nepastoti. Nėščiosioms šia vakcina skiepytis negalima.

Tymai yra ūminė, itin užkrečiama infekcija plintanti oro lašeliniu būdu bei per kvėpavimo takų sekretais suterštas rankas ar kitus aplinkos daiktus.

Medikai primena, kad tymų infekcijos šaltinis – tik sergantis žmogus, kuris tymų virusą į aplinką išskiria 4 – 5 dienos iki ir 4 dienos po  išbėrimo. Asmenys, paskiepyti nuo tymų, viruso į aplinką neišskiria ir kitų asmenų negali užkrėsti.

Dažniausiai susirgimas tymais pasireiškia karščiavimu (38 – 39°C), vėliau – konjunktyvitu, sloga, kosuliu, atsiranda Kopliko dėmės, bėrimas, kuris neniežti. Pirmieji bėrimo elementai atsiranda ausų, veido, kaklo srityje, vėliau išberia liemenį, rankas, šlaunis, blauzdas, pėdas. Dažniausios tymų komplikacijos – vidurinės ausies uždegimas, plaučių uždegimas, laringitas, viduriavimas, encefalitas (smegenų uždegimas).

PSO duomenimis, prieš pradedant vakcinaciją iki 1980 m. pasauliniu mastu, kiekvienais metais buvo registruojama 2,6 mln. mirčių. Didžiausias mirštamumas registruojamas jaunesnių nei penkerių metų amžiaus vaikų grupėje.

Po kontakto su tymais sergančiu žmogumi rekomenduojama stebėti savo sveikatą vidutiniškai 10 dienų ir pasireiškus, bet kokiems (tymams būdingiems) simptomams (karščiavimui, slogai, kosuliui, bėrimui ir kt.), nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją ir informuoti apie turėtą sąlytį su tymais sergančiu asmeniu.

Atminkite – efektyviausia priemonė, galinti išgelbėti nuo Tymų protrūkio – skiepai!

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą