Menu Close

Spalio 10d. – Pasaulinė regėjimo diena

Regėjimas – fiziologinių ir psichinių procesų kompleksas, leidžiantis suvokti daiktų dydį, formą ir spalvą. Regėjimas žmogui suteikia daugiausiai informacijos. Regėjime dalyvauja ne tik akies struktūros, bet ir nervų sistema. Todėl, kad žmogus gerai matytų turi gerai funkcionuoti ir būti sveikos visos sensorinės sistemos dalys.

Rega vystosi nuo gimimo iki maždaug 10 metų amžiaus. Tam būtina sąlyga – smegenys turi gauti vienodai aiškų vaizdą iš abiejų akių.
Akį galima palyginti su fotoaparatu, kurio objektyvą atstoja akies optinė sistema, o šviesiai jautrią plokštelę – tinklainę.

Šviesos spinduliai, sklindantys iš matomo objekto praeina šias akies optines sistemas: rageną, akies kamerų skystį, lęšiuką, stiklakūnį ir susikerta tinklainėje.

Regos sutrikimų požymiai:

*Pablogėjęs matymas,

*Galvos skausmas, nuovargis,

*Dažnai užkliūnama už daiktų,

*Paraudusios akys,

*Akių trynimas, dažnas mirksėjimas,

*Žiūrint kreipiame galvą į kurią nors pusę

Pagrindinės regėjimo ligos:

*Toliaregystė – gerai mato iš arti, tačiau neryškiai – toli esančius daiktus. Žiūrėdami į tolį, trumparegiai dažnai prisimerkia, įtempia akių raumenį.

*Trumparegystė – geriau mato toliau esančius daiktus, o blogai mato arti esančius daiktus. Tai akių refrakcijos ( gebėjimo laužti šviesos spindulius) yda, kai matomų objektų vaizdas susidaro už tinklainės.

*Astigmatizmas – akių yda, dėl kurios matomas neryškus vaizdas. Ši liga dažnai būna paveldima, gali atsirasti po akies traumų, uždegimų

Priežastys, kodėl silpnėja mūsų regėjimas?

  •  Įtemptas darbas;
  •  Sausas oras;
  •  Netinkamas apšvietimas;
  •  Netinkama mityba;
  •  Ultravioletiniai spinduliai;
  •  Netinkamai parinkti akiniai;
  •  Darbas kompiuteriu, televizoriaus žiūrėjimas, išmanieji telefonai ir kt.; •   Rūkalų dūmai;
  •  Nuovargis ir stresas;
  •  Nereguliarus miegas.

    Rekomendacijos:

Poilsiaukime gamtoje, neužterštoje aplinkoje, laikykimės dienos ir poilsio režimo, užsiimkime atpalaiduojančia, mėgstama veikla. Atkreipkime dėmesį į akių nuovargį ir skausmus, pašalinkime juos. Ribokite darbo kompiuteriu laiką, televizoriaus žiūrėjimą. Nuo 35 – erių metų ir vyresniems, net ir gerai matantiems, gydytojai rekomenduoja pasitikrinti akis profilaktiškai. Labai svarbu tinkamai maitintis. Neskaitykite valgydami, važiuodami ar gulėdami lovoje. Skaitant knygą ar rašant prie kompiuterio stalo, patariama šiek tiek sumažinti bendrą patalpos apšvietimą ir naudoti stipresnį vietinio apšvietimo šaltinį, pavyzdžiui, stalinę lempą.

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą