Menu Close

Kaulus stiprinkite jaunystėje!

Šiandien, spalio 20 d. minit Tarptautinę Osteoporozės dieną, kviečiami gyventojai pasirūpinti šios ligos profilaktika kuo ankstesniame amžiuje. Lietuvoje osteoporoze serga 10-12 proc. šalies gyventojų.

Osteoporozė yra apibrėžiama kaip organizmo sutrikimas, pasireiškiantis kaulų retėjimu, minkštėjimu bei trapumu ar liga, siejama su laipsnišku kaulų plonėjimu ir silpnėjimu. Kadangi šios ligos požymiai nėra akivaizdžiai jaučiami, pacientams osteoporozė dažniausiai yra diagnozuojama per vėlai.

Osteoporozė pagal priežastis yra klasifikuojama į dvi pagrindines kategorijas:

  • Pirminę osteoporozę. Ši osteoporozės forma dažniausiai yra susijusi su demografiniais rodikliais: amžiumi bei lytimi. Pastaroji yra paplitusi tarp vyresnio amžiaus žmonių, ypatingai vyresnių moterų. Osteoporozė diagnozuojama 1 iš 3 moterų, vyresnių nei 50 metų.
  • Antrinę osteoporozę. Šio tipo osteoporozę dažniausiai iššaukia kiti įvairaus pobūdžio susirgimai: skydliaukės, inkstų, plaučių, žarnyno ar paveldėtos, genetinės ligos. Antrinę osteoporozę taip pat gali sukelti vaistai, skirti kitų ligų gydymui.

Visuomenei senstant, šia liga sergančiųjų ir dėl to negalinčių gyventi visavertį gyvenimą kasmet tik daugėja.
Rizikos faktorių žinojimas – pirmasis žingsnis link sėkmingos kovos su osteoporoze. Kai kuriuos rizikos veiksnius įtakoja gyvensenos ypatumai, kiti, tokie kaip amžius, šeimyninė ligų istorija ir pan., nuo gyvenimo būdo nepriklauso. Antrinius rizikos faktorius, turinčius tiesioginės įtakos kaulų sveikatos būklei, lemia susirgimai kai kuriomis ligomis bei tam tikrų medikamentų vartojimas. Gyvensenos ypatumai vaidina labai didelį vaidmenį osteoporozės ligos profilaktikoje, todėl tėvai savo vaikams turėtų formuoti atitinkamus įpročius, padėsiančius ateityje sumažinti osteoporozės riziką – žmogui augant, jo kaulai auga ir tvirtėja iki 20-30 metų amžiaus, o vėliau kaulinis audinys palaipsniui nyksta.

Įtakojami rizikos veiksniai Neįtakojami rizikos veiksniai
Alkoholis Amžius
Tabakas Moteriška lytis
Žemas kūno masės indeksas (KMI) Šeimos narių ligų istorija (tėvai yra patyrę šlaunikaulių lūžius)
Prasta mityba Patirti lūžiai praeityje
Mitybos sutrikimai (pvz. anoreksija) Rasė, etniniai bruožai (liga labiau paplitusi tarp kaukaziečių bei azijiečių)
Nepakankama fizinė veikla Ankstyva menopauzė / histerektomija
Mažas dienos kalcio suvartojimas Ilgalaikė gliukokortikoidų terapija
Vitamino D trūkumas Pirminis / antrinis vyrų lytinių liaukų (gonadų) funkcinio aktyvumo sumažėjimas
Dažni griuvimai

Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą