Menu Close

Naujų psichoaktyviųjų medžiagų pavojus visuomenei

Birželio 26-ąją minima Tarptautinė kovos su narkomanija ir narkotikų kontrabanda diena, kurią 1987 metais paskelbė Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja. Šio kasmetinio minėjimo tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į narkotikų daromą žalą bei paskatinti kovoti su narkomanija.

Europoje dabar daugiau rūpesčių kelia tokių stimuliuojančių narkotikų, kaip kokainas, vartojimas bei Europos rinkoje atsirandančios naujos medžiagos. Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro duomenimis, šiuo metu stebima daugiau kaip 600 naujų psichoaktyviųjų medžiagų, iš kurių net 80 proc. buvo aptiktos per pastaruosius 6 metus. Nors apskritai naujų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimas yra nedidelis (8 proc.), nauji narkotikai atsiranda labai sparčiai ir kelią didelį pavojų visuomenės sveikatai. Šios naujos psichoaktyviosios medžiagos nekontroliuojamos pagal jokius tarptautinės ar nacionalinės teisės aktus ir kurios dažnai gaminamos siekiant imituoti jau kontroliuojamų narkotinių ir psichotropinių medžiagų (pvz., kokaino, ekstazio) poveikį, pakeisti jau esamus nelegalius narkotikus ar psichotropines medžiagas ir „legaliai“ tiekti jas į rinką, nuolat keičiant kontroliuojamų narkotikų cheminę sudėtį ir taip atsirandant vis naujesniems nekontroliuojamoms medžiagoms.

Dalis naujų psichoaktyvių medžiagų savo kelią į rinką randa reklamuojamos kaip natūralūs ar legalūs produktai, parduodami specializuotose parduotuvėse ar internetinėje prekyboje. Jos dažniausiai įgyjamos teisėtai internetu, kaip jau seniai žinomų narkotikų pakaitalas, tačiau parduodamas kaip maisto papildai, vaistai, buitinės priemonės, augalų trąšos ar teisėtos prekės, tikslingai nurodant, kad produktas neskirtas žmogui vartoti.

Narkotikų žala yra neabejotina. Naujos narkotinės medžiagos kelia rimtų socialių ar sveikatos problemų ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje, nes „naujos“ reiškia, kad nežinomas jų poveikis, dozavimas ir sudėtis. Naujos psichoaktyviosios medžiagų produktai sintetinami iš įvairių cheminių medžiagų ir paprastai gaminami nelegaliose laboratorijose, todėl nei jų kokybė, nei veikliosios medžiagos koncentracija (tai dažniausiai ir būna perdozavimo priežastis) dažniausiai nėra žinoma, pastovi ar tikrinama. Dažniausiai šių medžiagų vartotojai nežino patys ką vartoja, o tai tampa pagrindine stiprių apsinuodijimų ar net mirčių priežastimi.

Narkotikai sukelia priklausomybę. Žmogus, įpratęs prie narkotikų, be jų negali gerai jaustis. Narkotikai palaipsniui ardo žmogaus organizmą ir žudo. Narkomanija glaudžiai susijusi su nusikaltimais, nes narkomanas pasiryžęs viską padaryti, kad tik įsigytų narkotikų. Dėl naujų psichoaktyvių medžiagų spartaus plitimo ir neaiškaus poveikio sveikatai būtina atidžiai stebėti ir atsakingai rinktis prekes, ypač perkant internetu.

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą