Menu Close

Nepamirškime saugotis erkių

Erkiniu encefalitu ir Laimo liga Lietuvoje kasmet suserga apie tris tūkstančius žmonių. Erkiniu encefalitu galima užsikrėsti įsisiurbus erkei, ar per termiškai neapdorotą pieną ir jo produktus. Svarbu žinoti, kad virinant pieną erkinio encefalito virusas žūsta per 2 minutes, veikiant 70 ºC temperatūrai – per 5 minutes.

Erkinis encefalitas pasireiškia  karščiavimu, kaulų, raumenų, galvos skausmais, nuovargiu, bendru silpnumu. Maždaug trečdalis žmonių, persirgusių erkiniu encefalitu nevisiškai pasveiksta. Dažniausi liekamieji reiškiniai: negalėjimas susikaupti, miego sutrikimai, nuolatiniai galvos skausmai, padidėjęs jautrumas, elgesio pokyčiai, paralyžius. Specifinio gydymo, nukreipto prieš ligos sukėlėją nėra. Žmonės, persirgę erkiniu encefalitu, įgyja imunitetą šiai ligai.  Veiksmingiausia erkinio encefalito profilaktikos priemonė – skiepai, kuriais galima skiepyti nuo vienerių metų mažylius, todėl verčiau apsaugoti save ir artimuosius, nei rizikuoti savo sveikata.

Na, o nuo Laimo ligos nėra vakcinos, tad reikia imtis profilaktinių priemonių. Ligą atpažinti padės atsiradęs bėrimas (eritema), kuris pasireiškia 80-90 atvejų įsisiurbimo vietoje, dažniausiai praėjus 1-4 savaitėms. Bėrimas yra didesnis nei 5 cm ir plečiasi. Kartu su bėrimu pasireiškia silpnumas, galvos, sąnarių ir raumenų skausmai, gali pakilti temperatūra. Pajutus negalavimus, kuo greičiau kreiptis į gydymo įstaigą, nes liga gydoma antibiotikais, kurio  efektyvumas priklauso nuo ankstyvos ligos diagnostikos. Persirgus Laimo liga imunitetas neįgyjamas, ir žmogus šia liga gali susirgti pakartotinai.

Profilaktiškai apsisaugoti nuo erkių įsisiurbimo padės šie žingsniai:

Prieš keliaujant į gamtą būtinai naudoti repelentus, apipurkšti atviras kūno vietas, bei drabužius. Nepamirškite, kad jie veikia tik tam tikrą laiką, tad būnant ilgiau, reikia papildomai pasipurkšti.

Einant į mišką, reikėtų apsivilkti šviesiais drabužiais: viršutiniai drabužiai turėtų būti ilgomis rankovėmis, kurių rankogaliai gerai priglustų prie riešo; kelnių klešnių apačia taip pat turėtų būti gerai prigludusi prie kūno. Galvą patartina apsirišti skarele arba užsidėti garai priglundančią kepurę, gobtuvą.

Būnant gamtoje reikia nuolat  apsižiūrėti ar neropoja ant rūbų ar atvirų kūno vietų.

Vartoti tik pasterizuotą arba virintą karvių, ožkų pieną ar jo produktus.

Vietoj repelentų galima naudoti eterinius aliejus: eukaliptų, citrinų, mėtų, levandų, kedro, citrinžolės, pipirmėtės, rozmarino, čiobrelių, arbatmedžio. Eterinius aliejus galima įlašinti į vandenį ir apsipurkšti, ar tiesiog įlašinti į kūno losjoną ar kremą.

Labai svarbu apsaugoti ir savo augintinius nuo erkių, pasirinkti tinkamas priemones, bei atidžiai apžiūrėti  juos po pasivaikščiojimo lauke, kadangi jie erkes gali parnešti į namus.

Įkandus erkei reikia ją kuo greičiau ištraukti suimant pincetu kuo arčiau kūno odos ir ištraukti staigiu judesiu, po ištraukimo dezinfekuoti įkandimo vietą. Negalima tepti aliejumi siekiant lengvesnio ištraukimo, nes tai veikia priešingai – skatina erkę giliau įsiskverbti. Jei ištraukiama neatidžiai, įkandimo vietoje gali likti jos kūno dalių, kurios vėliau gali sukelti infekciją. Svarbu stebėti savo būklę, kiekvienu erkės įkandimo atveju reikia pasidaryti kraujo tyrimus dėl erkių pernešamų ligų, net jei nėra jokių simptomų, rekomenduojama atlikti praėjus 2-3 savaitėms po įkandimo – pasitikrinti, ar liga nepasireikš ateityje.

 

 

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą