Menu Close

Susitelkę įveikime tuberkuliozę

Kovo 24 – oji – pasaulinė tuberkuliozės diena, kurios šūkis „Susitelkę įveikime TB“.  Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, Europos regione TB (tuberkuliozė) išlieka pagrindiniu visuomenės sveikatos iššūkiu.

Naujausiais Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, 2015 m. ES/EEE šalyse paplitimo tuberkulioze rodiklis siekė 11,7 atv. 100 tūkst. gyventojų. Lietuvoje šis rodiklis gerokai aukštesnis ir siekia 51,6 atvejo. Per pastarąjį dešimtmetį ES/EEE šalyse beveik padvigubėjo susirgimų tuberkulioze tarp migrantų.

Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis 2015 m. Radviliškio rajone užregistruoti 38 tuberkuliozės atvejai, tai sudaro 98,3 atvejus 100 000 Radviliškio rajono gyventojų. Šalyje teko 41,9 atvejai 100 000 gyv.  Rezultatai rodo, kad tuberkulioze dažniau serga vyrai (25 abs. sk.) nei moterys (10 abs. sk.). Ja daugiausiai sirgo 35-44 metų  ir 55-64 metų amžiaus Radviliškio rajono gyventojai.

2015 m. Lietuvoje užregistruoti 393 (13,5/100 000 gyv.) atsparios tuberkuliozės atvejai. Radviliškio rajone šia sunkiai pasiduodančia gydymui ligos forma sirgo 15 gyventojų, tai sudarė 38,8 atvejo 100 000 gyv. Daugiausia vaistams atsparia tuberkulioze sirgo 45-54 metų amžiaus Radviliškio rajono gyventojų.

Tuberkuliozė (TB) – labiausiai išplitusi visame pasaulyje užkrečiamoji liga. Jos plitimui svarbiausią reikšmę turi medicininiai, socialiniai ir ekonominiai faktoriai. Vaistams atspari tuberkuliozė – tai liga, kurią sukelia vienam ar daugiau vaistų nuo tuberkuliozės atsparios mikobakterijos (MB). Tuberkuliozės plitimą lemia šios pagrindinės priežastys: socialinės (nedarbas, skurdas, alkoholio, narkotikų vartojimas ir kt.); psichologinės (dalies sergančiųjų tuberkulioze nesuvokimas šios ligos sukeliamų sveikatos sutrikimų sunkumo ir nenoras gydytis ir baigti gydymo kursą, gydymo režimo pažeidimai).

Kaip tuberkuliozė plinta?

Tuberkuliozė plinta oru iš vieno asmens kitam.  Bakterijos patenka į orą, kai  plaučių ar gerklų tuberkulioze sergantis asmuo kosėja, čiaudi, kalba, dainuoja. Šalia esantys žmonės gali įkvėpti šių bakterijų ir užsikrėsti.

Žmogui įkvėpus tuberkuliozės bakterijų, jos nusėda plaučiuose ir pradeda daugintis. Iš plaučių per kraują jos gali patekti į kitus organus, pavyzdžiui, inkstus, stuburo ir galvos smegenis.
Plaučių ar gerklų tuberkuliozė gali būti užkrečiama. Tai reiškia, kad bakterijos gali plisti kitiems žmonėms. Tuberkuliozė kitose kūno dalyse, pavyzdžiui, inkstuose ar stubure, paprastai yra neužkrečiama.

Labai tikėtina, kad tuberkulioze sergantis žmogus perduos ją tiems, su kuriais leidžia laiką kasdien. Tai  šeimos nariai, draugai, bendradarbiai ar mokyklos draugai.

Kokie asmenys turi didžiausią riziką susirgti tuberkulioze?

  • Asmenys, turėję artimą sąlytį (ilgai ir artimai bendravę) su sergančiuoju atvira plaučių TB;
  • Asmenys, infekuoti žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV);
  • Asmenys, turintys priklausomybių, pvz., alkoholiui;
  • Vaikai;
  • Imigrantai iš šalių, kuriose didelis sergamumas TB.

Jums reikėtų pasitikrinti dėl tuberkuliozės, jeigu:

  • jūs daug laiko praleidote su asmeniu, kuris, kaip žinoma ar įtariama, serga tuberkulioze;
  • esate užsikrėtęs ŽIV ar turite kitų sveikatos sutrikimų, kurie silpnina imuninę sistemą ir kelia jums grėsmę susirgti tuberkulioze;
  • jums yra pasireiškę tuberkuliozės simptomai;
  • esate iš šalies, kurioje tuberkuliozė yra labai paplitusi (daugiausia Lotynų Amerikos ir Karibų jūros baseino šalyse, Afrikoje, Azijoje, Rytų Europoje ir Rusijoje);
  • jūs gyvenate laikinuose nakvynės namuose,  migrantų stovykloje, kalėjime ar pataisos namuose, taip pat slaugos namuose, kur tuberkuliozės paplitimas yra didesnis;
  • daug ir seniai rūkote, piktnaudžiaujate alkoholiu, švirkščiatės narkotikus.

Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro informacija parengta pagal www.ulac.lt

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą