Menu Close

Apsinuodijimai įkandus ar įgėlus

Vasarą gamtoje suaktyvėja įvairūs vabzdžiai. Neretai pasitaiko, kad žmonės į gydymo įstaigas kreipiasi dėl vapsvų, širšių, bičių ar skruzdėlių įgėlimų.

Vabzdžių įgėlimas dažniausiai būna labiau skausmingas nei pavojingas, tačiau kai kada įgėlimai gali sukelti stiprią organizmo reakciją. Įgėlus į burną ar ryklę, gali staiga sutinti kvėpavimo takai ir žmogus gali uždusti. Įgėlus vabzdžiui, visada reikia stebėti, ar kyla alerginė reakcija, kuri gali progresuoti iki anafilaksinio šoko.

Kuo skiriasi įkandimas nuo įgėlimo? Skirtumą lemia įkandimo ar įgėlimo kilmė. Nuodingi nariuotakojai atakuoja gindamiesi, geluonies pagalba suleisdami skausmingus nuodus. Nenuodingi vabzdžiai kanda ir dažniausiai suleidžia seiles su antikoaguliantais (medžiagomis, stabdančiomis kraujo krešėjimą) tam, kad galėtų misti mūsų krauju. Nors po nenuodingų vabzdžių įkandimo kartais gali atsirasti įvairios odos sudirginimo reakcijos, tačiau tik nuodingų nariuotakojų geluonis gali sukelti tokias ryškias alergines reakcijas, kaip anafilaksinis šokas.

Kaip suprasti, kad įgėlė bitė?

  • Stiprus aštrus skausmas įgėlimo vietoje.
  • Įgeltos vietos paraudimas, patinimas.
  • Kūno odos niežėjimas.
  • Bitės įkandimo vietoje likęs geluonis.
  • Sunkėjant alerginei reakcijai, gali atsirasti dusulys, veido tinimas, pasunkėti kvėpavimas, pasireikšti dilgėlinis viso kūno bėrimas, nukristi kraujospūdis ir kt.

Svarbu skubiai pašalinti bitės geluonį, jo nespaudžiant pirštais ar pincetu, bet nubraukiant elektronine kortele ar bukąja peilio geležtės dalimi, nes suspaudus geluonį į įgelto žmogaus organizmą gali patekti dar daugiau nuodų. Numaukite nuo įgeltos galūnės žiedus, laikrodžius, apyrankes, nusekite papuošalus. Skausmą ir tinimą sumažinkite uždėję ant įkandimo vietos šaltą kompresą, ledo ar šaldytuvo kameroje sušaldytų maisto produktų ir laikykite mažiausiai 10 minučių.

Jei patinimas plinta arba sunkėja simptomai, kvieskite greitąją medicinos pagalbą tel. 112  ar patys skubiai vežkite į artimiausią ligoninę.

Erkės įkandimas

Erkės platina krauju plintančias infekcijas – Laimo ligą arba erkinį encefalitą. Pastebėjus įsisiurbusią erkę, reikėtų kuo greičiau ją pašalinti.

Netepkite erkės jokiais riebalais! Pašalinti erkę geriausiai suėmus pincetu ar pirštais kuo arčiau erkės galvutės ir atsargiai pakelti kartu su oda, tarsi ,,palapinę”, palaikyti – erkė pati atsikabins. Tokiu būdu šalinant erkę, tikėtina, kad ji išsitrauks sėkmingai visa. Tačiau, jei nutrūko erkės galva, ją, vis tik, reikėtų pašalinti, panaudojus švarų dezifekuotą aštresnį įrankį, gerai nuplauti ir dezinfekuoti žaizdą.

Pašalintos erkės vežti į gydymo įstaigą tirti nereikia. Patariama po erkės ištraukimo stebėti sveikatos būklę 3 – 30 dienų. Jei pradedama karščiuoti, pykina, vemia, skauda galvą arba erkės įkandimo vietoje atsiranda didėjantis paraudimas, būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją.

 Kaip išvengti susidūrimo su nepageidaujamais vabzdžiais?

– Vykdami į gamtą, nenaudokite kvepalų, kvapnių muilų, kremų ir tonikų.
– Nesipuoškite blizgančiais papuošalais.
– Venkite ryškiaspalvių gėlėtų ir tamsių rūbų – šviesūs vienspalviai rūbai vabzdžiams yra ne tokie patrauklūs.
– Kontroliuokite kvapus išvykos į gamtą metu (maisto produktams ir gėrimams rekomenduotinos sandariai uždaromos talpos).
– Nepalikite atvirų talpų (ąsotėlių, butelių, popierinių pakelių ir kt.) su gėrimais, kad į juos nepakliūtų bitės, vapsvos ar kiti geliantys vabzdžiai.
– Išardykite ar perkelkite kitur vapsvų ar širšių lizdus, esančius Jūsų namo teritorijoje.
– Atvirus langus ir duris užsandarinkite tinkleliu.
– Gamtoje pastebėjus širšių ar vapsvų lizdą, nedarykite staigių judesių, nes jie gąsdina ir erzina šiuos vabzdžius. Nekvėpuoti į lizdo pusę. Iškvepiamas šiltas oras irgi sukelia jų agresiją.
– Jeigu netyčia lizdą sujudinote ir širšės jus užpuolė, nusisukite nuo lizdo, kepure, marškinių apykakle ar rankomis pridenkite veidą. Susilenkite, kad atrodytumėte mažesnis, ir sparčiai žingsniuokite tolyn.
– Nemojuokite rankomis. Taip dar labiau patrauksite lizdą ginančių vabzdžių dėmesį. Visi vabzdžiai geriau mato judančius daiktus.
– Širšes, o ypač medunešes bites, erzina prakaito ir plaukų, vilnos kvapas.

Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras informaciją parengė pagal Bernardinai.lt ir Pirmoji medicinos pagalba, 2008, D.Vitkaitis, A.Pranckūnas, duomenis.

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą